Trwa ładowanie...

Tajemnicza choroba. Najczęściej dotyka palących mężczyzn

Zaczęło się odbólu i mrowienia rąk. Takie mogą być pierwsze objawy choroby Buergera, która najcześciej atakuje palaczy
Zaczęło się odbólu i mrowienia rąk. Takie mogą być pierwsze objawy choroby Buergera, która najcześciej atakuje palaczy (cureus.com)

Jednymi z objawów choroby Buergera są promieniujący ból oraz trudno gojące się owrzodzenia na palcach stóp lub rąk. W skrajnych przypadkach może dojść do całkowitego zamknięcia dopływu krwi do kończyny - wtedy konieczna jest amputacja. Lekarze nadal nie są pewni, jakie są przyczyny rozwoju tej choroby, ale wyraźnie widać jej związek z paleniem papierosów.

spis treści

1. Zaczęło się od bólu i mrowienia rąk

Paulina Łopatniuk, specjalistka patomorfologii i autorka popularnego bloga "Patolodzy na klatce", opisuje w mediach społecznościowych przypadek 41-letniego mężczyzny, który trafił do szpitala z powodu zaczernienia skóry na dłoniach. Problemy trwały od czterech miesięcy - zaczęło się od ostrego, promieniującego do przedramion bólu i mrowienia w obrębie rąk. Wcześniej pacjent bezskutecznie szukał pomocy w lokalnych placówkach medycznych.

Mężczyzna trafił do szpitala z powodu zasinienia dłoni
Mężczyzna trafił do szpitala z powodu zasinienia dłoni (cureus.com)
Zobacz film: "Wysoki poziom trójglicerydów"

"W badaniu fizykalnym odnotowano rozległe martwicze zmiany palców obu rąk sięgające stawów śródręczno-paliczkowych, z uszkodzeniem dalszych paliczków i zanikiem paznokci. Jednocześnie tętno było na jednej z kończyn niewyczuwalne w rzucie tętnicy łokciowej, na drugiej zaś wyczuwalne bardzo słabo (puls tętnicy ramiennej był obustronnie w porządku). Dodatkowo badanie neurologiczne ujawniło osłabienie siły mięśniowej rąk i utratę czucia w obrębie zmienionego obszaru, choć badania przewodnictwa nerwowego nie wykazały nieprawidłowości. Angio-TK wreszcie pokazało obustronne zamknięcie tętnic łokciowych, a u mężczyzny postawiono rozpoznanie choroby Buergera" - czytamy w opisie przypadku opublikowanym na Facebookowym profilu "Patolodzy na klatce".

2. Choroba Buergera grozi amputacją

W przypadku 41-latka choroba była na tyle zaawansowana, że konieczna była amputacja palców. Z wywiadu wiadomo, że pacjent chorował na cukrzycę i od 15 lat palił papierosy.

Co ciekawe, choroba trzykrotnie częściej dotyka u mężczyzn niż kobiet - najczęściej występuje u młodych osób, które palą papierosy. Dokładne przyczyny schorzenia nadal nie są znane. Jedna z teorii wskazuje, że może się pojawić, jako powikłanie po zakażeniu wirusowym lub bakteryjnym. Mówi się również o osłabieniu układu immunologicznego u chorujących albo o podłożu genetycznym. Lekarze wskazują też na wyraźny związek z paleniem. Szacuje się, że zaledwie 5 proc. pacjentów, u których rozpoznano chorobę Buergera nigdy nie paliło.

3. Choroba Buergera - jakie mogą być objawy?

Choroba Buergera to zakrzepowo-zarostowe zapalenie obwodowych tętnic i żył. Jej objawy i przebieg przypominają miażdżycę naczyń obwodowych. W przebiegu choroby dochodzi do rozwoju zmian zakrzepowych, a następnie włóknienia małych i średnich tętnic, a także żył. Choroba najczęściej dotyka tętnic kończyn dolnych, rzadziej atakuje naczynia kończyn górnych albo inne narządy. W przypadku zaawansowanych zmian martwiczych, ze zgorzelą, konieczna jest amputacja zajętego fragmentu kończyny.

Objawy choroby Buergera:

  • nawracający, napadowy ból kończyny,
  • ból przy chodzeniu czy wysiłku,
  • bladość lub zasinienie palców,
  • mrowienie stóp lub dłoni,
  • zmniejszenie tolerancji na zimno,
  • bolesne, trudno gojące się owrzodzenia na palcach stóp lub rąk,
  • zaniki mięśniowe w obrębie kończyn,
  • martwica spowodowana zatorem tętniczym,
  • bóle brzucha i dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego – w bardzo rzadkich przypadkach, kiedy choroba atakuje naczynia jamy brzusznej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze