Trwa ładowanie...

Choroba Duhringa – przyczyny, objawy i leczenie

Avatar placeholder
05.12.2023 10:51
Choroba Duhringa objawia się nieestetycznymi zmianami skórnymi
Choroba Duhringa objawia się nieestetycznymi zmianami skórnymi (GettyImages)

Choroba Duhringa manifestuje się swędzącymi wykwitami skórnymi i wiąże się ze zmianami w obrębie jelit. To zespół jelitowo-skórny, u podłoża którego leży nietolerancja glutenu. Objawy skórne to grudki, rumienie czy drobne pęcherzyki. Najczęstsza lokalizacja to łokcie i kolana, a także owłosiona skóra głowy. Podstawą leczenia jest dieta bezglutenowa. Co jeszcze warto wiedzieć o chorobie Duhringa?

spis treści

1. Istota i przyczyny choroby Duhringa

Choroba Duhringa, opryszczkowate zapalenie skóry (łac. dermatitis herpetiformis, DH), jest przewlekłą chorobą autoimmunologiczną. Po raz pierwszy chorobę opisał Louis Adolphus Duhring w 1884 roku.

Choć nazwa choroby - opryszczkowate zapalenie skóry - może wskazywać na jej powiązania z wirusem opryszczki, to tak nie jest. Nazwa ta wskazuje wyłącznie na wygląd zmian skórnych, które ją przypominają.

Zobacz film: "Wysypka objawem groźnej choroby"

Dokładny mechanizm przyczynowy schorzenia nie jest znany, niemniej od 1967 roku wiadomo, że istnieje związek miedzy DH a celiakią. Podłożem choroby jest nietolerancja glutenu, pojawiają się te same markery serologiczne co w celiakii. Schorzenie często nazywa się skórną postacią celiakii.

W patogenezie dużą rolę odgrywają zarówno czynniki środowiskowe, jak i genetyczne. Specjaliści w chorobie Duhringa dopatrzyli się bowiem skłonności dziedzicznych. Oznacza to, że częściej chorują na nią osoby, w rodzinach których ktoś chorował na celiakię. Choroba Duhringa ujawnia się najczęściej między 14. a 40. rokiem życia. Stosunek mężczyzn do kobiet wynosi 3:2.

2. Objawy choroby Duhringa

Zmiany, którymi manifestuje się choroba Duhringa, są różne. To grudki, pokrzywka, rumienie i niewielkie pęcherze, które swędzą i układają się symetrycznie. Najczęściej zlokalizowane są na:

  • łokciach,
  • kolanach,
  • karku,
  • owłosionej skórze głowy,
  • twarzy,
  • łopatkach,
  • okolicy krzyżowej,
  • pośladkach.

Co interesujące zanim pojawią się zmiany, skóra może intensywnie swędzieć i piec. Typowe jest również występowanie defektów szkliwa, tak jak u chorych na celiakię.

W przebiegu choroby Duhringa obserwuje się także spłaszczenie lub zanim kosmków jelitowych, a także nacieki zapalne w obrębie blaszki właściwej błony śluzowej oraz nabłonka kosmków. Nie jest regułą, ale zdarza się, do objawów choroby Duhringa dołączają żołądkowo-jelitowe objawy celiakii, czyli:

Ponadto we krwi chorych obecne są przeciwciała skierowane przeciwko macierzy komórkowej endomysium mięśni gładkich (tzw. przeciwciała przeciwendomysialne). Są one indukowane przez gluten.

3. Rozpoznanie i leczenie choroby Duhringa

Rozpoznanie choroby opiera się na obserwacji symetrycznie rozmieszczonych swędzących wykwitów skórnych zlokalizowanych w typowych okolicach. Rozstrzyga badanie histologiczne i immunologiczne wycinka skóry, a także badanie endoskopowe i pobranie biopsji jelita cienkiego.

Na czym polega leczenie choroby Duhringa? Kluczowe jest przestrzeganie ścisłej diety bezglutenowej - przez całe życie. Zabronione jest spożywanie produktów zawierających pszenicę, żyto, jęczmień oraz owies. Choć owies nie posiada w sobie glutenu, zwykle jest nim zanieczyszczony. Ponadto zawiera aweninę, białko podobne do glutenu, stąd może wywołać podobna reakcję. Produkty bezglutenowe oznaczone są symbolem przekreślonego kłosa.

W leczeniu farmakologicznym, gdy zmiany są bardzo dokuczliwe, stosuje się maści przeciwświądowe i tak zwane sulfonamidy, które łagodzą i likwidują objawy skórne. Nie mają wpływu na zmiany jelitowe.

Eliminacja glutenu wpływa na stan jelit, a wtórnie również na skórę. Trzeba jednak pamiętać, że zmiany skórne nie zaczynają znikać od razu po włączeniu diety bezglutenowej, a dopiero po mniej więcej sześciu miesiącach. Warto również widzieć, że czynnikiem, który zaostrza zmiany jest jod, zarówno zawarty w pokarmach czy lekach, jak i w powietrzu. To dlatego w leczeniu choroby Duhringa należy ograniczyć spożycie jodu (leki go zawierające, ryby, owoce morza) oraz przebywanie na obszarach nadmorskich.

4. Powikłania choroby Duhringa

Unikanie glutenu u osób zmagających się z choroba Duhringa jest konieczne. Nie tylko zapobiega manifestacji choroby, ale i zmniejsza uszkodzenie jelit oraz ryzyko innych powikłań.

Powikłania choroby Duhringa wynikają z jej autoimmunologicznego charakteru, mają związek z nadmierną i specyficzną reakcją układ odpornościowy. To: osteoporoza, zwiększone ryzyko innych chorób autoimmunologicznych, w tym chorób tarczycy. W przypadku nieleczonej choroby Duhringa wzrasta także ryzyko rozwoju jelitowego chłoniaka-B-komórkowego.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze