Dziwny zapach ciała? Brzydki zapach z ust? To może być objaw poważnej choroby
Niektóre schorzenia wpływają na woń naszego ciała. Z tego faktu zdawali już sobie sprawę starożytni medycy, a dzisiejsza nauka stara się to wykorzystać, opracowując nowoczesne metody diagnostyki.
Przykry zapach z ust może być objawem braku higieny jamy ustnej, choć może też wskazywać na toczącą się w tym obszarze organizmu infekcję bakteryjną.
Jeśli dołącza do tego symptomu zgaga, czkawka, bóle brzucha lub uczucie niesmaku w ustach, wówczas można podejrzewać kłopoty gastryczne. Najczęściej wywołane są one prze refluks żołądkowo-przełykowy, choć mogą również wiązać się z poważniejszymi problemami zdrowotnymi, by wspomnieć choćby o wrzodach żołądka czy dwunastnicy.
Z kolei oddech przywołujący na myśl woń surowej ryby pojawia się często u pacjentów z niewydolnością wątroby.
1. Zapach moczu i pot
Nie tylko oddech zmienia swój zapach w czasie kłopotów zdrowotnych. Nieco inaczej pachnie też pot i mocz.
Jeśli będąc w toalecie pacjent czuje zapach kwaśnych jabłek, wówczas warto wykonać badanie moczu. Może się bowiem okazać, że to pierwszy objaw cukrzycy. Z kolei woń acetonu dająca się wyczuć z ust chorego może wskazywać na zaawansowaną hiperglikemię.
Charakterystyczny zapach mogą wydzielać również chorzy na fenyloketonurię. Jest to wrodzona choroba metaboliczna, w przebiegu której jeden z aminokwasów – fenyloalanina – gromadzi się w organizmie i prowadzi do uszkodzenia mózgu. Pacjenci zmagający się z tą dziedziczną chorobą mogą wydzielać charakterystyczny zapach, określany jako ''mysi''.
Z kolei chorzy na schizofrenię mają w pocie większe stężenie kwasu trans-3-metylo-2-heksenowego, co sprawia, że ich zapach przywodzi na myśl ocet.
Zaawansowana postać czerniaka również ma swój zapach, i to bardzo intensywny, bo przypomina woń benzyny.
Przeczytaj koniecznie
- Czy wiesz, jak urządzić pokój bezpieczny dla niemowlęcia? Sprawdź koniecznie
- Poznaj proste sposoby na te najczęstsze dolegliwości
- Alergicy muszą robić to inaczej!Dowiedz się więcej
- O tej piramidzie jeszcze nie słyszałeś. Zobacz, co powinieneś wiedzieć
- Poważne zagrożenie dla dziecka, które czyha zimą w każdym domu
- Dzieciom z reguły nie smakuje. Jak to się dzieje, że dorośli tak ją uwielbiają?
- Znana blogerka opowiada o przełomie w swoim życiu. Dowiedz się, co go spowodowało
Nie tylko zapach, ale i ilość wydzielanego potu powinien stanowić sygnał alarmowym. Nadmierne pocenie to bowiem objaw wielu chorób, by wspomnieć choćby o nadczynności tarczycy, chorobie Parkinsona, gruźlicy, akromegalii czy cukrzycy.
W medycynie wschodniej od wieków diagnozując chorobę, bierze się pod uwagę woń wydzielaną przez człowieka. Uważa się, że zapach wydzielin, jakie produkuje ciało, jest w stanie określić rodzaj schorzenia.
Z kolei zachodnie ośrodki naukowe opracowują urządzenia, które w ciągu kilku minut będą w stanie wykryć kłopoty zdrowotne pacjenta.
Tego rodzaju elektroniczny nos udało się stworzyć naukowcom z Izraelskiego Instytutu Technologicznego. Jak przekonuje kierownik badań, prof. Hossam Haick, Na-nose jest w stanie wykryć 17 chorób na podstawie oddechu badanego. Specjaliści upatrują w tym urządzeniu dużą nadzieję: chcą by było ono używane w spersonizowanej diagnostyce medycznej, która pozwoli na ocenę ryzyka wystąpienia poszczególnych schorzeń.
Podobne badania prowadzone są również w Stanach Zjednoczonych, Holandii i w Niemczech.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.