Trwa ładowanie...

Choroba mikrofalowa

Choroba mikrofalowa, inaczej choroba telegrafistów, powodowana jest oddziaływaniem pola elektromagnetycznego na organizm ludzki. W przypadku napromieniowania w ciele zachodzą zmiany patologiczne. Nie wszyscy naukowcy są zgodni co do istnienia tego schorzenia, zwłaszcza duże wątpliwości budzi oddziaływanie słabych pól elektromagnetycznych. W Polsce, 30 lipca 2002 roku na mocy rozporządzenia Rady Ministrów choroba mikrofalowa przestała być zaliczana do chorób zawodowych.

1. Choroba zawodowa

Choroby zawodowe są wywoływane szkodliwym działaniem czynników znajdujących się w środowisku pracy. Do ich powstania przyczynia się długie przebywanie w niedogodnej pozycji ciała, stałe wykonywanie forsownych czynności oraz ciągłe przebywanie w pobliżu substancji szkodliwie wpływających na zdrowie. Choroby zawodowe mają charakter przewlekły lub chroniczny, mogą trwale uszkodzić zdrowie. Choroba mikrofalowa – jak to zostało podane wcześniej – przestała być uznawana za chorobę zawodową, ale nie w odniesieniu do chorób służb ochrony kraju (wojsko, wywiad, więziennictwo).

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

2. Przyczyny choroby mikrofalowej

Główną przyczyną choroby mikrofalowej jest promieniowanie elektromagnetyczne. Do jego powstania przyczyniają się urządzenia elektryczne, których używamy w pracy i w domu oraz urządzenia elektromedyczne wykorzystywane do badań i zabiegów w gabinetach lekarskich. Obecnie trudno uciec od promieniowania. Na jego działanie jesteśmy wystawieni wtedy, gdy rozmawiamy przez telefony komórkowe, używamy komputerów, suszymy włosy suszarkami czy też podgrzewamy dania w kuchence mikrofalowej.

Wpływ promieniowania na organizm ludzki jest negatywny. Wywołuje zmiany w czynności bioelektrycznej narządów, jest przyczyną różnych reakcji hormonalnych, prowadzi do uszkodzenia narządów i tkanek. Pole elektromagnetyczne odpowiada też za zmiany w układzie nerwowym i zmiany patologiczne. Wśród zmian patologicznych wyróżniamy obiektywne i subiektywne. Niektórzy naukowcy przychylają się do tezy, że podobnie oddziałuje pole elektromagnetyczne o niewielkim natężeniu.

3. Objawy choroby mikrofalowej

  • Dolegliwości subiektywne

Dolegliwości subiektywne są odczuwane przez samą osobę poszkodowaną. Do objawów zaliczamy: ogólne osłabienie organizmu, nawracające i uporczywe bóle głowy, szybkie zmęczenie, ospałość, niską energię życiową, brak zainteresowań, oziębłość seksualną (impotencję płciową), nadwrażliwość na promieniowanie słoneczne, a także dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. Osobom chorym dokucza nadmierna wrażliwość nerwowa.

  • Dolegliwości obiektywne

Dolegliwości obiektywne są widoczne dla lekarzy. Zaliczamy do nich obniżenie ciśnienia krwi, zwolnienie akcji serca, drżenie rąk, nadmierną potliwość rąki stów, zmiany we krwi, niewielkie zmiany w czynności bioelektrycznej mózgu i serca.

Choroba mikrofalowa (choroba radiofalowa) przyczynia się też do nadmiernego wypadania włosów, suchości skóry, oczopląsu, zaburzeń błędnika. Co ciekawe, długotrwałe promieniowanie elektromagnetyczne wpływa nie tylko na ludzi, ale też na rośliny i zwierzęta.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Choroba mikrofalowa
Choroba mikrofalowa
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza