Choroba mikrofalowa

Choroba mikrofalowa, inaczej choroba telegrafistów, powodowana jest oddziaływaniem pola elektromagnetycznego na organizm ludzki. W przypadku napromieniowania w ciele zachodzą zmiany patologiczne. Nie wszyscy naukowcy są zgodni co do istnienia tego schorzenia, zwłaszcza duże wątpliwości budzi oddziaływanie słabych pól elektromagnetycznych. W Polsce, 30 lipca 2002 roku na mocy rozporządzenia Rady Ministrów choroba mikrofalowa przestała być zaliczana do chorób zawodowych.

Choroba zawodowa

Choroby zawodowe są wywoływane szkodliwym działaniem czynników znajdujących się w środowisku pracy. Do ich powstania przyczynia się długie przebywanie w niedogodnej pozycji ciała, stałe wykonywanie forsownych czynności oraz ciągłe przebywanie w pobliżu substancji szkodliwie wpływających na zdrowie. Choroby zawodowe mają charakter przewlekły lub chroniczny, mogą trwale uszkodzić zdrowie. Choroba mikrofalowa – jak to zostało podane wcześniej – przestała być uznawana za chorobę zawodową, ale nie w odniesieniu do chorób służb ochrony kraju (wojsko, wywiad, więziennictwo).

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Przyczyny choroby mikrofalowej

Główną przyczyną choroby mikrofalowej jest promieniowanie elektromagnetyczne. Do jego powstania przyczyniają się urządzenia elektryczne, których używamy w pracy i w domu oraz urządzenia elektromedyczne wykorzystywane do badań i zabiegów w gabinetach lekarskich. Obecnie trudno uciec od promieniowania. Na jego działanie jesteśmy wystawieni wtedy, gdy rozmawiamy przez telefony komórkowe, używamy komputerów, suszymy włosy suszarkami czy też podgrzewamy dania w kuchence mikrofalowej.

Wpływ promieniowania na organizm ludzki jest negatywny. Wywołuje zmiany w czynności bioelektrycznej narządów, jest przyczyną różnych reakcji hormonalnych, prowadzi do uszkodzenia narządów i tkanek. Pole elektromagnetyczne odpowiada też za zmiany w układzie nerwowym i zmiany patologiczne. Wśród zmian patologicznych wyróżniamy obiektywne i subiektywne. Niektórzy naukowcy przychylają się do tezy, że podobnie oddziałuje pole elektromagnetyczne o niewielkim natężeniu.

Objawy choroby mikrofalowej

  • Dolegliwości subiektywne

Dolegliwości subiektywne są odczuwane przez samą osobę poszkodowaną. Do objawów zaliczamy: ogólne osłabienie organizmu, nawracające i uporczywe bóle głowy, szybkie zmęczenie, ospałość, niską energię życiową, brak zainteresowań, oziębłość seksualną (impotencję płciową), nadwrażliwość na promieniowanie słoneczne, a także dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. Osobom chorym dokucza nadmierna wrażliwość nerwowa.

  • Dolegliwości obiektywne

Dolegliwości obiektywne są widoczne dla lekarzy. Zaliczamy do nich obniżenie ciśnienia krwi, zwolnienie akcji serca, drżenie rąk, nadmierną potliwość rąki stów, zmiany we krwi, niewielkie zmiany w czynności bioelektrycznej mózgu i serca.

Choroba mikrofalowa (choroba radiofalowa) przyczynia się też do nadmiernego wypadania włosów, suchości skóry, oczopląsu, zaburzeń błędnika. Co ciekawe, długotrwałe promieniowanie elektromagnetyczne wpływa nie tylko na ludzi, ale też na rośliny i zwierzęta.

Beata Kłoczko, ponad rok temu

Bibliografia

  • Marek K. Choroby zawodowe, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2001, ISBN 83-200-2572-9
  • Szeszenia-Dąbrowska N., Wilczyńska U. Choroby zawodowe w Polsce - statystyka i epidemiologia, Instytut Medycyny Pracy, Łódź 2007, ISBN 978-83-6081801-5
  • Zmyślony M. Działanie stałych i sieciowych pól magnetycznych występujących w środowisku człowieka na układy biologiczne, Instytut Medycyny Pracy, Łódź 2002, ISBN 83-88261-16-9

Źródła zewnętrzne

Medycyna pracy

Komentarze (1)
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Choroba mikrofalowa
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Choroba mikrofalowa
Choroby i dolegliwości

Medycyna pracy

płuc, choroba mikrofalowa lub gorączka metaliczna, pojawiają się po długotrwałym przebywaniu i pracowaniu w warunkach niesprzyjających zdrowiu (...) Choroby zawodowe to poważne zaburzenia stanu zdrowia...

Choroba Addisona - objawy, diagnostyka, leczenie

Choroba Addisona - zdjęcia

Choroba Addisona - zdjęcia

Choroba Addisona wywołana jest brakiem lub niską zawartością hormonów kory nadnerczy. Leki pomagają uzupełniać ich niedobory.

Choroba Heinego-Medina (polio) - przyczyny, przebieg, objawy, szczepienia

Wirus Polio

Wirus Polio

Choroba Heinego-Medina przenoszona jest drogą fekalno-oralną.

Prostata

Nowe metody leczenia prostaty

Choroby prostaty to powszechne zjawisko, zwłaszcza wśród mężczyzn w średnim wieku. Do schorzeń prostaty należą: zapalenie gruczołu krokowego, łagodny (...) inwazyjne metody leczenia zabiegowego przerostu prostaty to: śródtkankowa mikrofalowa...

Choroba Peyroniego - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Choroba Peyroniego - zdjęcia

Choroba Peyroniego - zdjęcia

Włókna w ciałach jamistych członka powodują w czasie choroby wykrzywienie członka.