Trwa ładowanie...

Choroby jelit i odbytu - nowotwór jelit, zespół jelita drażliwego, żylaki i szczelina odbytu

 Monika Matuszko
30.03.2021 21:37
Choroby jelit i odbytu - nowotwór jelit, zespół jelita drażliwego, żylaki i szczelina odbytu
Choroby jelit i odbytu - nowotwór jelit, zespół jelita drażliwego, żylaki i szczelina odbytu (123RF)

Żylaki i szczelina odbytu, nowotwór jelita oraz zespół jelita nadwrażliwego, to choroby, które brzmią tajemniczo, a o których w ostatnim czasie dużo się słyszy. Przyjrzyjmy się bliżej tym chorom jelit i odbytu.

spis treści

1. Choroby jelit - rak jelita

Nowotwór jelita grubego jest bardzo podstępny, ponieważ rozwija się bezobjawowo nawet 10 lat.  Alarmujące dla nas powinny być dokuczliwe zaparcia, zmiana rytmu wypróżnień (nieuzasadnione zmianą trybu życia), utrzymujące się wiele tygodni biegunki połączone z oddawaniem sporej ilości gazów, anemia, bóle w dolnych partiach pleców i brzucha, poczucie niepełnego wypróżniania, krwawienie zauważalne na kale, papierze i bieliźnie.

Nieco rzadziej występującym nowotworem, jest rak jelita cienkiego. Ponad połowa zmian nowotworowych obejmuje dwunastnicę, reszta dotyczy jelita czczego, rzadziej krętego. Ta choroba jelit pojawia się najczęściej u chorych na zespoły polipowatości czy chorobę Leśniowskiego-Crohna.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Zazwyczaj jednak ta choroba jelit to rezultat przerzutów raka innych narządów, miednicy i jamy brzusznej. Na zachorowanie na ten nowotwór narażone są także osoby  z wrodzonym niepolipowatym rakiem jelita grubego oraz celiakią. Objawy raka jelita cienkiego to niedokrwistość, biegunki, bóle brzucha, krwawienie do przewodu pokarmowego.

Problemy w toalecie mogą zwiastować choroby jelit
Problemy w toalecie mogą zwiastować choroby jelit (123rf)

2. Choroby jelit – zespół jelita drażliwego

Zespół jelita drażliwego to choroba jelit, która objawia się bólami brzucha, występowaniem na przemian biegunki i zaparć, wzdęciami brzucha, zgagą, domieszkami śluzu w kale, częstomoczem . Do jej powstania przyczynia się:

  • zaburzenie motoryki jelit,
  • nadwrażliwość trzewna
  • zaburzenia jelitowego układu nerwowego.

Zaburzenia odżywiania, płeć i wiek, czynniki genetyczne i psychogenne (depresja, niepokój, zaburzenia osobowości), także zaliczane są do przyczyn powstania zespołu jelita drażliwego. Choroba jelit przyjmuje dwie postaci: biegunkową i zaparciową.

Postać zaparciowa objawia się jednym z objawów, jak: twarde lub grudkowate stolce, wysiłek w trakcie wypróżniania oraz nie więcej niż 3 defekacje w tygodniu. W postaci biegunkowej chory oddaje kał więcej niż trzy razy dziennie, jego stolec jest luźny lub wodnisty i może doznawać nagłych parć na stolec.

3. Choroby jelit – żylaki odbytu

Na żylaki odbytu zwane potocznie hemoroidami cierpi jeden na trzech Polaków. Ta choroba jest konsekwencją diety ubogiej w błonnik oraz panowania zbyt dużego ciśnienia w odbycie. Osoby z żylakami odbytu doświadczają krwawienia podczas oddawania stolca, bólu, pieczenia i świądu w okolicy odbytu, mogą zauważyć także wypadanie żylaków.

Żylaki odbytusą granatowymi guzami o owalnym kształcie, wyczuwalnymi przy wejściu do odbytu. Przyczyny ich powstania wiążą się z prowadzonym trybem życia, a w tym brakiem ruchu, otyłością czy siedzącą pracą. W początkowym etapie hemoroidów ważne jest przyjmowanie dużej ilości płynów, prowadzenie aktywnego trybu życia, a także włączenie do jadłospisy produktów bogatych w błonnik.

Zobacz także:

4. Choroby jelit - szczelina odbytu

Mechaniczny uraz, wysiłek podczas oddawania twardego stolca lub porodu, a także seks analny, mogą spowodować płytkie pęknięcie błony śluzowej kanału odbytu. Jeśli:

  • podczas defekacji osoba odczuwa piekący i ostry ból, który nie mija po wyjściu z toalety,
  • odczuwa świąd odbytu,
  • zauważa krwawienie,

to możliwe, że choruje na szczelinę odbytu. Na terapię szczeliny odbytu składa się zmiana diety na dietę bogato resztkową, przyjmowanie leków przeciwzapalnych i rozluźniających stolec oraz stosowanie środków obniżających napięcie zwieraczy. Pomocne okazują się także nasiadówki w ciepłej wodzie.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze