Trwa ładowanie...

Choroby, które nasilają się w czasie upałów

Choroby, które nasilają się w czasie upałów - czy w ogóle istnieje coś takiego?
Choroby, które nasilają się w czasie upałów - czy w ogóle istnieje coś takiego? (123rf)

Choroby, które nasilają się w czasie upałów - czy w ogóle istnieje coś takiego? Okazuje się, że tak. Wysoka temperatura i słoneczna pogoda są dużym obciążeniem dla naszego organizmu. Wiedzą o tym szczególnie osoby, które chorują przewlekle. Podczas upałów szybciej się odwadniamy, a nasza odporność spada, przez nagłe skoki temperatur, na które się narażamy. Zobacz, jakie dolegliwości nasilają się w czasie upałów.

spis treści
Zobacz film: "Które choroby nasilają się w czasie upału?"

1. Jak upał może nam zaszkodzić?

Upały potrafią być męczące. Nikt nie ma ochoty przebywać na zewnątrz, kiedy temperatura sięga 30-40 stopni, ale czasem nie mamy wyjścia. Osoby chore powinny zachować szczególną ostrożność w upalne dni. Objawy niektórych chorób nasilają się pod wpływem wysokich temperatur.

Upały doskwierają nie tylko ludziom starszym i dzieciom. Osoby cierpiące na przewlekłe choroby powinny zrezygnować z przebywania w pełnym słońcu zwłaszcza w godzinach południowych. Podczas upałów zaczynamy się pocić, a nasze naczynia krwionośne rozszerzają się.

1.1. Choroby serca i płuc

Na skutek upałów nasze ciśnienie spada, a serce przyspiesza. Osoby z chorobą wieńcową mogą narazić się na niedokrwienie organizmu. Jeśli przyjmujesz leki na nadciśnienie, w trakcie upałów zostań w domu. Pod wpływem temperatury organizm zachowuje się, jakby przyjął podwójną dawkę leku.

Może to doprowadzić do szoku ciśnieniowego i niedotlenienia mózgu. Astmatycy i cierpiący na POChP również są narażeni na nasilenie objawów choroby. Wysoka temperatura męczy i wysusza drogi oddechowe. Utrata wody z organizmu wraz z potem jest szczególnie niebezpieczna dla chorych na kamicę nerkową.

1.2. Odwodnienie

Odwodnienie może prowadzić do zagęszczenia moczu, które jest niebezpieczne dla chorych. Osoby cierpiące na kamicę nerkową w gorące dni powinny zrezygnować z opuszczania domów i pić ponad 3 litry wody dziennie.

Na skutek odwodnienia krew staje się gęstsza, co może zwiększyć ryzyko powstawania groźnych dla życia zakrzepów.

1.3. Niskie ciśnienie

Upały rozszerzają naczynia krwionośne, przez co spada ciśnienie krwi. Osoby, które na co dzień posiadają dość niskie ciśnienie mogą doświadczać utraty przytomności na skutek wysokiej temperatury na zewnątrz.

1.4. Angina i zapalenie zatok

Mnóstwo ludzi choruje na anginę i zapalenie zatok latem. Dzieje się tak dlatego, że choroby te pojawiają się na skutek nagłych zmian temperatur, a my podczas upałów chłodzimy się na wiele sposobów - jemy lody, przykładamy do ciała chłodne ręczniki lub kostki lodu, wachlujemy się i wskakujemy do chłodnej wody. Wszystko to zwiększa ryzyko wystąpienia anginy oraz problemów z zatokami.

1.5. Zmiany skórne

Podczas upałów szczególnie powinny uważać osoby o jasnej karnacji i z dużą ilością znamion, pieprzyków oraz blizn na skórze. Słońce i gorące, suche powietrze mogą podrażnić zmiany, a podczas opalania możemy dodatkowo bardzo sobie zaszkodzić. Niezabezpieczone znamiona wystawione na działanie słońca mogą przekształcić się w zmiany nowotworowe.

Osoby z jasną tęczówką muszą bezwzględnie pamiętać o noszeniu okularów przeciwsłonecznych. W czasie upałów, kiedy słońce bardzo mocno operuje, może rozwinąć się czerniak oka.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze