Choroby, które zabijają w ciągu 24 godzin

W przypadku niektórych chorób decydujące są godziny. Jeżeli pomoc nie zostanie udzielona natychmiast, może nastąpić śmierć. Przy jakich schorzeniach trzeba działać jak najszybciej?

1. Zawał serca

Każdego roku zawał serca dotyka 100 tys. Polaków, z czego 35 tys. umiera. Jak podają kardiolodzy: w 80 proc. przypadków można temu zapobiec poprzez zmianę stylu życia.

Zawał objawia się uciskiem w mostku, w środku klatki piersiowej. Ból promieniuje do szyi, lewego ramienia, nadgarstka i palców. Innymi symptomami mogą być zmęczenie, bladość, zaburzenie trawienia i duszności. W takich wypadkach pomoc musi być udzielona jak najszybciej. W innym przypadku akcja serca może się zatrzymać, a zawał zakończy się zgonem.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

2. Udar

Co 8 minut ktoś w Polsce doznaje udaru. Ok. 40 proc. osób umiera w ciągu doby po zdarzeniu. Czynniki ryzyka są takie same jak przy zawale: wysoki cholesterol, cukrzyca, otyłość, palenie papierosów. Nawet jeżeli pacjenta uda się uratować, może on doświadczyć trwałych zmian i pozostać niepełnosprawnym: utracić sprawność, zdolność komunikowania się i samodzielność. Udar może uszkodzić także wzrok i słuch.

3. Zator tętnicy płucnej

Zator w płucach to stan zagrożenia życia, który wymaga natychmiastowej interwencji medycznej. Skrzepnięta krew blokuje naczynia płucne, co powoduje zburzenia oddechowe i niewydolność krążenia. Szacuje się, że rocznie przez zator tętnicy płucnej umiera w Polsce nawet 50 tys. osób. Niestety, wiele z przypadków pozostaje nierozpoznanych lub są diagnozowane niewłaściwie.

4. Ostre zapalenie trzustki

Wskaźnik śmiertelności w przypadku zapalenia trzustki wynosi 35 proc. U 3/4 pacjentów choroba wywołana jest nadmiernym spożyciem alkoholu. Jeżeli pacjent przeżyje, to konsekwencjami choroby są najczęściej żółtaczka i cukrzyca. Ostre zapalenie trzustki najczęściej objawia się bólem brzucha, który może promieniować do pleców, zaburzeniami trawienia, zwłaszcza po obfitym posiłku, zmęczeniem, nadmiernym poceniem się, bladością rąk i stóp oraz trudnościami w oddychaniu.

5. Zapalenie opon mózgowych

Choroba ta objawia się bólem oczu związanym ze światłowstrętem, sztywnością karku, czasem także gorączką i mdłościami. Jest to niebezpieczna choroba o wysokiej śmiertelności - w ok. 20 proc. przypadków zgon następuje w ciągu doby, szczególnie przy zakażeniu gronkowcem.

6. Wstrząs anafilaktyczny (anafilaksja)

Jest to silna reakcja alergiczna. Przyczyny mogą być różne: ukąszenie przez owada, uczulenie na leki lub pokarmy. Najczęściej lekiem ratującym jest adrenalina. Trzeba podać ją jak najszybciej (od 5 do 20 minut po kontakcie z alergenem), ponieważ w przeciwnym wypadku zgon może być natychmiastowy - w 3 proc. przypadków wstrząs kończy się śmiercią chorego. Jak objawia się anafilaksja? Na ciele pacjenta pojawia się świąd i pokrzywka, twarz i kończyny zaczynają puchnąć, powodując obrzęk naczynioworuchowy. Czasem następuje omdlenie i zatrzymanie akcji serca.

7. Ostre zapalenie wątroby

Ostre zapalenie wątroby może prowadzić do martwicy narządu w ciągu kilku godzin. Jeżeli pacjent zbagatelizuje chorobę, może zapaść w śpiączkę. Jakie są przyczyny choroby? Do czynników ryzyka zaliczamy zatrucie grzybami lub paracetamolem oraz wirusowe zapalenie wątroby (które objawia się żółtym kolorem skóry, uczuciem zmęczenia, utratą masy ciała i bólem brzucha).

8. Martwicze zapalenie powięzi

Jest to bardzo ciężkie zakażenie, które w krótkim czasie prowadzi do rozległej martwicy skóry, tkanki podskórnej i przedziałów powięziowych, a także do wystąpienia objawów wstrząsu toksycznego. W 30 proc. przypadków choroba kończy się nagłą śmiercią. Zapalenie powięzi najczęściej wywołanej jest przez paciorkowce. Na chorobę najbardziej narażone są osoby z osłabionym układem odpornościowym, np. po przebytej infekcji, a także cukrzycy. Natychmiastowa pomoc oraz hospitalizacja to jedyne szanse na uratowanie pacjenta.  

Pamiętaj, objawów żadnej choroby nie wolno bagatelizować. W wielu przypadkach tylko natychmiastowa pomoc medyczna stwarza szansę na całkowite wyleczenie.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy