Trwa ładowanie...

Choroby paznokci - objawy, przyczyny, leczenie

Avatar placeholder
18.09.2023 16:40
Choroby paznokci wymagają konsultacji z lekarzem dermatologiem.
Choroby paznokci wymagają konsultacji z lekarzem dermatologiem. (123rf)

Choroby paznokci najczęściej są wywołane przez drobnoustroje. Mogą być również objawem schorzeń ogólnoustrojowych i skutkiem urazu czy niewłaściwej higieny. Bez względu na przyczynę pojawienia się zaburzenia, typowym i niepokojącym objawem jest zmiana wyglądu płytki. Nie należy tego lekceważyć. Co warto wiedzieć?

spis treści

1. Co to są choroby paznokci?

Choroby paznokci mogą dotyczyć zarówno płytki u rąk, jak i nóg. Wiele z nich sprawia, że te zmieniają swój kolor, kształt i strukturę. Patologie mogą być wywołane przez różne czynniki. Najczęściej odpowiadają za nie patogeny: bakterie, wirusy i grzyby.

Czasem paznokcie zmieniają swój wygląd, gdy doszło do urazu mechanicznego, zbyt dużego nacisku, także przez źle dopasowane obuwie. To także skutek niewłaściwej higieny podczas wykonywania manicure czy pedicure. Zmiany o obrębie paznokci mogą być także jednym z objawów chorób ogólnoustrojowych.

2. Jak wyglądają zdrowe paznokcie?

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Paznokieć zbudowany jest z tego samego budulca co włosy: keratyny, lipidów, minerałów i wapnia. Składa się na niego wiele struktur, takich jak:

  • płytka paznokcia,
  • łożysko paznokcia,
  • macierz paznokcia,
  • obłączek paznokcia,
  • wolny brzeg paznokcia,
  • wał paznokcia,
  • obrąbek naskórkowy.

Jak wyglądają zdrowe paznokcie? Mają jednolity jasny kolor, są przejrzyste o bladoróżowym zabarwieniu. Posiadają równą powierzchnię, przylegającą mocno do łożyska. Są stosunkowo twarde i odporne na lekkie urazy.

3. Objawy choroby paznokci

Kiedy paznokcie dotyka choroba, te zmieniają swój wygląd:

  • stają się czarne, żółte, białe, szaroniebieskie, brązowe bądź pojawiają się na nich plamki,
  • stają się łamliwe i kruche bądź pogrubione,
  • pojawiają się na nich bruzdy i wgłębienia,
  • ulegają rozdwojeniu i odkształceniu, płytka czasem zaczyna zanikać,
  • zmieniają kształt: stają się wypukłe, przypominają łyżeczkę lub rulon.

Zobacz także:

4. Rodzaje chorób paznokci

Paznokcie mogą zostać dotknięte przez różne choroby. Najczęściej pojawia się:

  • zanokcica. Choroba pojawia się, gdy paznokieć ulega zakażeniu bakteryjnemu. Bakteriami wywołującymi ostrą zanokcicę są najczęściej gronkowce, paciorkowce lub pałeczka ropy błękitnej Patogeny, zwykle wskutek urazu, wnikają pod płytkę paznokciową. Tam namnażają się, co wywołuje stan zapalny. Okolica paznokcia jest żywoczerwona, bolesna i obrzęknięta. Objawy pojawiają się nagle i najczęściej dotyczą jednego paznokcia,
  • grzybica. To choroba zakaźna, która początkowo manifestuje się osłabieniem płytki, najczęściej u palców stóp. Ta staje się łamliwa i ciemnożółta, choć paznokcie mogą stać się również brunatne lub białe. Płytka odkształca się, z czasem dochodzi do jej pogrubienia i pofałdowania. Za tę chorobę najczęściej odpowiadają takie patogeny jak Trychophyton rubrum i Trychophyton mentagrophytes var. interdigitale.
  • drożdżyca, czyli jedna z postaci grzybicy paznokci. Zwykle patologia dotyczy nie tylko płytek paznokci, ale i wałów paznokciowych. Inna nazwa tego schorzenia to kandydoza, pochodząca od chorobotwórczych drożdżaków z rodzaju Candida. W kandydozie paznokci pierwsze objawy dotyczą wałów paznokciowych, które stają się zaczerwienione, obrzęknięte i bolesne. Pojawia się także ropna wydzielina, która sączy się spod wału przy ucisku,
  • łuszczyca paznokcia, będąca najczęściej skutkiem ubocznym łuszczycy skóry. Paznokcie są wówczas bardzo charakterystyczne. W płytce paznokciowej dochodzi do powstania punktowych wgłębień. Ich układ jest linijny lub przypadkowy. Nazywa się to naparstkowaniem. Paznokcie są zgrubiałe, kruche i poprzecinane poprzecznymi bruzdami matowe, białawożółte,
  • brodawki okołopaznokciowe i podpaznokciowe są zwykle wywoływane przez wirusa HPV 1, 2 i 4. Ponieważ do infekcji przyczynia się obgryzanie paznokci oraz urazy, zmiany najczęściej pojawiają się u dzieci i młodzieży. Brodawki to guzki o nierównej powierzchni, lokalizujące się na wałach paznokciowych (okołopaznokciowe) i pod płytką paznokciową (podpaznokciowe). Płytka paznokcia sprawia, może być zniekształcona.

5. Leczenie chorób paznokci

Leczenie chorób paznokci zależy od rodzaju schorzenia i podłoża problemu. Bez względu na czynnik, jaki ja wywołał, gdy problem nie mija, należy udać się na konsultację do lekarza dermatologa.

W przypadku zanokcicy wymagane jest leczenie antybiotykiem doustnym. Czasem, w przypadku nagromadzenia się treści ropnej, niezbędny jest zabieg chirurgiczny (nacięcie, drenaż, a nawet usunięcie całej płytki).

Grzybica paznokcia, ponieważ jest skutkiem zakażenia płytki paznokci przez grzyby chorobotwórcze (dermatofity), także wymaga leczenia farmakologicznego. Stosuje się doustne leki przeciwgrzybiczne. Konieczne jest uprzednie wykonanie badania mykologicznego.

W przypadku niepowodzenia leczenia również rozważa się chirurgiczne usunięcie płytki paznokciowej. Brodawki okołopaznokciowe i podpaznokciowe leczy się, stosując preparaty miejscowe. W przypadku nieskuteczności terapii zaleca się kriochirurgiczne usuwanie zmian, ostrzykiwanie lekami cytostatycznymi lub laseroterapię.

Leczenie łuszczycy paznokci prowadzi się w ramach kompleksowego leczenia łuszczycy skóry. Stosuje się miejscowo preparaty steroidowe w postaci kremów, maści lub iniekcji doogniskowych. Usuwanie zmian w obrębie paznokci jest trudne i często nie daje zadowalających rezultatów.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze