Trwa ładowanie...

Choroby piersi – rodzaje, objawy, rozpoznanie, leczenie

Choroby piersi mogą objawiać się tkliwością i bólem w obrębie biustu
Choroby piersi mogą objawiać się tkliwością i bólem w obrębie biustu (Adobe Stock)

Choroby piersi to schorzenia i zmiany rozwijające się w obrębie piersi. Choć wiele z nich jest łagodnych, to część może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia lub zwiększać ryzyko zachorowania na raka piersi w przyszłości. Dlatego też tak ważna jest edukacja zdrowotna w tym zakresie, gdyż pozwala ona na rozpoznanie niepokojących zmian jeszcze na wczesnym etapie.

spis treści

1. Rodzaje chorób piersi

Choroby piersi to ogólny termin, którym określa się niepożądane objawy i nietypowe zmiany, rozwijające się w piersiach.

Zmiany w obrębie piersi najogólniej można podzielić na zmiany nienowotworowe, łagodne nowotwory piersi oraz złośliwe nowotwory piersi.

1.1. Nienowotworowe zmiany w piersi

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Jedną z najczęściej diagnozowanych nienowotworowych zmian w obrębie piersi jest mastopatia, czyli zwyrodnienie włóknisto-torbielowate. Występujące w niej zmiany charakteryzują się zwyrodnieniem tkanki gruczołowej i tłuszczowej sutka.

Przypuszcza się, że mastopatia powstaje na skutek zaburzeń hormonalnych, głównie zaburzeń między poziomem estrogenów i gestagenów.

1.2. Łagodne nowotwory piersi

Niezłośliwe nowotwory piersi to przede wszystkim:

  • gruczolakowłókniaki (fibroadenoma) – wykrywane zwykle u kobiet w wieku rozrodczym (do 35 roku życia),
  • torbiele – zaliczane są do łagodnych zmian rozrostowych, uznaje się je za objaw łagodnej dysplazji piersi,
  • brodawczaki śródprzewodowe – rozwijają się wewnątrz przewodu wyprowadzającego, zaraz za brodawką sutkową,
  • guzy liściaste – zwykle są to łagodne zmiany, jednak guzy liściaste piersi mogą być także złośliwe,
  • tłuszczaki – zaliczane do łagodnych nowotworów piersi, powstają z komórek tłuszczowych.

1.3. Złośliwe nowotwory piersi

Nowotwory złośliwe piersi są jednym z najczęstszych złośliwych schorzeń nowotworowych u kobiet w Polsce.

Istnieją różne rodzaje raka piersi, jednak najczęściej rozpoznaje się inwazyjny rak przewodowy (IDC), który rozpoczyna się w przewodach mlecznych, ale rozprzestrzenia się też poza nie, do otaczających tkanek.

1.4. Inne schorzenia piersi

Na pewne schorzenia piersi narażone są zwłaszcza kobiety karmiące, co ma związek m.in. z nieefektywnym opróżnianiem piersi, a tym samym zastojem pokarmu.

U kobiet karmiących może dojść m.in. do zapalenia piersi, zwłaszcza połogowego zapalenia gruczołu sutkowego.

2. Rozpoznawanie chorób piersi

Objawy, które powinny wzbudzić czujność, to przede wszystkim:

W przypadku zaobserwowania powyższych zmian, wskazany jest kontakt z lekarzem.

Lekarz po przeprowadzonym wywiadzie i palpacyjnym badaniu w obrębie biustu kieruje pacjenta na dalszą diagnostykę (w zależności od wskazań). Badania, które może zlecić specjalista to m.in. badanie mammograficzne, USG piersi, rezonans magnetyczny, czy badanie patomorfologiczne.

3. Leczenie chorób piersi

Leczenie chorób piersi zależy przede wszystkim od rozpoznania. W przypadku mastopatii często stosuje się niesteroidowe leki przeciwzapalne i leki przeciwbólowe. Lekarz może też zdecydować o leczeniu, które przywróci równowagę hormonalną.

Łagodne nowotwory piersi często wymagają jedynie obserwacji i okresowej kontroli. W określonych przypadkach konieczne może być także usunięcie zmian.

Z kolei najczęstszą metodą leczenia raka piersi jest chirurgia. Jednak należy pamiętać, że postępowanie nie zawsze wygląda tak samo. Zależy ono od wielu czynników, m.in. typu raka, stadium choroby, czy ogólnej kondycji zdrowotnej pacjenta.

4. Profilaktyka chorób piersi

Profilaktyka chorób piersi sprowadza się przede wszystkim do dbania o ogólny stan zdrowia, aktywności fizycznej, zdrowej diety, karmienia piersią, ograniczenia spożycia alkoholu i rzucenia palenia.

Bardzo ważną rolę odgrywają także regularne badania kontrolne oraz samoobserwacja piersi. Samobadanie najlepiej przeprowadzać raz w miesiącu w tym samym dniu (3-5 dni po miesiączce).

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze