Trwa ładowanie...

Choroby psychiczne. Inteligentni ludzie częściej na nie cierpią

Inteligentne osoby są bardziej narażone na zaburzenia psychiczne? Najnowsze badania opublikowane w piśmie "Inteligence" rzucają nowe światło na tę sprawę. Okazuje się, że wybitne osobowości chorują częściej nie tylko na choroby psychiczne, ale i immunologiczne.

Zobacz film: "Osoby z brązowymi oczami bardziej narażone na SAD"

1. Inteligencja a zaburzenia psychiczne

Naukowcy co pewien czas przyglądają się podatności na poszczególne choroby i schorzenia. Tym razem wzięli pod lupę wpływ inteligencji na ryzyko zaburzeń psychicznych i innych dolegliwości. Wyniki opublikowali w piśmie "Inteligence".

Cechy osób z wysoką inteligencją emocjonalną
Cechy osób z wysoką inteligencją emocjonalną [6 zdjęć]

Inteligencja emocjonalna to tarcza na problemy. Pozwala na trzeźwy ogląd rzeczywistości i dystans do...

zobacz galerię

Autorzy badań porównali dane 3715 osób - najwybitnijeszych członków American Mensa Society. Okazało się, że osoby, które wyróżniają się wyższą inteligencją, są o 20 proc. bardziej podatne na autyzm, o 80 proc. na ADHD i o 83 proc. na zaburzenia lękowe.

Co ciekawe, u nich ryzyko zaburzeń nastroju rozwija się aż o 182 proc. częściej niż u pozostałej części społeczeństwa.

Ponadto zaobserwowano większą podatność na depresję, a także chorobę afektywną dwubiegunową.

Z czego to wynika? U osób inteligentnych zaobserwowano tzw. nadpobudliwość umysłową. To dzięki niej często tworzą wybitne rzeczy. Jednak jest również druga strona medalu. Jednocześnie prowadzi ona to intensywnego odczuwania emocji, a więc do większego odczuwania i przeżywania. To zaś jest prostą drogą do zaburzeń lękowych i depresyjnych.

2. Inteligencja a inne choroby

Badania wykazały również, że osoby inteligentne są bardziej narażone na choroby autoimmunologiczne - aż o 84 proc. Jednocześnie częściej dokucza im alergia i astma, której ryzyko jest większe o 108 proc. niż u pozostałej części społeczeństwa.

Istnieją badania, które potwierdzają większe problemy z alergią. Według nich wśród dzieci z ilorazem inteligencji powyżej 160, aż 44 proc. miało alergię. Z kolei w grupie z mniejszym IQ, był to problem zaledwie 20 proc.

Naukowcy sądzą, że przyczyną może być chroniczny stres, jaki odczuwają osoby z wysokim poziomem IQ. Wpływa on na relację między mózgiem a układem odpornościowym.

Tłumaczą, że gdy człowiek boi się czegoś, jego organizm wytwarza mechanizm obronny, a co za tym idzie szereg reakcji fizjologicznych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza