Trwa ładowanie...

Chorobę zobaczysz na języku. Lekarka ostrzega

 Katarzyna Prus
Katarzyna Prus 04.07.2023 16:24
Zauważyłeś na języku? Tak może objawiać się groźna choroba
Zauważyłeś na języku? Tak może objawiać się groźna choroba (Getty Images)

Czarny, z białym nalotem albo "geograficzny". Dziwny kolor języka może być oznaką poważnych problemów zdrowotnych. Co można z niego wyczytać i kiedy iść do lekarza?

spis treści

1. Choroby widoczne na języku

O problemach zdrowotnych może świadczyć biały nalot na języku.

- Jeśli twój język jest obłożony białym nalotem oznacza to, że najprawdopodobniej macie tendencje do kandydozy, czyli grzyba z rodzaju drożdżaków, który może mieszać w przewodzie pokarmowym czy narządach rodnych, więc najlepiej się go pozbyć - tłumaczy w krótkim nagraniu na Instagramie dr n. med. Magdalena Cubała-Kucharska, specjalistka medycyny rodzinnej, członkini Polskiego Towarzystwa Żywieniowego i założycielka Instytutu Medycyny Integracyjnej Arcana.

Zobacz film: ""Wasze Zdrowie" - odc. 1"

Takich problemów może być znacznie więcej. Jeśli język jest bardzo nierówny i ma czerwone "liszaje", może to wskazywać na niedobór witamin.

- Najczęściej jest to oznaka awitaminozy, awitaminozy z grupy B, a zwłaszcza niedoboru witaminy B12. Taki język nazywa się językiem geograficznym - zaznacza dr Cubała.

Na języku można też zauważyć inne niedobory. Jeśli jest "popękany", może to świadczyć o niedoborze kolagenu i witaminy C.

Natomiast czarny i porośnięty włoskami to oznaka problemów z pleśnią. Dr Cubała wyjaśnia, że można to zaobserwować np. po przyjmowaniu niektórych antybiotyków.

2. Opuchlizna języka

Poza kolorem warto też zwrócić uwagę na opuchliznę języka. Nie zawsze świadczy o niegroźnym podrażnieniu.

W ten sposób może się także objawiać m.in. alergia, poważne infekcje, a nawet choroba nowotworowa (rak języka). W przypadku nowotworu opuchliźnie towarzyszą jednak inne symptomy m.in. ból gardła, ślinotok, chrypka, ból podczas połykania, szczękościsk, spadek masy ciała.

Zdarza się, że może za tym stać także refluks żołądkowo-przełykowy. Refluks może powodować pieczenie w przełyku oraz puchnięcie języka wskutek podrażnienia sokiem żołądkowym.

Opuchlizna może być też wynikiem niedoczynności tarczycy.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze