NewsyChoruje co piąty Polak. Objawy ze strony tarczycy nasilają się wiosną

Choruje co piąty Polak. Objawy ze strony tarczycy nasilają się wiosną

Ospałość, zmęczenie, brak sił. Wiele osób w okresie przesilenia wiosennego czuje się gorzej. - Gdy na zewnątrz pojawiają się pierwsze oznaki wiosny, liczba pacjentów w moim gabinecie rośnie – wskazuje dr Szymon Suwała. Endokrynolog przypomina, że tarczyca jest wrażliwa na zmiany pór roku i właśnie wiosną choroby tego gruczołu mogą dawać się we znaki.

Choroby tarczycy łatwo można pomylić z przesileniem wiosennym
Choroby tarczycy łatwo można pomylić z przesileniem wiosennym
Źródło zdjęć: © Getty Images/Instagram

Czym jest przesilenie wiosenne?

Przesilenie wiosenne to czas, w którym wielu z nas obserwuje pogorszenie samopoczucia na skutek dynamicznych zmian temperatury i warunków atmosferycznych. Objawy takie jak nadmierna senność, zmęczenie, spadek odporności czy obniżony nastrój mogą utrzymać się nawet kilka tygodni, ale ustępują samoistnie wraz z przyzwyczajeniem się organizmu do nowej pory roku.

Jednak eksperci przypominają, żeby nie lekceważyć symptomów wiosennego zmęczenia. Takie dolegliwości mogą świadczyć na przykład o niedoborach witamin i minerałów, na które jesteśmy szczególnie narażeni właśnie po zimie.

- Na pewno po zimie wiele osób zauważa, że jesteśmy ociężali, że mamy gorszą koncentrację, gorszy sen, wypadają nam włosy, skóra jest sucha, łamią się paznokcie. Ogólne osłabienie organizmu, zaburzenia trawienia, ospałość, przyrost masy ciała, zaburzenia jelitowe, problemy ze wstaniem z łóżka - to są główne objawy podstawowych niedoborów – podnosiła w rozmowie z WP abcZdrowie dr n. o zdrowiu Hanna Stolińska, dietetyczka kliniczna.

WIDEO

Objawy choroby Hashimoto

Objawy chorób tarczycy mogą być niecharakterystyczne
Objawy chorób tarczycy mogą być niecharakterystyczne© Getty Images

Zmęczenie, brak siły, ospałość mogą być także pierwszymi objawami wielu groźnych chorób również tych nowotworowych.

- Możemy mieć niedokrwistość, niedoczynność tarczycy, niewydolność nerek, to może być początek cukrzycy albo innej choroby metabolicznej, a nawet choroby nowotworowej. Nie możemy takich dolegliwości ignorować - przekonywał w rozmowie z WP abcZdrowie dr Michał Sutkowski, specjalista medycyny rodzinnej i chorób wewnętrznych, prezes Kolegium Lekarzy Rodzinnych.

Tak tarczyca reaguje na zmianę pory roku

Dr n. med. i n. o zdr. Szymon Suwała, endokrynolog, diabetolog i obesitolog wskazuje, że okres przesilenia wiosennego może być szczególnie trudny dla pacjentów, którzy zmagają się z chorobami tarczycy. Badania pokazują, że cierpi na nie co piąty Polak.

- Najczęstszą w Polsce chorobą tarczycy, poza chorobą guzkową, jest niedoczynność tarczycy, przeważnie na tle choroby Hashimoto – wyjaśnia w rozmowie z WP abcZdrowie ekspert.

Główne objawy niedoczynności tarczycy to: ospałość, zmęczenie, przesuszona skóra czy wypadanie włosów i łamliwość paznokci. Często dolegliwości te nasilają się właśnie wiosną.

- Czasami nie są to tylko typowe "sezonowe dolegliwości”, a objawy choroby. Gdy na zewnątrz pojawiają się pierwsze oznaki wiosny, liczba pacjentów w moim gabinecie rośnie. Tarczyca odpowiada za wiele procesów metabolicznych, także odczuwanie przez nas temperatury. Gdy zmienia się temperatura otoczenia, zmienia się także zapotrzebowanie na hormony tarczycy - podnosi dr Suwała.

Wyjaśnia, że prawdopodobnie z tego powodu wiosną tego typu dolegliwości się nasilają. Jak tłumaczy, organizm musi uporać się ze zmianą pory roku. - Pacjenci często mówią, że w tym okresie kładą się spać zmęczeni i wstają zmęczeni, przez to przez cały dzień mają gorsze samopoczucie – dodaje lekarz.

Endokrynolog mówi, by objawów nie ignorować i nie zrzucać ich na karb wiosennego przesilenia. Zamiast tego radzi, by udać się do lekarza, gdy tylko się pojawią. Mogą ostrzegać o niedoczynności tarczycy lub o nadczynności gruczołu. Choroba dotyka 1-2 proc. populacji, przy czym kobiety chorują na nią od pięciu do nawet dziesięciu razy częściej niż mężczyźni.

- Również mogą występować problemy skórne, wypadanie włosów, łamliwość paznokci. Jest jednak zasadnicza różnica - najczęściej zamiast zmęczenia pojawia się uczucie nadmiernego pobudzenia - wylicza endokrynolog, podkreślając, że właśnie z tego powodu diagnostyka jest kluczowa.

"Szybkie, bezpieczne i bezbolesne" badanie dla tarczycy

Jak wyjaśnia dr Suwała, lekarz powinien zacząć od wywiadu, a następnie skierować pacjenta na badania laboratoryjne. W przypadku podejrzenia jednej z chorób tarczycy, pacjent otrzymuje skierowanie na proste badanie z krwi - oznaczenie stężenia hormonu TSH.

- Ewentualnie może tę diagnostykę poszerzyć o oznaczenie poziomu stężenia wolnych hormonów tarczycy, czyli FT3 i FT4. Jestem zwolennikiem, by oceniać te wszystkie parametry podczas jednego badania, zwłaszcza na początku diagnostyki i w każdej sytuacji pogorszenia samopoczucia. Jest ono szybkie, bezpieczne i bezbolesne. Polega na pobraniu krwi – dodaje ekspert.

Dr Suwała wyjaśnia, że dzięki tym badaniom można wskazać na niedoczynność lub nadczynność tarczycy. Natomiast podczas leczenia kluczowe jest regularne monitorowanie poziomu hormonów. Lekarz przypomina także, że choroba Hashimoto jest chorobą autoimmunologiczną, którą może aktywować stres.

- To będzie truizm, ale stres ma tu ogromne znaczenie i drastycznie wpływa na nasz organizm. Hormony, także te tarczycy, reagują na wszystko, co się dzieje w naszym środowisku - wyjaśnia endokrynolog.

Na pomoc tarczycy. Jak ją wspomóc?

Co zatem robić, gdy okazuje się, że zmagamy się z chorobą tarczycy?

- Jeżeli mamy zdiagnozowaną niedoczynność tarczycy, czyli zaburzenie, w którym brakuje nam hormonów tarczycy do normalnego funkcjonowania, to w pierwszym rzucie myślimy o włączeniu odpowiedniego leczenia farmakologicznego. Ale możemy pomóc sobie też dodatkowo dietą - podpowiada dr Suwała.

Lekarz ostrzega, że nie istnieje "dieta na choroby tarczycy". Sposób odżywiania się ma być zbilansowany i dostarczać niezbędnych składników odżywczych. - Warto również zmienić tryb życia na zdrowszy – dużo się ruszać, unikać stresu, chociaż wiem, że to może trudne. Jeżeli nie będziemy leczyć niedoczynności tarczycy, możemy doprowadzić na przykład do niewydolności serca, niedrożności porażennej jelit na skutek spowolnienia ich perystaltyki. A w skrajnych przypadkach do przełomu hipometabolicznego, czyli stanu śpiączki - ostrzega dr Suwała.

Dlatego też lekarz apeluje, by "nie patrzeć na sezon" i w przypadku, jeżeli pojawiają się u nas jakieś niepokojące objawy, udać się do lekarza.

- Bo choroby tarczycy mogą pojawić się niezależnie od pory roku – podsumowuje endokrynolog.

Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.

Wybrane dla Ciebie