Ciało i uroda w ciąży
Właściwa pielęgnacja w ciąży pozwala kobiecie poczuć się atrakcyjną i dowartościowaną. Uroda w ciąży zwykle schodzi na drugi plan, a wszystkie działania podporządkowane są bezpieczeństwu i zdrowiu dziecka. Warto jednak od czasu do czasu znaleźć chwilę na zabiegi kosmetyczne, po których kobieta w ciąży będzie lepiej wyglądać i przede wszystkim lepiej się czuć. Są pewne rzeczy, z których ciężarna powinna zrezygnować, na przykład kremy z retinolem. Jendak w większości przypadków różne metody pielęgnacji ciała dostępne są również w czasie ciąży.
1. Poziom hormonów w ciąży
Ciąża i poród to okres dokonywania zmian w życiu, okres oczekiwania i nadziei. Dla wielu także czas pytań, wątpliwości, chwiejności emocjonalnej i często poczucia nieatrakcyjności fizycznej. Dlaczego tak się dzieje? Za samopoczucie kobiety w ciąży odpowiada wiele czynników. Dużo zależy od wsparcia, jakie otrzymuje od partnera i swoich najbliższych. Jednak za jej zachowanie i huśtawkę nastrojów w tym czasie odpowiedzialne są w znacznej mierze także hormony. Hormony w ciąży ulegają znacznemu podwyższeniu i wpływają nie tylko na wygląd ciała kobiety, ale też na jej wewnętrzne samopoczucie.
Za łagodne rysy twarzy, owalny kształt bioder, ugodowy charakter i płodność odpowiadają u kobiet estrogeny. Od nich zależy również rozciągliwość i delikatność włókien kolagenu oraz elastyny. Ponadto estrogeny wpływają na odkładanie się tkanki tłuszczowej w ciąży jako magazynu energii. To dzięki nim mamy cellulit i tendencję do tycia. Kobieta z dużą ilością estrogenu ma ładnie zarysowaną linię talii i bioder. W czasie ciąży poziom estrogenów wzrasta.
2. Rozstępy w ciąży
Dzięki estrogenom, znajdująca się pod skórą właściwą tkanka łączna staje się bardziej elastyczna. Jednak z rozciągliwością skóry nie należy przesadzać. W miejscach, w których przez dłuższy czas utrzymuje się wysokie napięcie skóry, włókna kolagenu i elastyny zaczynają pękać. Tak powstają rozstępy w ciąży. Rozstępów, niestety, ciężko się pozbyć, a ich całkowite usunięcie jest niemożliwe. Występują u większości kobiet ciężarnych, głównie na brzuchu, piersiach i pośladkach.
Pierwszą fazę powstawania rozstępów stanowią widoczne czerwone pasemka na skórze. Pielęgnacja w ciąży, podjęta już na początku, daje szansę na efektywną profilaktykę bądź całkowite wyleczenie rozstępów. W momencie, kiedy pasemka się zmniejszają, rozjaśniają i zabliźniają się, ich usunięcie staje się bardzo trudne. Rozstępy w ciąży stają się zwykle widoczne między szóstym a ósmym miesiącem. A że łatwiej zapobiegać niż leczyć, należy podjąć pielęgnację skóry w ciąży już od pierwszych tygodni ciąży. Regularnie pielęgnowana skóra staje się bowiem dobrze odżywiona i nawilżona.
3. Dolegliwości w czasie ciąży
Często towarzyszącym ciąży zjawiskiem jest również cellulit. W czasie ciąży dochodzi do przerostu tkanki tłuszczowej, która uciska naczynia włosowate, zaburzając krążenie. W konsekwencji skóra ma upośledzony metabolizm komórkowy. Jest mniej dotleniona i trudniej usuwane są z niej toksyny. Dodatkowo, wstrzymywana w organizmie woda bardzo często powoduje obrzęki kończyn dolnych. Kobiety w ciąży często narzekają na obrzmiałe kostki, stopy czy dłonie.
Ciąża i poród sprzyjają też wystąpieniu żylaków. Bezpośrednią przyczyną ich powstawania jest zwiększona masa ciała i zmniejszenie aktywności ruchowej. Aby zapobiegać żylakom w ciąży, należy jak najczęściej wypoczywać z nogami ułożonymi lekko powyżej linii ciała, unikać ciasnych ubrań oraz długotrwałego stania czy siedzenia. Warto też spacerować, aby pobudzić krążenie krwi.
Opuchlizna kończyn jest kolejną dolegliwością w czasie ciąży, a także zaraz po porodzie. Zaburzone w całym ciele krążenie skutkuje też pojawieniem się sińców pod oczami i opuchniętych powiek. Pod koniec ciąży może nawet dochodzić do opuchnięcia policzków oraz szyi. Ciąża i poród wpływają również na stan skóry twarzy. Estrogeny zmniejszają wydzielanie łoju, więc w przypadku cer tłustych i mieszanych poprawi to wygląd cery, natomiast w przypadku skóry suchej – dodatkowo ją przesuszy.
Inną dolegliwością w ciąży, wpływającą na obniżenie poczucia atrakcyjności przez kobiety, są przebarwienia pigmentacyjne. Ostuda w ciąży to naturalna reakcja na zmiany hormonalne organizmu. W większości przypadków znika po porodzie lub po zakończeniu karmienia. Aby nie dochodziło do przebarwień skórnych, należy unikać opalania na słońcu i w solarium.
4. Właściwa pielęgnacja w ciąży
Ciąża i poród to czas, w którym ciału kobiety należy się szczególna pielęgnacja, i to nie tylko ze względów estetycznych, ale przede wszystkim – zdrowotnych. Rozstępy, cellulit, opuchlizna, żylaki, przebarwienia na skórze – to tylko niektóre dolegliwości w czasie ciąży, które świadczą o zaburzeniach równowagi kobiecego ciała. Kobieta w ciąży powinna o siebie dbać stokroć mocniej, gdyż ma to dodatkowy wymiar psychologiczny. Pielęgnacja w ciąży pozwala kobiecie poczuć się bardziej atrakcyjną, niezależną i zapewnia komfort psychiczny.
W czasie ciąży ważne są odpowiednia dieta i duże ilości wody mineralnej, soków. Warto zrezygnować przynajmniej w części z kawy i herbaty. Pielęgnacja w ciąży powinna być oparta na kosmetykach, które były testowane dermatologicznie i które nie uczulają. Do pielęgnacji skóry w ciąży warto używać mleczka kosmetycznego, toniku, kremu nawilżającego i delikatnych, enzymatycznych peelingów. Raz na tydzień warto też stosować maseczkę do twarzy, która pomoże odżywić cerę.
W czasie ciąży należy unikać gorących kąpieli ze względu na żylaki, opuchliznę i obrzęki nóg. Warto chłodzić ciało zimnym strumieniem wody. Hartuje to naczynia krwionośne i zapobiega obrzękom. Do kąpieli można dodać olejki eteryczne. Taka domowa aromaterapia skutecznie ukoi zmysły. Aby zapobiec cellulitowi i opuchliźnie, warto wykonywać masaże i ćwiczenia dla kobiet w ciąży.
Dobrze jest, jeśli mamy masażer wodny. Można go zastosować w domowym zaciszu do wykonania masażu stóp, który zapobiega ich opuchnięciu i poprawia krążenie. Pielęgnacja w ciąży pozwala kobiecie poczuć się zadowoloną, szczęśliwą i pewną siebie przyszłą mamą. Bez względu na to, gdzie dbasz o swój wygląd – w domu czy w gabinecie kosmetycznym – pamiętaj o tym, by pielęgnacja była systematyczna. Tylko wtedy masz gwarancję jej skuteczności.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.