Trwa ładowanie...

Ciało obce w nosie - co to jest, objawy, jak usunąć ciało obce z nosa

Ciało obce w nosie zawsze trzeba usunąć, ponieważ mogą pojawić się komplikacje np. krwawienia, zapalenie zatok.
Ciało obce w nosie zawsze trzeba usunąć, ponieważ mogą pojawić się komplikacje np. krwawienia, zapalenie zatok. (Adobe stock)

Ciało obce w nosie dziecka bądź dorosłego może być przyczyną ogromnego stresu i niepokoju. Ciałem obcym w nosie może być zarówno pestka, okrągła bateria, część zabawki, orzeszek, jak i ziarno grochu. Przedmiot włożony do jamy nosowej należy jak najszybciej usunąć, w przeciwnym razie może dojść do komplikacji.

spis treści

1. Czym jest ciało obce w nosie?

Ciało obce w nosie to zazwyczaj niewielki, plastikowy element zabawki, koralik, ziarnko grochu, zwinięta plastelina, zwitki papieru, kamyki. Szczególnie niebezpieczna jest sytuacja, gdy w obrębie nosa utknie bateria guzikowa bądź magnes. Ich obecność w ciele może doprowadzić do podrażnienia i zniszczenia błony śluzowej lub w gorszym przypadku perforacji przegrody.

Pacjenci zazwyczaj sami wkładają niepożądany przedmiot do wnętrza nosa. Do przedostania się ciała obcego od strony gardła przez nozdrza tylne np. w trakcie wymiotów dochodzi bardzo rzadko.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Obecność ciała obcego w nosie nie dotyczy tylko dzieci, ale również pacjentów dorosłych z chorobami psychicznymi. Ciało obce może utknąć w obrębie podstawy nosa, poniżej małżowiny nosowej dolnej lub tuż przed małżowiną nosową środkową w górnej części jamy nosa.

O czym należy pamiętać, jeśli mamy do czynienia z zaleganiem niepożądanego przedmiotu w nosie? Niezwykle ważna jest szybka reakcja. Podstawowym krokiem jest próba wydmuchania obiektu, który znalazł się w ciele.

Plastikową kulkę w nosie u dziecka czy niewielki koralik można z powodzeniem usunąć przy zastosowaniu takiej prostej metody. Warto zapamiętać, że podczas usuwania ciała obcego w domu, nigdy nie wolno wypychać go w głębsze partie nosa.

2. Objawy ciała obcego w nosie

Jak rozpoznać czy dziecko włożyło coś do nosa? Na obecność ciała obcego w nosie mogą wskazywać takie objawy jak uczucie pieczenia, szczypanie w nosie, kichanie. Jeśli drobny element nie zostanie wyjęty w porę, po dłuższym czasie mogą pojawić się następujące symptomy:

Przewlekle zalegające ciało obce w obrębie nosa może skutkować odkładaniem się węglanów i/lub fosforanów wapnia. Może dojść również do wytworzenia się tzw. kamienia nosowego. Zalegające w ciele pestki, ziarenka, małe fragmenty plastikowych zabawek mogą być również przyczyną nawracających infekcji.

3. Jak usunąć ciało obce z nosa?

Ciało obce w nosie musi zostać usunięte sprawnie i za pomocą odpowiednich narzędzi. Jeśli proces ten zostanie przeprowadzony nieprawidłowo, może dojść do uszkodzenia wnętrza nosa lub przesunięcia się przedmiotu do wyższych partii przewodu nosowego. Najlepiej w takich przypadkach udać się do laryngologa.

Specjalistyczne gabinety dysponują odpowiednimi narzędziami, np. ssakami, kleszczykami (tzw. krokodylkami), igłotrzymaczami, pincetami, irygatorami, haczykami czy kuretkami. Przed wykonaniem zabiegu specjalista zazwyczaj podaje pacjentowi środki, które znieczulają błonę śluzową nosa i obkurczają naczynia krwionośne.

W sytuacji, gdy koralik czy niewielki, kulisty element zabawki zlokalizowany jest w przedniej części nosa, można zastosować próbę „wydmuchania”. Jedną dziurkę nosa (drożną, bez ciała obcego) należy zatknąć palcem, a następnie silnie wydmuchać powietrze drugą dziurką (tą, w której utknął przedmiot). W wielu przypadkach jest to metoda skuteczna i wystarczająca. Próbę można podjąć również wtedy, gdy ciałem obcym jest kawałek jedzenia w nosie dziecka.

Istotne jest, aby dziecko aktywnie uczestniczyło w próbie wydmuchiwania, z pełnym zrozumieniem, jak należy właściwie przeprowadzić tę procedurę. Jednak nie zaleca się stosowania metody u najmłodszych dzieci ze względu na możliwość wywołania odwrotnego efektu. Gdy maluch będzie bardzo zestresowany, nie będzie rozumiał komunikatów rodzica, ciało obce może przedostać się do tchawicy, krtani bądź oskrzeli.

Jeżeli wydobycie ciała obcego z nosa przy użyciu haczyków, kleszczyków, cewników z balonikiem, urządzeń ssących, nie jest możliwe, lub, gdy po zastosowaniu niektórych metod nie widać oczekiwanych rezultatów, konieczne może być wprowadzenie pacjenta w stan znieczulenia ogólnego. W takiej sytuacji laryngolog może zalecić procedurę wyjęcia plastikowego elementu, guziczka, ziarnka grochu przez nozdrza tylne, gardło i jamę ustną.

4. Ciało obce w nosie - powikłanie

Ciało obce w nosie to problem, którego pod żadnym pozorem nie należy bagatelizować. Guzik, koralik czy nieduży element zabawki należy jak najszybciej usunąć z jamy nosowej. Zaleganie niepożądanego przedmiotu może spowodować szereg komplikacji, takich jak:

  • krwawienia,
  • perforacja przegrody nosowej,
  • infekcje, np. stan zapalny zatok,
  • aspiracja ciała obcego do dróg oddechowych,
  • powstanie ziarniniaka.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze