Ciąża kobiet po urazie rdzenia kręgowego

Każdego roku na świecie przybywa 25 do 35 milionów ludzi, którzy doznali urazów rdzenia kręgowego. W Polsce jest to ok. 800 osób w skali całego kraju.

Rdzeń kręgowy to struktura, która znajduje się w kanale kręgowym. Struktury kostne kręgosłupa, liczne więzadła kręgosłupa, a także opony mózgowo-rdzeniowe chronią go przed uszkodzeniem. Jeśli siły zewnętrzne przekraczają możliwości wytrzymałościowe tych struktur, doprowadzają do ich naruszenia i przerwania ich ciągłości. Bardzo często jest tak, że uszkodzenia rdzenia kręgowego idą w parze z urazem samego kręgosłupa.

Zobacz film: "Jak odżywiać się w czasie ciąży?"

Kto najczęściej ulega urazom kręgosłupa?

Znacznie częściej urazom ulegają mężczyźni (Kuhn, 1983). Istnieją znaczące różnice w przyczynowości urazów przy uwzględnieniu płci. Wśród kobiet największy odsetek urazów powstaje podczas wypadków samochodowych, operacji medycznych oraz uprawiania sportu (z wyjątkiem skoków do wody). U mężczyzn częściej są to wypadki motocyklowe, upadki z wysokości, zderzenie z jakimś obiektem, nurkowanie. Istnieje również szereg chorób wrodzonych.

Problemy osób, które uległy urazowi rdzenia kręgowego są w Polsce poruszane coraz częściej. Wciąż uboga jest jednak wiedza społeczeństwa, jak i samego personelu medycznego na temat zmian, które zachodzą w organizmie człowieka po urazie rdzenia.

Uraz kręgosłupa a zajście w ciążę

Czy kobieta po urazie rdzenia kręgowego może rodzić zdrowe dzieci? Tak, i nie ma ku temu większych przeciwwskazań. Literatura w Polsce na ten temat jest skąpa, a badania, które analizują tę sferę życia osób po urazach wciąż niewystarczająca. Wiadomo, że w układzie rozrodczym po urazie zachodzą określone zmiany, zależne od poziomu uszkodzenia rdzenia, a także od rodzaju samego uszkodzenia.

Bezpośrednio po urazie bardzo często dochodzi do zatrzymania miesiączkowania. Menstruacja powraca u większości kobiet po okresie ok. 6 miesięcy. Wstrzymanie miesiączkowania związane jest prawdopodobnie z podwyższeniem poziomu prolaktyny (odpowiedzialnej za rozwój piersi i laktację) w organizmie na skutek przewlekłego stresu, którym jest niewątpliwie uraz rdzenia.

Opieka nad kobietą w ciąży po urazie rdzenia kręgowego

Ciąża kobiet po urazie rdzenia traktowana jest jako ciąża wysokiego ryzyka, ze względu na liczne zmiany w funkcjonowaniu organizmu kobiety. Ciężarne po urazie rdzenia mogą borykać się z problemami niezwiązanymi z ich neurologiczną dysfunkcją, a wynikającymi tylko i wyłącznie ze zmian spowodowanych byciem w ciąży. Można wyróżnić wśród nich poranne nudności, wymioty, spadek masy ciała na samym początku ciąży, anemię, cukrzycę ciężarnych, nadciśnienie. Jednak zmiany w funkcjonowaniu organizmu wynikające z ciąży mogą potęgować zmiany wynikające z uszkodzenia. Dzieje się tak w przypadku infekcji dróg moczowych, spastyczności czy dysrefleksji autonomicznej. Amie Jackson (1999) zestawiła w swoich badaniach komplikacje, które wystąpiły w trakcie ciąży u kobiet po urazie rdzenia i przed nim. W jej badaniach brały udział kobiety, które rodziły zarówno przed urazem, jak i po nim.

Komplikacje Ilość komplikacji przed urazem: 246 Ilość komplikacji po urazie: 68
Wysokie ciśnienie 18 (7,4%) 7 (10,6%)
Krwawienie z pochwy 14 (5,7%) 2 (3%)
Zatrucie (dawniej gestoza) 16 (6,5%) 2 (3%)
Cukrzyca ciężarnych 5 (2%) 6 (9,1%)
Infekcje dróg moczowych 20 (8,1%) 30 (45,5%)
Wymioty, poranne nudności, utrata wagi 89 (36,2%) 24 (36,4%)
Anemia wymagająca leczenia 21 (8,5%) 4 (6,1%)
Częsta dysrefleksja autonomiczna - 8 (12,1%)
Odleżyny - 4 (6,1%)
Utrudnione przemieszczanie się, przesiadanie pod koniec ciąży - 7 (10,6%)
Niemożność samodzielnego napędzania wózka - 3 (4,5)
Wzmożenie spastyczności - 8 (12,1%)
Inne 15 (6,1%) 17 (25,8%)

Zestawienie problemów w trakcie trwania ciąży u kobiet przed i po urazie rdzenia kręgowego (na podstawie Jackson, 1999).

Kobiety po urazie rdzenia kręgowego wiedzę o seksualności i płodności czerpią przede wszystkim od siebie nawzajem. Kolejnym źródłem wiedzy są: doświadczenia własne, prasa, Internet, obozy Aktywnej Rehabilitacji.

Kobiety po urazie rdzenia wymieniają się między sobą doświadczeniem, przekazują sobie informacje o lekarzach – ginekologach przyjaźnie nastawionych do kobiet po urazie rdzenia kręgowego, kompetentnych do poprowadzenia u nich ciąży, z wcześniejszym doświadczeniem w prowadzeniu tego rodzaju ciąż. Matki z urazem rdzenia kręgowego stają się wizualizacją płodności dla tych kobiet, które nad macierzyństwem się zastanawiają.

Dolegliwości u ciężarnych kobiet po urazie rdzenia kręgowego

Ciąża u kobiet po urazie rdzenia kręgowego wzmaga dolegliwości związane z urazem. Zaobserwować można wzrost infekcji dróg moczowych – głównie w postaci zapalenia pęcherza moczowego oraz zastoju nerkowego. Istotną, nasiloną dolegliwością stał się też obrzęk kończyn dolnych.

W świetle badań, cesarskie cięcie jest w przeświadczeniu personelu medycznego najlepszym sposobem rozwiązania ciąży. Na ich wybór wpływa jednak najprawdopodobniej niedostateczna wiedza i lęk. Kobiety po urazie rdzenia w obliczu niewiedzy personelu medycznego zdają się uznawać argumenty lekarzy i również uważają cesarskie cięcie za najlepsze rozwiązanie.

Problem laktacji nie jest kwestią, która przysparza kobietom po urazie rdzenia zmartwień zarówno przed, jak i w trakcie ciąży oraz w czasie połogu. Znajduje to odzwierciedlenie w wynikach badań, w których wyraźnie widać, że wszystkie badane karmiły piersią przez ok. 7 miesięcy (średni czas).

Zaangażowanie partnera w opiekę nad dzieckiem ma bardzo znaczący wpływ na poziom lęku u matek po urazie rdzenia kręgowego. Badane, które czuły rzeczywiste wsparcie ze strony partnera znacznie bardziej optymistycznie podchodziły do wielu problemów związanych z opieką i wychowaniem dziecka. Badane, które tego wsparcia nie otrzymywały, były pełne obaw i niepokojów.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Zdrowie w ciąży
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Zdrowie w ciąży
Zdrowie w ciąży

Zdrowa rodzina

Zdrowa rodzina

Dzieci, także te jeszcze nienarodzone, trzeba szczególnie chronić przed szkodliwym działaniem zanieczyszczeń.

Zdrowie w ciąży

Dbanie o ciążę

Dbanie o ciążę

Ciąża to szczególny okres dla każdej kobiety, warto więc zadbać o siebie i swoje dziecko, nie powodując nadmiernego rozciągania mięśni brzucha, aby nie dopuścić do komplikacji.

Zdrowie w ciąży

Silny stres w ciąży

Silny stres w ciąży

Kobieta w ciąży powinna o siebie zadbać. Jakikolwiek stres jest w tym stanie niewskazany, gdyż może negatywnie wpłynąć na dziecko.

Zdrowie w ciąży

Pomarańcza

Pomarańcza

Antyoksydanty bogate w witaminy A i C zwiększają odporność organizmu i redukują negatywne skutki zanieczyszczenia powietrza.

Zdrowie w ciąży

Konsultacje lekarskie

Konsultacje lekarskie

Lekarz, zanim przepisze antybiotyki lub jakiekolwiek inne leki kobiecie w ciąży lub karmiącej, musi przeanalizować wszystkie plusy i minusy takiej kuracji.

Zdrowie w ciąży

Stosowanie leków w ciąży

Stosowanie leków w ciąży

Przed spożyciem jakichkolwiek leków należy skonsultować się z ginekologiem lub lekarzem prowadzącym ciążę.

Zdrowie w ciąży

Kontrola cukrzycowa

Kontrola cukrzycowa

Kobieta cierpiąca na cukrzycę ciążową powinna szczególnie kontrolować poziom cukru oraz regularnie się badać, aby nie doprowadzić do poważniejszych zakłóceń ciążowych.

Zdrowie w ciąży

Padaczka w ciąży

z tego powodu z macierzyństwa. Obecnie, przy ścisłej kontroli napadów padaczki i odpowiedniej opiece prenatalnej, nie jest to tak wielkie zagrożenie ciąży (...) - ponad 90% kobiet chorych na padaczkę rodzi zdrowe dzieci. Dobrze jest...

Zdrowie w ciąży

Leki w ciąży

Ciąża to czas, w którym kobieta musi zadbać o swoje zdrowie w szczególny sposób. Jednak czasem zdarza się, że kobieta w ciąży może „złapać" jakieś (...) ujemnego wpływu na rozwój maluszka w łonie mamy?...