"Ciekawostka reumatologiczna". Siemię lniane poprawia stan pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów
Obiecujące wyniki badań wskazują, że niewielka zmiana w diecie może zmniejszyć ból stawów i złe samopoczucie pacjentów z RZS. Wystarczy włączyć do diety siemię lniane, a jeszcze lepszym rozwiązaniem jest zmiana diety.
1. Siemię lniane a RZS
Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) jest przewlekłą chorobą o podłożu zapalnym. Nieleczona powoduje zniekształcenia, sztywność i postępującą niesprawność stawów. RZS uszkadza chrząstki, ścięgna, więzadła i kości. Ból, a także obrzęk stawów to codzienność chorych na RZS.
W opublikowanym w mediach społecznościowych wpisie, reumatolog, lek. Bartosz Fiałek, przedstawił wyniki badań naukowców nad rolą diety w przebiegu reumatoidalnego zapalenia stawów.
Celem badaczy była ocena diety przeciwzapalnej oraz diety z siemieniem lnianym w populacji osób chorych na RZS. 120 pacjentów podzielono na 3 grupy. Pacjenci z pierwszej grupy mieli standardową dietę, ale dodatkowo spożywali 30 g siemienia lnianego dziennie, z drugiej – stosowali dietę przeciwzapalną i spożywali siemię lniane, trzecia grupa nie spożywała siemienia lnianego i stosowała dietę standardową.
W rozmowie z WP abcZdrowie dr Fiałek przyznaje, że to tzw. terapia adjuwantowa.
- Poza tym, że leczymy reumatoidalne zapalenie stawów przy użyciu leków standardowych, czyli modyfikujących przebieg choroby, to zalecamy również terapię dodatkową, np. odpowiednią dietę. – tłumaczy reumatolog.
Badanie jednoznacznie wskazało, że w tym przypadku stosowanie diety jest zasadne. Lekarz przyznaje, że w grupach pacjentów, w których diecie pojawiło się siemię, wskaźniki aktywności choroby były niższe. Również sami pacjenci zgłaszali poprawę samopoczucia.
- U pacjentów, którzy spożywali dietę standardową oraz siemię lniane, obserwowano zmniejszenie aktywności choroby mierzonej wskaźnikiem DAS28 (ang. disease activity score, wskaźnik aktywności choroby - przyp. red.). W grupach stosujących siemię lniane i dietę standardową lub przeciwzapalną obserwowano również poprawę w zakresie samopoczucia, zmniejszenia dolegliwości bólowych oraz skrócenie czasu trwania sztywności porannej – komentuje wyniki badań dr Fiałek.
2. Dieta w chorobie RZS i innych chorobach zapalnych
Siemię lniane to niepozorne, małe ziarenka, które są bogactwem kwasów omega-3. Wykazuje działanie protekcyjne szczególnie na układ pokarmowy, ale także na układ krążenia. Ma również działanie przeciwzapalne, co potwierdza wynik badania z udziałem pacjentów chorych na RZS.
- Do tej pory zalecałem standardowo dietę z ograniczeniem tłuszczów pochodzenia zwierzęcego i tzw. śródziemnomorską, czyli dietę, która zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego, co jest ważne w odniesieniu do pacjentów reumatologicznych - – mówi dr Fiałek.
Czy to badanie jest wystarczającym dowodem na to, że pacjenci z RZS powinni zmodyfikować swoją dietę i włączyć do niej małe ziarenka?
- Zalecenie, żeby pacjent z reumatoidalnym zapaleniem stawów spożywał 30 g siemienia lnianego na dobę, nie wydaje się być interwencją ryzykowną, więc kiedy widzimy w randomizowanym badaniu korzystne wpływ tego typu diety, a chory nie ma przeciwwskazań, to warto rozważyć u niego tę formę terapii adjuwantowej – potwierdza dr Fiałek.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.