Trwa ładowanie...

Cierpi 55 milionów osób. Lekarka zdradza wczesne objawy degeneracji mózgu

 Karolina Rozmus
03.06.2023 23:58
Demencja sieje spustoszenie w mózgu. Chory traci nieodwracalnie sprawność
Demencja sieje spustoszenie w mózgu. Chory traci nieodwracalnie sprawność (Pixabay)

Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia do 2030 roku liczba chorych na demencję wzrośnie do 78 mln. Choroba nieodwracalnie uszkadza mózg, dlatego nie ma na nią leku. Kluczem jest jak najwcześniejsze wyłapanie sygnałów alarmowych. Te są bardzo subtelne.

spis treści

1. Najwcześniejszy objawy demencji

Choroby otępienne, w tym najczęściej występująca choroba Alzheimera, to z uwagi na starzejące się społeczeństwo, coraz poważniejszy problem zdrowia publicznego. To coś więcej niż skutek starości powodujący problemy z pamięcią. Choroba nieodwracalnie niszczy komórki nerwowe. Pojawia się rosnące upośledzenie uwagi, funkcji poznawczych i orientacji, które w końcu prowadzą do stopniowej utraty sprawności chorego.

Początkowo choroba przebiega niezauważalnie, a gdy jej objawy stają łatwe do rozpoznania, uszkodzeń w mózgu nie da się cofnąć. Średnia długość życia z chorobą Alzheimera wynosi zaledwie osiem lat.

Zobacz film: "Jak zmniejszyć ryzyko demencji?"
Choroba prowadzi do całkowitej utraty sprawności pacjenta
Choroba prowadzi do całkowitej utraty sprawności pacjenta (Pixabay)

Jak ją rozpoznać, zanim zacznie siać spustoszenie w korze mózgowej? Cytowana przez express.co.uk dr Monika Wassermann ujawnia, że do najwcześniejszych symptomów należą "zmiany nastroju i osobowości". Chory może czuć częściej złość, bywa drażliwy i nadmiernie pobudzony.

2. Chory traci empatię i zainteresowanie otoczeniem

Lekarka dodaje, że u pewnej grupy osób obserwuje się wycofanie społeczne. We wczesnej fazie chory może zacząć się izolować od innych osób, a także utracić empatię.

- Podróżujący w tej kłopotliwej podróży, zmagają się z wieloma sprzecznymi emocjami, starając się znaleźć równowagę – wyjaśnia dr Wassermann.

Innym potencjalnym symptomem wczesnej postaci demencji jest splątanie i problemy z orientacją, poczuciem czasu i przestrzeni.

- Demencja powoduje głębokie poczucie zagubienia i dezorientacji, przekształcając znajome niegdyś punkty orientacyjne, twarze i przedmioty w niezbadaną dzicz – tłumaczy ekspertka.

W kolejnych fazach pojawiają się wyraźne problemy z pamięcią, a chorzy "w coraz większym stopniu polegają na długotrwałych wspomnieniach, jednocześnie będąc coraz bardziej oszołomieni niedawnymi wydarzeniami".

Klasyczną cechą demencji jest także spadek funkcji poznawczych, co oznacza, że chory ma problem z koncentracją, rozwiązywaniem problemów i podejmowaniem decyzji.

W ostatnim etapie demencji choroba całkowicie przejmuje kontrolę nad życiem pacjenta. Traci on zdolność do komunikowania się z otoczeniem, a także samodzielność. Może pojawić się agresja, a nawet omamy.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze