Trwa ładowanie...

Cierpisz na cukrzycę typu 2? Wprowadź rodzynki na stałe do swojej diety, a pomogą ci obniżyć poziom cukru we krwi

Diabetolodzy doradzają osobom z cukrzycą, by wprowadziły do swojej diety rodzynki.
Diabetolodzy doradzają osobom z cukrzycą, by wprowadziły do swojej diety rodzynki. (iStock)

W przypadku cukrzycy typu 2 kluczowe znaczenie ma odpowiednia dieta. Chorzy muszą regularnie sprawdzać poziom glukozy we krwi. W związku z tym muszą na stałe wyeliminować ze swojej diety wiele produktów. Ale z tego nie muszą rezygnować. Najnowsze badania pokazują, że wprowadzenie na stałe do diety rodzynek może obniżyć poziom cukru we krwi.

1. Regularne jedzenie rodzynek pomoże obniżyc poziom cukru we krwi

U osób cierpiących na cukrzycę typu 2 trzustka nie jest w stanie wyprodukować wystarczającej ilości insuliny, aby wyregulować poziom cukru we krwi. W bardziej zaawansowanych stadiach choroby trzustka może ulec całkowitemu uszkodzeniu i w ogóle przestaje produkować ten hormon. Kluczowa w walce z chorobą jest odpowiednia dieta.

Cukrzyca atakuje znienacka
Cukrzyca atakuje znienacka [7 zdjęć]

Cukrzyca to podstępna choroba, której objawów nie można bagatelizować. Przekonał się o tym Michał Figurski.

zobacz galerię

Amerykańskie Stowarzyszenie Diabetologiczne zdradziło prosty sposób na obniżenie poziomu cukru we krwi. Wystarczy jeść rodzynki!

Zobacz film: "Rodzynki na zdrowie. Kilka dziennie chroni przed nowotworem"

W badaniach prowadzonych pod kierownictwem dr Harolda Baysa wzięło udział 46 osób, które miały nieznacznie podwyższony poziom glukozy, ale nie miały zdiagnozowanej cukrzycy. Obserwacje prowadzono przez 12 tygodni. Połowa grupy jadła w tym czasie trzy razy dziennie rodzynki, a druga część sięgała po inne paczkowane przekąski.

Naukowcy odkryli, że u osób, które dostawały rodzynki, po 3 miesiącach poziom glukozy zmniejszył się o 16 proc. Nieznacznie obniżył się też u nich wynik hemoglobiny glikowanej (HbA1c). Zmiana ta nie wystąpiła u badanych, którzy sięgali po inne przekąski.

Poziom stężenia HbA1c pokazuje średnie stężeniu glukozy we krwi w okresie 120 dni poprzedzających badanie, czyli w okresie cyklu życia krwinki czerwonej. Badanie to jest wykonywane głównie u diabetyków, u których najważniejszym celem jest utrzymywanie prawidłowego stężenia glukozy we krwi.

"Rodzynki mają stosunkowo niski indeks glikemiczny, zawierają błonnik i przeciwutleniacze, czyli wszystkie czynniki wpływające pozytywnie na kontrolę poziomu cukru we krwi" – podkreśla dr James Painter, doradca ds. badań i żywienia w California Raisin Marketing Board.

2. Czy osoby z cukrzycą mogą jeść owoce?

Brytyjscy diabetolodzy obalają mit związany z przekonaniem, że osoby z cukrzycą typu 2 nie powinny sięgać po owoce. Wprawdzie spożywanie dużych ilości węglowodanów powoduje wzrost poziomu cukru we krwi.

Lekarze wyjaśniają jednak, że szkodliwy jest cukier stosowany w napojach, czekoladzie, ciastach i herbatnikach, z kolei obecna w owocach fruktoza nie jest tak niebezpieczna. W związku z tym owoce mogą być świetną niskowęglowodanową alternatywą dla słodkich pokarmów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze