Trwa ładowanie...

Ciężko ci schudnąć i ciągle masz wzdęcia? Przyczyną może być celiakia

Avatar placeholder
28.11.2018 08:20
Celiakia to choroba przewlekła
Celiakia to choroba przewlekła (123rf)

Zaburzenia wchłaniania składników odżywczych przy celiakii zwykle powodują chudnięcie. Może się jednak zdarzyć, że osoba trwale nietolerująca glutenu, zamiast tracić na wadze, będzie tyła. Przyrostowi masy ciała mogą towarzyszyć jeszcze nieprzyjemne wzdęcia brzucha. Z czego wynikają te dolegliwości i czy osoba chora może im jakoś zaradzić?

1. Tycie przy celiakii jest spowodowane stanem zapalnym w jelicie cienkim

Wszystko zaczyna się od błędnej reakcji układu odpornościowego, który zaczyna niszczyć kosmki jelitowe, gdy do organizmu dostanie się już niewielka ilość glutenu, czyli białka występującego w ziarnach takich zbóż jak żyto, pszenica, jęczmień i owies (to ostatnie zboże jest najczęściej tylko nim zanieczyszczone). Stopniowy zanik kosmków jelitowych może być przyczyną bardzo poważnych niedoborów pokarmowych, ponieważ właśnie za ich pośrednictwem substancje odżywcze ze strawionego pokarmu przenikają do krwiobiegu.

Oto 6 objawów, które powiedzą ci, że nie tolerujesz glutenu!
Oto 6 objawów, które powiedzą ci, że nie tolerujesz glutenu! [5 zdjęć]

W ostatnim czasie wiele słyszy się na temat glutenu. Pojawia się coraz więcej przepisów na dania bez

zobacz galerię
Zobacz film: "Celiaka może być przyczyną niepłodności"

W Polsce celiakia dotyczy aż ok 400 000 osób, niestety tylko 5 proc. z nich ma świadomość swojego stanu zdrowia.

2. Celiakia - niedożywienie spowodowane chorobą może dawać bardzo różne dolegliwości

W swojej klasycznej postaci celiakia może wywoływać bóle, brzucha, wzdęcia, biegunki czy wymioty. Do mniej typowych objawów celiakii, występujących głównie u osób dorosłych, zalicza się z kolei bóle kości, stawów, opryszczkowe zapalenie skóry, bóle głowy, zaburzenia płodności, anemię czy depresję.

Wszystkie te objawy mogą minąć, pod warunkiem, że osoba chora podda się właściwej diagnostyce, a potem rozpocznie leczenie polegające na stosowaniu diety bezglutenowej. Niestety, ze względu na całą gamę objawów, diagnoza nie następuje szybko. Od momentu wystąpienia pierwszych objawów choroby do jej rozpoznania może upłynąć nawet 12 lat! Diagnostykę da się oczywiście znacznie skrócić, sięgając po test DNA.

3. Celiakia – choroba, do której trzeba mieć predyspozycje genetyczne

A dokładnie trzeba być posiadaczem przynajmniej jednego z dwóch układów genów – HLA-DQ2 i/ lub HLA-DQ8. Dzięki badaniu genetycznemu możemy dowiedzieć się, czy geny te są u nas obecne. Jeśli nie, to celiakię można wykluczyć. Jeśli występują, trzeba poddać się dalszej diagnostyce, a mianowicie badaniu pod kątem przeciwciał charakterystycznych dla celiakii.

To pozwoli ustalić, czy choroba jest aktywna czy nie. Warto mieć świadomość, że brak przeciwciał nie oznacza, że celiakia nigdy u nas nie wystąpi. Mając geny celiakii musimy cały czas mieć się na baczności, ponieważ choroba może rozwinąć się w dowolnym momencie, np. pod wpływem ciąży, choroby albo silnego stresu. Test DNA dostarcza więc wielu ważnych informacji na temat obecnego i przyszłego zdrowia.

4. Celiakia to choroba, którą leczy się dietą

Polegającą na całkowitym wyeliminowaniu glutenu z pożywienia. Produkty glutenowe można wówczas zastąpić produktami naturalnie bezglutenowymi lub takimi, które zostały go mechanicznie pozbawione. W ten sposób chory nie naraża swoich jelit na szkodliwe działanie glutenu, a kosmki mają czas, aby się odbudować. Zwykle, gdy to następuje, chory zaczyna odczuwać znaczną poprawę samopoczucia – znikają wzdęcia, bóle brzucha, wymioty, zmiany skórne i problemy z utrzymaniem wagi.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze