Trwa ładowanie...

Citalopram - charakterystyka, wskazania do stosowania, skutki uboczne, dawkowanie i środki ostrożności

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
27.06.2023 16:10
Citalopram jest lekiem antydepresyjnym, zaliczanym do tzw. selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI).
Citalopram jest lekiem antydepresyjnym, zaliczanym do tzw. selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI). (Adobe stock)

Citalopram jest lekiem antydepresyjnym, zaliczanym do tzw. selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI). Na rynek farmaceutyczny został wprowadzony pod koniec lat 80. ubiegłego wieku przez firmę H. Lundbeck.

spis treści

1. Citalopram – co to za lek?

Citalopram to substancja czynna stosowana w lekach przeciwdepresyjnych, zaliczana do grupy selektywnych inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny (SSRI - selective serotonin reuptake inhibitors). Działa poprzez zmianę poziomu serotoniny, jednego z neuroprzekaźników w mózgu, co ma na celu poprawę nastroju i redukcję objawów depresji.

Działanie citalopramu polega na blokowaniu transporterów zwrotnego wychwytu serotoniny w neuronach, co prowadzi do zwiększenia dostępności serotoniny w szczelinie synaptycznej. Serotonina pełni istotną rolę w regulacji nastroju, emocji i funkcji poznawczych.

Zwiększenie stężenia serotoniny ma na celu zwiększenie przewodnictwa nerwowego w odpowiednich układach nerwowych i poprawę komunikacji między neuronami.

2. Wskazania do stosowania citalopramu

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Citalopram stosowany jest w leczeniu depresji, a także profilaktyce zaburzeń depresyjnych. Stosowany długofalowo, pomaga zapobiec występowaniu nawracających zaburzeń depresyjnych. Wskazaniem do stosowania tego produktu leczniczego mogą być także zaburzenia lękowe z napadami lęku z agorafobią (chorobliwy lęk przed otwartą przestrzenią, ale także przed obecnością tłumu) lub bez niej.

3. Skutki uboczne citalopramu

Citalopram, jak każdy produkt leczniczy, może powodować działania niepożądane. Nie występują one u wszystkich. Możliwe skutki uboczne leku to:

4. Przeciwwskazania do stosowania citalopramu

Citalopramu nie powinny przyjmować osoby z nadwrażliwością na tę substancję czynną. Wśród innych przeciwwskazań do stosowania tego leku specjaliści wymieniają: choroby serca oraz problemy dotyczące układu sercowo-naczyniowego.

5. Citalopram - dawkowanie i środki ostrożności

Citalopram powinno stosować się zawsze zgodnie z zaleceniami oraz konkretnymi wytycznymi od lekarza. Maksymalna dobowa dawka nie powinna być jednak wyższa niż 40 mg.

Należy unikać nagłego zaprzestania stosowania citalopramu, gdyż może to prowadzić do wystąpienia objawów odstawienia. Zmniejszanie dawki powinno odbywać się stopniowo pod nadzorem lekarza. W trakcie stosowania tego leku pod żadnym pozorem nie należy sięgać po napoje alkoholowe.

Terapia citalopramem może skutkować wydłużeniem czasu reakcji na bodźce zewnętrzne, spowolnieniem ruchowym. Decyzja o stosowaniu leku zawierającego citalopram w ciąży powinna być dokładnie rozważona i oparta na ocenie korzyści i ryzyka dla matki i rozwijającego się płodu.

6. Citalopram – leki zawierające tę substancję czynną

Citalopram to substancja czynna wielu leków o działaniu przeciwdepresyjnym. Występuje w następujących preparatach leczniczych:

  • Cipramil,
  • Citronil,
  • Cital,
  • Citaxin,
  • Citalopram Vitabalans,
  • Citabax 10,
  • Citabax 20.
"Choroba zagrażająca nie tylko jakości naszego życia, ale także samemu życiu''. Rozmowa o depresji atypowej z psychologiem Elwirą Chruściel
"Choroba zagrażająca nie tylko jakości naszego życia, ale także samemu życiu''. Rozmowa o depresji atypowej z psychologiem Elwirą Chruściel

Jak wynika z badania EZOP, co czwarty dorosły Polak ma co najmniej jedno zaburzenie psychiczne. W Polsce

przeczytaj artykuł

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze