Newsy"Co czwarty dorosły doświadczy kryzysu". Lekarze bronią centrów zdrowia psychicznego

"Co czwarty dorosły doświadczy kryzysu". Lekarze bronią centrów zdrowia psychicznego

Lekarze alarmują, że kondycja psychiczna Polaków jest fatalna, a co czwarty dorosły doświadczy w swoim życiu kryzysu psychicznego. Specjaliści apelują o utrzymanie centrów zdrowia psychicznego, bo leczenie rosnącej grupy pacjentów wymaga wsparcia.

Polacy potrzebują pomocy psychiatrycznej
Polacy potrzebują pomocy psychiatrycznej
Źródło zdjęć: © Getty Images, archiwum prywatne

Polacy potrzebują pomocy psychiatrycznej

Dr Piotr Stoń, kierownik Centrum Zdrowia Psychicznego w Kościerzynie, alarmuje o potrzebie kontynuacji reform w opiece psychiatrycznej. Rosnąca liczba pacjentów oraz niedobór specjalistów to wyzwania, z którymi musi zmierzyć się polska ochrona zdrowia.

Według danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na Pomorzu zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania są trzecią najczęstszą przyczyną zwolnień lekarskich.

Dr Piotr Stoń, specjalista psychiatra i psychoterapeuta Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, zauważa, że coraz więcej Polaków potrzebuje pomocy psychiatrycznej.

Zaburzenia psychiczne to coraz częstszy powód zwolnień lekarskich
Zaburzenia psychiczne to coraz częstszy powód zwolnień lekarskich© Getty Images

- Badania mówią o tym, że w ciągu swojego życia co czwarty dorosły doświadczy kryzysu psychicznego, który będzie wymagał pomocy specjalistycznej – podkreśla lekarz w rozmowie z portalem dziennikbaltycki.pl.

Przyczyn tego zjawiska upatruje w szybkim tempie życia oraz nadmiarze informacji.

- Mózg człowieka nie ewoluował od czasów zbieracko-łowieckich, w których narażony był na dużo mniejszą ilość informacji niż teraz. Po prostu nie jesteśmy gotowi, żeby przetwarzać taki ogrom informacji – tłumaczy. Presja, by zawsze być szczęśliwym i odnosić sukcesy, prowadzi do dysonansu i kryzysów emocjonalnych.

Psychiatria potrzebuje wsparcia

Tymczasem dostęp do specjalistów psychiatrii w Polsce jest utrudniony.

- Pacjenci czekają na wizytę pół roku, a nawet rok – zauważa dr Stoń.

Rozwiązaniem miały być Centra Zdrowia Psychicznego, takie jak to w Kościerzynie, utworzone w ramach pilotażowego programu Ministerstwa Zdrowia w 2018 roku. Dzięki temu mieszkańcy powiatu kościerskiego mają lepszy dostęp do psychiatry, psychologa czy psychoterapii.

Centra oferują punkty zgłoszeniowo-koordynacyjne, gdzie każdy może przyjść bez skierowania i uzyskać pomoc w ciągu 72 godzin.

- Jeżeli pacjent potrzebujący pomocy zgłosi się do lekarza przyjmującego w przychodni, zostanie przyjęty od razu. Możemy zastanawiać się nad hospitalizacją, nad różnymi formami pomocy. Mamy elastyczność w wyborze rodzaju terapii – zapewnia dr Stoń.

Mimo sukcesów Ministerstwo Zdrowia planuje zmienić zasady finansowania centrów, co może negatywnie wpłynąć na ich funkcjonowanie.

Dr Stoń podkreśla, że państwo jest odpowiedzialne za zdrowie obywateli, i apeluje o utrzymanie finansowania centrów w formie ryczałtu na populację mieszkańców.

- Chcielibyśmy, żeby ministerstwo zwiększyło nakłady na psychiatrię do sześciu procent, jak to jest w Bułgarii – mówi. Obawia się, że nowe propozycje mogą ograniczyć dostęp do intensywnej terapii dla pacjentów najbardziej potrzebujących.

Aby przeciwdziałać kryzysom psychicznym, specjalista radzi zwolnić tempo życia.

- Powinniśmy zwolnić nieco tempo życia, mniej pracować, mniej czasu spędzać z telefonem komórkowym, częściej chodzić na spacery, więcej czasu spędzać z przyjaciółmi i się z nimi śmiać – sugeruje dr Stoń. W dobie narastających problemów psychicznych takie działania mogą przynieść istotne korzyści.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródła

  1. Dziennik Bałtycki

Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.

Wybrane dla Ciebie