Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: ALERGIE

Co miesiąc, w którym się urodziłeś, mówi o twoim zdrowiu?

Hiszpańscy naukowcy odkryli, że aż 27 różnych chorób przewlekłych, na które można zachorować, jest powiązana z miesiącem urodzenia. Według ich badań mężczyźni urodzeni we wrześniu częściej mieli problemy z tarczycą niż chłopcy, którzy na świat przyszli w miesiącach zimowych. Koniecznie sprawdź, jakie choroby są związane z w twoim miesiącem urodzin.

Zobacz film: "Skutki braków witaminy D podczas ciąży"

spis treści

1. Nowe badania

Naukowcy z Uniwersytetu w Alicante przeprowadzili badanie na blisko 30 000 osób. Dzięki temu są pewni, że miesiąc urodzenia może wpłynąć na choroby występujące przez całe życie.

Odkrycie zostało opublikowane w czasopiśmie Medicina Clinica. Zdaniem ekspertów przyczyną są sezonowe zmiany w promieniach ultrafioletowych, poziomy witaminy D i wirusy, np. te bardziej powszechne w zimie mogą wpływać na rozwój płodu.

Z badań hiszpańskich naukowców można się dowiedzieć, że mężczyźni, którzy urodzili się we wrześniu są prawie trzy razy bardziej narażeni na problemy z tarczycą niż osoby urodzone w styczniu. Z kolei u dzieci urodzonych w sierpniu występuje dwukrotnie większe ryzyko zachorowania na astmę niż u osób, które przyszły na świat na początku roku. Ustalono także, że osoby urodzone w grudniu częściej cierpią na choroby raumatyczne, doświadczają bóli kości i stawów.

Podobnie kobiety urodzone w lipcu były o 27 proc. bardziej narażone na wysokie ciśnienie krwi, a także zauważono u nich o 40 proc. zwiększone ryzyko nietrzymania moczu. Mężczyźni z czerwca byli o 34 proc. mniej narażeni na depresję niż pozostali, a u 22 proc. zauważono mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia bólu pleców.

Zobacz także:

Kobiety urodzone w czerwcu miały o 33 proc. mniejsze ryzyko wystąpienia migreny i o 35 proc. mniejsze szanse na problemy związane z menopauzą.

Kobiety urodzone w czerwcu były mniej narażone na migrenę i problemy z menopauzą.

2. Różnice pomiędzy miesiącami

Naukowcy przypuszczają, że bardzo duży wpływ na to mają choroby sezonowe, panujące w danym czasie wirusy, które wpływają na układ odpornościowy dziecka. Podczas, gdy światło słoneczne w miesiącach letnich powoduje produkcję witaminy D w organizmie i sprzyja odpowiedniemu rozwojowi, podobnie jej brak w miesiącach jesienno-zimowych w pierwszych miesiącach życia może mieć długotrwałe skutki odbijające się na zdrowiu psychicznym i fizycznym.

Właśnie "słoneczna witamina" pomaga regulować tysiące genów w trakcie rozwoju dziecka w łonie matki i według naukowców wpływa na zdrowie dziecka w przyszłości.

Profesor Jose Antonio Quesada, główny autor badania, powiedział:

− W tym badaniu wykazaliśmy istotne powiązania pomiędzy miesiącem urodzin a występowaniem różnych chorób przewlekłych i długoterminowych problemów zdrowotnych. Miesiąc urodzenia może zachowywać się jako wskaźnik okresów wczesnego narażenia na różne czynniki, takie jak ekspozycja na promienie ultrafioletowe, witamina D, temperatura, sezonowe narażenie na wirusy i alergie, które mogą wpływać na rozwój macicy i noworodka w ich pierwszym miesiącach życia.

Co miesiąc, w którym się urodziłeś mówi o twoim zdrowiu?
Co miesiąc, w którym się urodziłeś mówi o twoim zdrowiu? (abczdrowie)

3. Inne badania

Badacze z Columbia University uzyskali podobne wyniki w eksperymencie przeprowadzonym w 2015 roku. Odkryli, że osoby urodzone w maju były najmniej narażone na wystąpienie różnych chorób, a urodzone w październiku najwyższe.

W tym czasie autorzy raportu, opierającym się na badaniach przeprowadzonych na 1,7 miliona osób stwierdzili, że dane te mogą pomóc odkryć nowe czynniki ryzyka chorób.

Cztery lata przed tym badaniem, eksperci wykazali, że miesiąc urodzenia może mieć wpływ niemal na wszystko - od inteligencji aż po długość życia. Naukowcy z Uniwersytetu w Oxfordzie stwierdzili, że dzieci urodzone w okresie wiosennym są bardziej chorowite i narażone na astmę, autyzm, a nawet choroby Alzheimera w późniejszym życiu.

Zobacz także

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza