Co może uszkodzić prezerwatywę?
Prezerwatywa to jedyna metoda antykoncepcji, która chroni nie tylko przed niechcianą ciążą, lecz również przed wirusem HIV oraz chorobami przenoszonymi drogą płciową. Tymczasem uszkodzenie prezerwatywy, do którego może dojść z różnych przyczyn, obniża znacząco skuteczność jej działania. Co w takim razie może uszkodzić prezerwatywę?
1. Jak używać prezerwatywy?
Chociaż prezerwatywa jest środkiem antykoncepcyjnym, którego użytkowanie spoczywa głównie na mężczyznach, to kobiety również powinny wiedzieć, jak prawidłowo używać prezerwatyw. Obojgu partnerom powinno zależeć na bezpieczeństwie stosunku i skuteczności stosowanej metody antykoncepcji.
Mężczyzna powinien wybrać odpowiedni rozmiar prezerwatywy, dzięki czemu uniknie jej zsunięcia podczas stosunku. Za duża prezerwatywa może się zsunąć i zagubić, natomiast za mała prezerwatywa może ulec uszkodzeniu. Zadanie partnerki polega na tym, aby pomóc partnerowi w zakładaniu prezerwatywy, szczególnie jeśli ma on tendencję do tracenia erekcji w czasie tej czynności. Zdarza się to głównie tym mężczyznom, którzy nie przepadają za seksem w prezerwatywie.
Każdy z partnerów powinien wiedzieć, jak zakładać prezerwatywę. To oczywiste. Jednak powinniśmy pamiętać również o tym, że sam moment jej zakładania jest bardzo intymny i może być elementem dodatkowej bliskości i pieszczot.
2. Jak może dojść do uszkodzenia prezerwatywy?
Skuteczność prezerwatywy jest obniżona, jeśli minął jej termin ważności. Dlatego należy zawsze sprawdzać termin ważności umieszczony na opakowaniu. Uszkodzenie prezerwatywy najczęściej wynika z nieprawidłowego jej nakładania. Może dojść do jej przerwania na przykład podczas nieumiejętnego otwierania opakowania lub zadrapanie paznokciem.
3. Jak uniknąć uszkodzenia prezerwatywy?
Oto kilka rad, jak uniknąć uszkodzenia prezerwatywy i tym samym zachować jej pełną skuteczność:
- otwieraj uważnie prezerwatywę przy samym rogu opakowania;
- nie otwieraj prezerwatywy zębami;
- uważaj, żeby nie uszkodzić prezerwatywy paznokciami lub innymi ostrymi przedmiotami, jak na przykład pierścionek czy zegarek;
- wybieraj odpowiedni rozmiar prezerwatywy (za mała prezerwatywa może ulec uszkodzeniu, natomiast za duża może się zsunąć);
- używaj żeli nawilżających na bazie wody, które ułatwiają penetrację i wzmacniają ochronę;
- nie używaj tłustych lubrykantów, które obniżają skuteczność prezerwatyw;
- podczas stosunku pilnuj, żeby prezerwatywa była cały czas na właściwym miejscu.
Uszkodzona lub pęknięta prezerwatywa albo jakikolwiek inny problem z prezerwatywą to niestety wciąż częsty problem i przyczyna wielu zmartwień. Aby uniknąć przykrych niespodzianek warto wykorzystać powyższe rady i zadbać o pełną skuteczność wybranej metody antykoncepcji.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.