Czy guzek na szyi oznacza coś poważnego?
Guzek na szyi może powodować niepokój. Tymczasem jest wiele przyczyn pojawienia się go w tym miejscu. Na szczęście nie wszystkie są objawem raka czy AIDS.
1. Wywiad z pacjentem
Kiedy w okolicach szyi wyczujesz pod palcami zgrubienie, trudno nie ulec pokusie zajrzenia do internetu. Jest tu cała masa informacji na ten temat, ale żadne nie zastąpią wizyty u lekarza, który ustali faktyczną przyczynę tego, dlaczego na ciele pojawił się guzek.
Z taką wizytą nie warto zwlekać choćby dlatego, że może nam ona oszczędzić stresu związanego z niepewnością.
Lekarz w trakcie dokładnego wywiadu ustali, jakie mogą być powody pojawienia się zgrubienia na szyi i czy mogą one być wrodzone, czy nabyte. Nie bez znaczenia jest tu wiek pacjenta, ponieważ częściej zmiany nowotworowe dotyczą osób po 40. roku życia. Ważna jest też wielkość guza i czas jego utrzymywania się.
Do wizyty warto się przygotować i przypomnieć niedawno przebyte urazy oraz infekcje. Czasami też lekarz, podejrzewając toksoplazmozę, może zapytać o wcześniejszy kontakt ze zwierzętami.
Nie bez znaczenia są też objawy towarzyszące, takie jak utrata masy ciała, powiększenie innych węzłów chłonnych czy duszność. Lekarz może zapytać też o to, czy zdarzają nam się nocne poty.
2. Objawy towarzyszące
Często bywa, że guzki na szyi pojawiają się w związku ze stanami zapalnymi. Próchnica i stany zapalne jamy ustnej to częste przyczyny powiększania się węzłów chłonnych, więc konieczne jest leczenie u stomatologa.
Jeśli stanom zapalnym towarzyszą ból i gorączka, a skóra w tym miejscu jest zaczerwieniona, to prawdopodobnie lekarz zaleci dalszą diagnostykę. Przyczyną dolegliwości może być świnka lub angina.
Natomiast prawdopodobieństwo zmian nowotworowych wzrasta u osób powyżej 40. roku życia i osób palących. Guz umiejscowiony na szyi jest wtedy zazwyczaj pierwszym objawem raka. Dopiero potem pojawiają się inne typu zaburzenia połykania, chrypka czy duszność.
3. Diagnostyka i leczenie
Biorąc pod uwagę styl życia, wiek i inne czynniki, lekarz może nie poprzestać na badaniu palpacyjnym i zalecić stosowanie antybiotyku. Natomiast dalsza diagnostyka jest konieczna, kiedy podejrzewa się chłoniaka, mononukleozę, cytomegalię, zakażenie paciorkowcami, toksoplazmozę.
Pomocne w ustaleniu przyczyny powiększenia węzłów chłonnych na szyi będą takie badania jak: morfologia, CRP, USG tarczycy, badanie poziomu hormonów tarczycy. W niektórych przypadkach wykonuje się też tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.