Mogą zwiastować raka płuc. Występują u ponad 30 proc. chorych
Tzw. palce pałeczkowate to sygnał ostrzegawczy wysyłany przez organizm, który może wskazywać na poważne problemy zdrowotne. Tego typu zmiany pojawiają się m.in. w przypadku schorzeń sercowo-naczyniowych, ale również przy problemach płucnych. Występują u ponad 30 proc. pacjentów z niedrobnokomórkowym rakiem płuca.
1. Uwaga na pałeczkowate palce
Popularyzatorka wiedzy medycznej dr n. med. Katarzyna Muras-Szwedziak, reumatolog i neurolog, pokazała w mediach społecznościowych zdjęcie pacjenta, który zgłosił się z powodu nietypowych zmian na dłoniach. Lekarka dodaje, że wygląd palców zaniepokoił nerzeczoną mężczyzny i to ona przekonała go do konsultacji. Okazało się, że miała dobre przeczucia.
- Zawsze pójdźcie do lekarza z takimi palcami. Palce pałeczkowate - przyczyn potencjalnych wiele. Nawet jak nic nie boli - do lekarza - przekonuje dr Muras-Szwedziak.
Palce pałeczkowate, nazywane też palcami Hipokratesa lub pałeczkami dobosza mogą być objawem chorobowym. Charakteryzują się tym, że końcowe części palców są pogrubione, a paznokcie - zaokrąglone i uwypuklone, przez co kształtem przypominają szkiełko zegarka.
Jako jedną z przyczyn takich zmian wymienia się niedotlenienie peryferyjnych części ciała, w tym palców. W efekcie następuje nadmierny rozwój tkanki łącznej w rejonie paznokci i ich deformacja.
2. Palce pałeczkowate a choroby płuc
Palce pałeczkowate mogą być objawem różnych schorzeń. U ich podłoża mogą leżeć schorzenia układu oddechowego, takie jak przewlekła obturacyjna choroba płuc, mukowiscydoza, zatorowość płucna, śródmiąższowe choroby płuc.
Okazuje się, że zmiany na palcach mogą być również jednym z nietypowych symptomów raka płuca. Z danych brytyjskiej organizacji Cancer Research UK wynika, że palce pałeczkowate są obserwowane u ok. 35 proc. chorych z rozpoznanym niedrobnokomórkowym rakiem płuc i ok. 4 proc. pacjentów z drobnokomórkowym rakiem płuc.
3. Palce pałeczkowate a choroby serca
Specyficzne zmiany w obrębie dłoni są obserwowane również w przypadku niektórych chorób układu krążenia. Lekarze wskazują, że palce pałeczkowate bywają jednym z objawów towarzyszących pacjentom z chorobami dużych naczyń tętniczych i żylnych, jak tętniak aorty albo przy infekcyjnym zapaleniu wsierdzia.
Do ich rozwoju może się przyczynić również niewydolność serca, która może prowadzić do zaburzeń krążenia, a w konsekwencji niedotlenienia dystalnych części ciała. Nieprawidłowe krążenie może wynikać również z wrodzonych wad serca, takich jak np. zespół Eisenmengera, w takich przypadkach również mogą pojawić się zmiany w obrębie palców.
Palce pałeczkowate mogą być też związane z chorobami reumatologicznymi np. osteodystrofia przerostowa.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.