Trwa ładowanie...

Co robić w przypadku spóźnionej tabletki?

Avatar placeholder
04.10.2021 17:03
Bardzo ważne jest, aby przyjmować tabletki codziennie dokładnie o tej samej porze.
Bardzo ważne jest, aby przyjmować tabletki codziennie dokładnie o tej samej porze. (AdobeStock)

Pigułki antykoncepcyjne są bardzo popularnym środkiem antykoncepcyjnym wśród kobiet. Należą one do grupy środków antykoncepcyjnych hormonalnych. Antykoncepcja hormonalna jest jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży. Ponadto dzięki pigułkom antykoncepcyjnym można wyregulować okres oraz zmniejszyć bóle miesiączkowe. Co jednak zrobić, gdy zapomni się zażyć tabletkę antykoncepcyjną na czas?

spis treści

1. Hormonalne metody antykoncepcji

Do hormonalnych metod antykoncepcji należą pigułki, zastrzyki lub plastry. Pigułki antykoncepcyjne wymagają dyscypliny od kobiety, gdyż należy je przyjmować regularnie. Tabletki antykoncepcyjne zawierają kombinację hormonów estrogenu i progesteronu lub tylko progesteronu (tzw. „minipigułka”).

2. Zapomniana „minipigułka” - do trzech godzin

Minipigułki, czyli tabletki zawierające jedynie progesteron przyjmuje się bez przerwy, nawet w trakcie okresu. Bardzo ważne jest, aby przyjmować tabletki codziennie dokładnie o tej samej porze. Jeśli zapomni się wziąć kolejną tabletkę i nie miną jeszcze trzy godziny od normalnej godziny przyjęcia tabletki należy ją jak najszybciej zażyć. W takim przypadku skuteczność antykoncepcji nie powinna być zmniejszona.

3. Zapomniana „minipigułka” - po trzech godzinach

Jeśli upłynie więcej niż 3 godziny od czasu, gdy tabletka powinna być przyjęta należy ją przyjąć, ale ochrona antykoncepcyjna może być zmniejszona, zatem zaleca się stosowanie dodatkowej metody antykoncepcji, np. mechanicznej (prezerwatywa).

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Jeśli w tym czasie doszło do stosunku bez dodatkowego zabezpieczenia należy udać się do lekarza w celu stwierdzenia czy doszło do zapłodnienia.

4. Zapomniana pigułka antykoncepcyjna – do 12 godzin

Tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe, czyli takie, które zawierają estrogen i progesteron stosuje się przez 21 dni po czym robi się 7-dniową przerwę, w której powinien wystąpić okres. Takie tabletki również należy przyjmować regularnie, czyli codziennie o tej samej porze, jednak tolerancja czasowa jest tu większa niż w przypadku „minipigułek”. Jeśli zapomni się o pigułce antykoncepcyjnej i nie upłynęło jeszcze 12 godzin od czasu, gdy powinna być przyjęta należy ją szybko przyjąć a ochrona nie powinna być zmniejszona.

Ochrona może być zmniejszona w przypadku, gdy jest to pierwsza tabletka z blistra. Zalecana jest wtedy dodatkowa forma antykoncepcji przez okres 7 dni.

5. Zapomniana pigułka antykoncepcyjna – po 12 godzinach

Jeśli upłynęło ponad 12 godzin od czasu, gdy powinna być zażyta tabletka antykoncepcyjna należy ją przyjąć, ale ochrona antykoncepcyjna została naruszona, zatem należy przez najbliższe 7 dni stosować dodatkową metodę antykoncepcji dla kobiet lub mężczyzn. Jeśli w tym czasie doszło do stosunku i nie użyto dodatkowego zabezpieczenia należy skonsultować się z lekarzem, w celu stwierdzenia, czy doszło do zapłodnienia.

6. Antykoncepcja po stosunku

Istnieją również tabletki antykoncepcyjne, które zażywa się do 72 godzin po stosunku, aby zapobiec zapłodnieniu. Największą skuteczność uzyskuje się jednak, jeśli zażyje się taką tabletkę bezpośrednio po stosunku. Taki rodzaj antykoncepcji jednak ma wielu przeciwników i związany jest z wieloma kwestiami moralnymi.

Antykoncepcja hormonalna jest często wybieraną formą zapobiegania ciąży. Jeśli kobieta decyduje się na pigułki antykoncepcyjne musi wiedzieć, że ich skuteczność zależy od regularności stosowania. Jeśli masz problemy z dyscypliną i robieniem rzeczy na czas może lepiej zdecydować się na inną formę antykoncepcji.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Przerwy w stosowaniu pigułek antykoncepcyjnych
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze