Co się dzieje ze słuchem Trumpa? Lekarz ocenia stan po zamachu
Donald Trump cudem uniknął śmierci. Napastnik, który do niego strzelał, zranił go w ucho. Taki uraz może jednak powodować poważne komplikacje. Otolaryngolog wyjaśnia, kiedy zagrożony jest słuch i czy zawsze trzeba wykonać operację plastyczną.
1. Trump będzie miał problemy ze słuchem?
Donald Trump nie zwalnia tempa, mimo zamachu na jego życie, do którego doszło w ubiegłą sobotę podczas wiecu w Pensylwanii. Już dwa dni później 78-latek pojawił się na konferencji Partii Republikańskiej z widocznym opatrunkiem.
20-letni Thomas Crooks, strzelając do byłego prezydenta, ranił go w ucho (kula przebiła górną część prawego ucha). Jakie mogą być konsekwencje takiego urazu i czy to może mieć wpływ na problemy ze słuchem?
Prof. Henryk Skarżyński, krajowy konsultant w dziedzinie otorynolaryngologii, otochirurg i specjalista z otorynolaryngologii tłumaczy, że nic nie wskazuje na razie na to, by doszło do utraty słuchu z powodu hałasu.
- Donald Trump miał niebywałe szczęście, tragedia była dosłownie o włos (Trumpowi udało się uniknąć śmierci, bo w ostatniej chwili odwrócił głowę w prawo - red.). Półtora centymetra, dwa, a kula przeszłaby przez część bardzo ważnych kości czaszki. Taki uraz, wzdłuż bocznej powierzchni głowy, zwykle kończy się wieloma komplikacjami, takimi jak naruszenie nerwu twarzowego i porażenie twarzy - zaznaczył prof. Skarżyński w rozmowie z "Faktem".
Ryzyko może też dotyczyć uszkodzenia ucha środkowego, wewnętrznego oraz opon mózgowo-rdzeniowych.
W przypadku Trumpa obrażenia dotyczą tylko małżowiny, co nie powinno powodować problemów ze słuchem. Prof. Skarżyński wyjaśnia, że do poważnych komplikacji mogłoby dojść w sytuacji uszkodzenia ujścia przewodu. U byłego prezydenta do tego nie doszło, więc leczenie będzie polegało raczej na wygojeniu rany (prawdopodobnie trzeba było założyć szwy).
- Nie ma sygnałów, które mogłyby wskazywać na uszkodzenie słuchu z powodu hałasu powstałego przy uchu - wskazał lekarz.
2. Słuch można stracić ze stresu
Prof. Skarżyński zwrócił jednak uwagę, że słuch można stracić pod wpływem silnego stresu.
- Podejrzewam, że w tamtej sytuacji ten stres mógł być ogromny. Taki wstrząs powoduje zmiany naczyniowe, skurcz naczyń, niedotlenienie. Ucho może przestać słyszeć nawet całkowicie. Ale gdy dochodzi do takiego urazu, następuje to wręcz natychmiast - wyjaśnił ekspert.
Lekarz zwrócił uwagę, że Trump może mieć pewien ubytek słuchu, ze względu na wiek (zaburzenia słuchu w tej grupie wiekowej dotyczą zdecydowanej większości osób).
Rana postrzałowa nie będzie wymagać raczej dodatkowych zabiegów, takich, jak operacja plastyczna.
- W przypadku martwicy lub usunięcia części chrząstki można zawsze użyć chrząstek z drugiej małżowiny, choć nie wydaje mi się, żeby była taka potrzeba - wskazał prof. Skarżyński.
Wyjaśnił, że w przypadku całkowicie zniszczonej chrząstki małżowiny u dorosłych, można zastosować protezę. Wykonuje się wówczas odlew silikonowy na podstawie drugiego ucha i mocuje się taką protezę na zatrzask, podobnie jak przy zapięciu koszuli czy bluzki.
Wykorzystuje się do tego materiał pobrany od pacjenta - chrząstkę z żebra, talerza biodrowego lub z drugiej małżowiny lub - jeśli nie ma takiej możliwości - można wykonać sztuczną małżowinę.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.