Trwa ładowanie...

Czynniki sprzyjające zachorowaniu na grypę

Czynniki sprzyjające zachorowaniu na grypę
Czynniki sprzyjające zachorowaniu na grypę

Grypa jest nadal jedną z najczęstszych chorób zakaźnych, nie tylko w skali krajowej, ale również światowej. Sezon jesienno-zimowy sprzyja rozprzestrzenianiu się wirusa w dużych skupiskach ludzi, szczególnie ważne znaczenie ma profilaktyka grypy. Choć zakażenia wirusem grypy obserwowane są we wszystkich grupach wiekowych, jednak istnieją pewne grupy ryzyka, szczególnie narażone na chorobę.

spis treści

1. Grypa chorobą zakaźną

Grypa jest najczęściej występującą chorobą zakaźną na świecie. Wirus grypy przenosi się drogą kropelkową, a największa liczba zachorowań występuje podczas sezonowych epidemii. U ludzi młodych, w porównaniu z innymi, przebiega zazwyczaj względnie łagodnie.

Szczególnie ciężko objawia się u dzieci, u których może imitować nawet ostre zapalenie wyrostka robaczkowego. Najczęstszymi objawami są:

Zobacz film: "Rozgrzewający zbiteń. Rosyjski napój na pasożyty"

U dzieci bardzo łatwo dochodzi do odwodnienia oraz do wystąpienia [drgawek gorączkowych](drgawek gorączkowych).

Niestety u najbardziej narażonych osób z grup ryzyka, przebieg bywa powikłany. Powikłania występują zazwyczaj w pierwszym lub drugim tygodniu choroby. Najczęściej dotyczą układu oddechowego (np. śródmiąższowe zapalenie płuc).

U niemowląt obserwuje się przebiegające ciężko zapalenia oskrzeli. Grypa sprzyja również wystąpieniu zakażeń wywołanych przez meningokoki. Do pozostałych powikłań możemy zaliczyć:

Można wyróżnić możliwości przeciwdziałania powikłaniom pogrypowym:

  • Szczepienie - najlepiej przed lub na początku sezonu, możliwe także w trakcie.
  • Farmakoprofilaktyka - w przypadku kontaktu z osobą chorą (ekspozycja na wirusa).
  • Celowana terapia antywirusowa (zwalczanie wirusa) - podczas choroby.

2. Przyczyny grypy

W naszej strefie klimatycznej do maksymalnej liczby zachorowań na grypę dochodzi najczęściej w lutym i marcu. Okazuje się, że nie bez powodu. Właśnie w tych miesiącach obserwowane są bardzo często anomalie pogodowe i częste zmiany temperatur. A to dodatkowo sprzyja rozwojowi wirusa grypy.

Co prawda sezon grypowy rozpoczyna się już jesienią, ale zachorować można również podczas upałów, zwłaszcza jeśli panuje mała wilgotność powietrza. Okazuje się, że choć suche powietrze nie jest warunkiem wybuchu epidemii, to jednak przyspiesza rozprzestrzenianie się wirusa. A to zwiększa liczbę osób, które chorują. To z tego powodu grypa najczęściej atakuje zimą, kiedy powietrze zawiera bardzo mało wilgoci. Sytuacji nie poprawia centralne ogrzewanie w mieszkaniach, ponieważ kaloryfery dodatkowo wysuszają powietrze.

W sezonie wirus grypy rozprzestrzenia się w dużych skupiskach ludzi, szczególnie w pomieszczeniach zamkniętych, źle wentylowanych. Idealnym przykładem takich zbiorowisk są pracownicy biur i uczniowie w szkołach, gdzie choroba zbiera swoje żniwo. Istnieją jednak pewne grupy ludzi, które w populacji ludzkiej są szczególnie zagrożone wystąpieniem zarówno grypy, jak i następnie jej powikłań.
Grupy te zostały konkretnie określone przez Doradczy ds. Szczepień (ACIP) WHO.

Ze wskazań klinicznych są to:

  • zdrowe dzieci, które w sezonie epidemicznym będą w wieku 6 - 23 m.ż.,
  • dzieci i młodzież (od 6. miesiąca życia do 18 lat), leczone przewlekle kwasem acetylosalicylowym, co zwiększa u nich ryzyko wystąpienia zespołu Reye'a w przypadku zachorowania na grypę,
  • kobiety, które w czasie najbliższego sezonu epidemicznego będą w II lub III trymestrze ciąży,
  • pensjonariusze domów spokojnej starości, zakładów opieki zdrowotnej i dla przewlekle chorych,
  • osoby po przeszczepach,
  • dorośli i dzieci chorzy na przewlekłe choroby układu sercowo-naczyniowego lub oddechowego, w tym na astmę,
  • dorośli i dzieci, którzy w minionym roku wymagali regularnych kontroli lekarskich i często przebywali w szpitalu z powodu chorób metabolicznych (w tym cukrzycy), niewydolności nerek, hemoglobinopatii lub niedoborów odporności (w tym spowodowanych leczeniem immunosupresyjnym lub zakażeniem HIV),
  • dzieci do 6. miesiąca życia z grupy podwyższonego ryzyka,
  • osoby w wieku 2-49 lat z grupy podwyższonego ryzyka,
  • osoby w wieku 50 r.ż; ponieważ w tej grupie znacznie zwiększa się liczba osób należących do grup podwyższonego ryzyka.

Do grup podwyższonego ryzyka należą natomiast osoby z przewlekłymi chorobami układu sercowo-naczyniowego, oddechowego, cukrzycą i innymi chorobami metabolicznymi a także z chorobami nerek.

Ponadto istnieją także wskazania epidemiologiczne określające grupy ludzi, którzy mogą przenosić grypę na osoby z grup podwyższonego ryzyka, a także na osoby zdrowe.Tym grupom również zaleca się szczepienia.
Są to:

  • lekarze, pielęgniarki i pozostała część personelu szpitali i ośrodków lecznictwa otwartego, a także pogotowia ratunkowego,
  • pracownicy domów spokojnej starości oraz zakładów opieki medycznej, którzy kontaktują się z pensjonariuszami lub chorymi (w tym także dziećmi), zapewniający opiekę domową pacjentom z grup wysokiego ryzyka,
  • członkowie rodzin osób należących do grup wysokiego ryzyka,
  • domowe opiekunki dzieci w wieku młodszym niż 24 miesiące,
  • pracownicy służb publicznych np. konduktorzy, kasjerzy, policjanci, nauczyciele, przedszkolanki, pracownicy budowlani, czy ekspedienci w sklepach.

Wszystkie osoby z powyżej wymienionych grup powinny zostać zaszczepione. Szczepionki to sposób na zapobieganie grypy. Przeciwwskazaniami do szczepień są jednakże ostre choroby gorączkowe, zaostrzenie choroby przewlekłej, poważne odczyny poszczepienne po poprzednim szczepieniu oraz uczulenie na białko jaja kurzego w stopniu anafilaksji. O szczepieniu zawsze decyduje lekarz.

3. Profilaktyka grypy

Pamiętajmy, że najważniejsza jest profilaktyka grypy. Przede wszystkim naszą formę budujmy stylem życia. W zimie i jesienią nie zaniedbujmy spacerów i ruchu. Należy znaleźć czas na narty, basen czy weekendowe wypady do lasu. Jeżeli dodatkowo nasza dieta będzie urozmaicona, to szanse, że powitamy wiosnę bez infekcji znacznie wzrastają. Do urozmaiconej diety warto dodać suplementy (witaminy, mikroelementy). Dostosujmy ich dobór do naszych indywidualnych potrzeb wynikających z wieku, płci i stanu zdrowia. Posłuchajmy w tym względzie rady naszego lekarza.

Nie dajmy wygrać „ostatniej niekontrolowanej pladze ludzkości”!

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Drogi zarażenia grypą
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze