Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: ALERGIE

Co to jest delirium tremens?

Delirium tremens, zwane też majaczeniem alkoholowym, majaczeniem drżennym lub białą gorączką, to stan zaburzeń świadomości, które spowodowane jest nagłym odstawieniem lub zmniejszeniem dawki spożywanego alkoholu. Jakie objawy wskazują na delirium tremens? Jak zachowuje się alkoholik w delirium?

Zobacz film: "Co się dzieje w twoim organizmie, kiedy całkowicie rezygnujesz z alkoholu?"

spis treści

1. Delirium alkoholowe – objawy

Delirium tremens stanowi powikłanie alkoholowego zespołu abstynencyjnego. Występuje tylko u małej części pacjentów uzależnionych od alkoholu. Zdarza się u osób, które świadomie lub pod przymusem muszą całkowicie zaprzestać picia wysokoprocentowych trunków, a które spożywane były w bardzo dużych ilościach przez długi czas. Ma charaktery ostrej psychozy, która trwa od kilku godzin do nawet kilkunastu dni. W jej przebiegu pojawiają się zaburzenia świadomości. Chory jest zdezorientowany, ma omamy i złudzenia wzrokowe, słuchowe i dotykowe. Towarzyszy mu silny lęk, czasem silne ataki agresji.

Alkoholik w delirium często biega, uciekając przed nieokreślonym zagrożeniem. Może również zaatakować osoby postronne lub samego siebie. Zdarza się, że podejmuje próby samobójcze.

Delirium z pobudzeniem najczęściej pojawia się 2-3 dni po przerwaniu ciągu alkoholowego. W jego przebiegu odnotowuje się tachykardię (przyspieszenie akcji serca) oraz wzrost temperatury ciała. Badania krwi ujawniają podwyższony poziom bilirubiny, aminotransferaz, leukocytozę oraz wzrost OB.

Naukowcom do dzisiaj nie udało się ustalić mechanizmu powstawania delirium tremens. Nie wiadomo też, dlaczego rozwija się tylko u części pacjentów. Część badaczy jest zdania, że wpływ na to mają choroby towarzyszące, m.in. zaburzenia sercowo-naczyniowe, choroby wątroby, urazy głowy lub zapalenia płuc i oskrzeli.

2. Delirium tremens – leczenie

Delirium poalkoholowe wymaga kontaktu z lekarzem. Najczęściej pojawia się u chorych leczonych w ośrodkach zamkniętych, będących na odwyku, co pozwala na szybką interwencję medyczną. Terapia uzależniona jest od nasilenia objawów i stanu ogólnego pacjenta. Nie istnieją specjalistyczne leki na delirium.

Uzupełnia się niedobory wodno-elektrolitowe oraz podaje m.in. benzodiazepiny (diazepam i lorazepam, najczęściej w postaci iniekcji domięśniowych). W leczeniu delirium tremens stosuje się też neuroleptyki (głównie haloperidol) oraz klometiazol. Uzasadnione jest również podawanie witamin z grupy B.

U części pacjentów delirium tremens może być na tyle silne, że w ostateczności prowadzi do rozchwiania systemu neurowegetatywnego. Pojawiają się wówczas ciężkie do leczenia powikłania, np. zapalenia płuc, zapalenie pęcherza. Mogą one powodować sepsę lub niewydolność krążenia.

3. Delirium tremens – śmiertelność

Śmiertelność w przypadku delirium tremens waha się w granicach od 1 proc. do 20 proc. Duża liczba zgonów związana jest z powikłaniami. Leczenie delirium bardzo często wymaga pobytu na oddziale intensywnej opieki medycznej, jednak najczęściej odbywa się na oddziałach psychiatrycznych. Powodzenie terapii zależy od szybko postawionej diagnozy i rozpoczęcia leczenia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza