Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: dietetyk, zielarz, fitoterapeuta Monika Bigoś

Preparaty osłonowe

Avatar placeholder
03.11.2016 11:39
Preparaty osłonowe
Preparaty osłonowe

Preparaty osłonowe, czyli probiotyki, to leki, które zawierają przyjazne bakterie. Leki probiotyczne stosuje się zazwyczaj razem z antybiotykami i w czasie biegunki. Wtedy nasz organizm ma największe braki swoich korzystnych bakterii i trzeba je uzupełnić bakteriami probiotycznymi...

spis treści

1. Działanie preparatów osłonowych

W organizmie człowieka żyje wiele bakterii. Można je podzielić na dobre i złe. Czasem jest tak, że pewne gatunki drobnoustrojów zyskują przewagę nad dobrymi bakteriami i wtedy wywołują stan chorobowy. W takiej sytuacji należy wspomóc dobre bakterie, ponieważ odgrywają one bardzo ważne funkcje w naszym organizmie:

  • chronią ścianki jelita – przylegają do ścianek i w ten sposób blokują miejsce niekorzystnym bakteriom,
  • hamują rozwój szkodliwych bakterii i zmniejszają ilość toksyn produkowaną przez szkodliwe bakterie.
Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Bakterie probiotyczne zakwaszają środowisko wewnątrz jelita i przyśpieszają produkcję naturalnych substancji antybakteryjnych i antywirusowych. Preparaty osłonowe wspomagają naturalną florę jelit i sprawiają, że nie dochodzi do nadmiernego wzrostu liczby innych drobnoustrojów. Ponadto łagodzą objawy nietolerancji laktozy. Przyjmowane w czasie biegunki, skracają czas jej trwania, ponieważ niszczą szkodliwe drobnoustroje. Ostatnie badania mówią, że doustne przyjmowanie pewnych szczepów probiotycznych ochrania organizm przez ponownym wystąpieniem infekcji i nawrotem np. grzybicy pochwy.

2. Zastosowanie preparatów osłonowych

  • Antybiotykoterapia – stosowanie antybiotyków powinno być podejmowane w ostateczności, ponieważ antybiotyki niszczą zarówno szkodliwe drobnoustroje jak i te korzystne dla naszego organizmu. Przyjmowanie antybiotyku bardzo zakłóca naturalną florę bakteryjną jelit, niektóre antybiotyki niszczą także dobre bakterie znajdujące się w pochwie. Wyniszczone środowisko bakteryjne sprzyja pojawieniu się infekcji. Właśnie z tego powodu należy przyjmować produkty probiotyczne w trakcie leczenia antybiotykami, a po zakończeniu leczenia powinny byc zastosowane preparaty wieloszczepowe, które maja za zadanie odbudowę mikrobioty jelitowej. Powinny być stosowane nawet kilka miesięcy po zakończonym leczeniu.
  • Chemioterapia – leki stosowane w chemioterapii nowotworów niszczą komórki chorobotwórcze i inne, w tym komórki przewodu pokarmowego i korzystną florę bakteryjną jelit. Probiotyki pomagają odbudować naturalne środowisko. Jednak z uwagi na wpływ chemioterapuetyków na barierę jelit, probiotyki powinny być wprowadzone pod kontrolą lekarza.
  • Biegunka zakaźna – w czasie tej dolegliwości zaleca się przyjmowanie probiotyków, ponieważ wzmacniają one mikroflorę bakteryjną jelit i skracają czas trwania biegunki.
  • Chemioterapia – leki stosowane w chemioterapii nowotworów niszczą komórki chorobotwórcze i niestety inne, w tym komórki przewodu pokarmowego i korzystną florę bakteryjną jelit. Probiotyki pomagają odbudować naturalne środowisko.

Produkty probiotyczne to także probiotyki dopochwowe, przyjmowane w postaci czopków dopochwowych lub doustnych kapsułek. Chronią florę bakteryjną pochwy, a przyjmowane doustnie, wpływają korzystnie na układ moczowy.

Probiotyki przyjmuje się kilka razy dziennie, występują w formie kapsułek jak i saszetek z proszkiem, do rozpuszczenia w wodzie.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze