Trwa ładowanie...

Cola na grypę żołądkową. To nie mit!

Avatar placeholder
19.11.2018 13:57
Cola pomaga doraźnie na objawy grypy żołądkowej (123rf.com)
Cola pomaga doraźnie na objawy grypy żołądkowej (123rf.com)

Nudności, niestrawność, biegunka, zgaga. Założymy się, że wiele osób takie dolegliwości leczy... colą. Czy rzeczywiście napój pomaga na kłopoty z brzuchem lub grypę żołądkową? Zapytaliśmy eksperta.

1. Cola na grypę żołądkową

Każdy, kto chociaż raz przeszedł jelitówkę, wie, jak ciężka i przykra jest to choroba. Objawia się ostrymi wymiotami i biegunką. Najczęściej wywołana jest wirusami. Do tego dochodzi gorączka, bóle brzucha i osłabienie. Często w tej sytuacji sięgamy po napój typu cola. Czy słusznie? Nie ma badań naukowych, które potwierdzałyby, że napój ten leczy grypę żołądkową.

Twórcą receptury na colę był amerykański farmaceuta John Pemberton. W jego założeniu napój miał pomagać na dolegliwości jelitowe (a także na jego uzależnienie od morfiny i kokainy!). Czy lekarze naprawdę polecają picie coli? Zapytaliśmy gastrologa dr Żanetę Krzyszowiak-Żak.

- Leczenie colą nie jest regułą, przy poważnej chorobie nie można jej pić. Nie powinniśmy spożywać jej na co dzień. Nie jest dobra dla naszego zdrowia ogólnego. Chociażby dlatego, że zawiera cukier. Jednak w przypadku zatrucia może pomóc przetrwać ten najgorszy i najostrzejszy okres. Organizm może ją "tolerować", gdy wymiotujemy. W dalszym etapie może pomóc nam zaczać przyjmować inne płyny, ponieważ napój ten przywraca perystaltykę jelit do normalnego stanu – mówi Żaneta Krzyszowiak-Żak.

Zobacz film: "Co się dzieje w organizmie, gdy pijesz colę?"
 8 sposobów na wspomaganie pracy jelit
8 sposobów na wspomaganie pracy jelit [9 zdjęć]

Dolegliwości związane z układem pokarmowym są bardzo często spotykane. Męczą nas: biegunka, zaparcia,

zobacz galerię

2. Cola łagodzi objawy jelitówki

Przy jelitówce najtrudniejsze do zniesienia są wymioty. Najważniejsza jest wtedy odpowiednia dieta i przyjmowanie dużej ilości płynów, aby się nie odwodnić. Picie coli nie pomoże na podwyższoną temperaturę czy ból brzucha. Ale okazuje się, że jednak warto po nią sięgnąć z innego powodu.

- W przypadku grypy żołądkowej pacjent pijąc colę dostarcza sobie kalorii. Cola jest słodka, a odwodnionemu organizmowi spada cukier. Przy wymiotach ważne jest, aby chory przyjął cokolwiek. Na zatrucia polecamy gastrolit i elektrolity, ale nie każdy jest w stanie je wypić, bo zaraz zwymiotuje. Inaczej jest z colą, która dostarczy kalorii i gasi pragnienie - mówi Krzyszowiak-Żak, gastrolog.

3. Jak bardzo cola jest niezdrowa?

To, że napoje typu cola mogą pomóc przetrwać jelitówkę, nie znaczy, że są zdrowe i można je pić na co dzień. Lista wad jest bardzo długa. Cola zawiera kwas fosforowy. Powoduje on niedobór wapnia w naszym ciele i może przyczyniać się do zmiękczenia kości. Wszystkie napoje gazowane powodują nadkwasotę żołądka. Gdy po ich wypiciu odbija się nam, kwas ten dostaje się do naszego przełyku. Duża ilość fosforu powoduje zaburzenia poziomu magnezu, żelaza i potasu w organizmie. Wpływa to na osłabienie mięśni. Mimo oczywistych wad, spożywanie coli może mieć bardzo wąskie zastosowanie w medycynie.

- Napój działa oczyszczająco. Jeśli są naloty ropne, cola działa na brzuch trochę jak woda utleniona. Potrafi rozpuścić bezoary w żołądku. Są to takie kamienie, ciała obce, które powstają w wyniku połykania różnych materiałów, które nie ulegają trawieniu, takich jak np. włosy czy kawałki ligniny. Cola może je rozpuścić - wyjaśnia Żaneta Krzyszowiak-Żak, gastrolog.

4. Zastosowanie coli w medycynie

Grypę żołądkową leczy się objawowo. Najważniejsze jest zapobieganie odwodnieniu, przyjmowanie napojów i uzupełnianie elektrolitów. Jeśli zdecydujemy się pić colę podczas choroby, pamiętajmy, że powinien to być napój wygazowany o temperaturze pokojowej. Należy pić małymi łykami (tyle, ile zmieści się na dużej łyżce stołowej) przez całą dobę. Można próbować do tego jeść suchy chleb czy bułki. Nie przesadzajmy z ilością napoju – może nam to zaszkodzić.

To nie mit, że cola może pomóc podczas jelitówki. Pozwola przetrwać najgorszy moment. Pamiętajmy! Cola nie ma uzdrawiających właściwości. Pomaga cierpiącemu poczuć się na chwilę lepiej. To przez skład, czyli cukier, kofeinę, fosfor i kwaśny odczyn. Dzięki temu nasz organizm jest w stanie tolerować colę, w przeciwieństwie do innych napojów. W dłuższej perspektywie napój ten jest bardzo niezdrowy dla naszego organizmu. Małe dawki podczas choroby mogą przynieść chwilową ulgę.

- Oczywiście picie coli w dużych ilościach jest niezdrowe dla naszego organizmu. Najlepsza dla nas jest woda z cytryną. Na ból brzucha zdecydowanie odradzamy picie tego napoju. Mówi się, że colą można np. przepchać zlew. Podobnie z brzuchem. Cola może mieć działanie podobne do sody - mówi gastrolog.

Jeśli masz grypę żołądkową, czyli jelitówkę, możesz sięgnąć po colę. Nie pomoże na ból brzucha, ale dzięki dawce cukru sprawi, że nie będziesz tak osłabiony. Gdy twój organizm jest wycieńczony wymiotami i nie toleruje innych napojów, warto spróbować tego domowego sposobu. Nie działa na wszystkich, ale tobie może pomóc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Cola rujnuje libido i wpływa na płodność. Zobacz, dlaczego jest taka niezdrowa.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze