Colpofix – skład, działanie, wskazania i stosowanie
Colpofix to żel dopochwowy w spray’u. Preparat jest przeznaczony do stosowania zapobiegawczo i leczniczo w przypadku zmian w obrębie szyjki macicy, za które odpowiada wirus brodawczaka ludzkiego (HPV). Jakie wykazuje działanie? Kiedy i jak go aplikować? Czy istnieją jakieś przeciwwskazania?
1. Co to jest Colpofix i jakie jest jego zastosowanie w medycynie?
Colpofix to wyrób medyczny w postaci żelu do stosowania dopochwowego. Zawiera takie substancje czynne jak preparat karboksymetylo-beta-glukan i polikarbofil. Stosuje się go w ramach profilaktyki i leczenia zmian szyjki macicy wywołanych przez HPV. Preparat działa poprzez przywrócenie warunków fizjologicznych w obszarze zmian błony śluzowej szyjki macicy i pochwy.
Pełny skład żelu: woda, sorbitol, karboksymetylo-beta-glukan, usieciowany polimer akrylowy (polikarbofil), mocznik imidazolidynowy, dehydrooctan sodu. Opakowanie zawierające butelkę o objętości 20 ml i 10 jednorazowych aplikatorów pakowanych oddzielnie kosztuje około 60 zł. Preparat można kupić w aptece bez recepty.
Co to jest HPV?
HPV to wirus DNA z rodzaju Papillomavirus i rodziny Papovaviridae. Należy do najbardziej istotnych czynników zakaźnych o właściwościach onkogennych, to jest zdolnych do transformacji nowotworowej komórek i wywołania raka. Znanych jest ponad 200 typów wirusa HPV. W ich obrębie wyróżnia się typy onkogenne i typy nieonkogenne wirusa.
Genotypy wysokiego ryzyka rozwoju zmian nowotworowych (typy wirusa wysokiego ryzyka rozwoju zmian nowotworowych): 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 66, 68 związane z chorobami nowotworowymi.
Specjaliści dowiedli związku pomiędzy zakażeniami typami onkogennymi HPV z rakiem szyjki macicy, rakiem sromu i pochwy u kobiet, rakiem prącia u mężczyzn oraz rakiem odbytu oraz nowotworami głowy i szyi (w tym rakiem krtani) u obu płci.
Typy o niskim potencjale onkogennym, to jest typy wirusa niskiego ryzyka to: aktualnie HPV-6, HPV-11, HPV-40, HPV-42, HPV-43, HPV-44, HPV-54, HPV-61, HPV-72 i HPV-82. Te patogeny odpowiadają za pojawienie się łagodnych zmian brodawczakowatych błon śluzowych i skóry, w praktyce to brodawki narządów płciowych (tzw. kłykciny kończyste) oraz nawracająca brodawczakowatość krtani. Typy HPV-6 i HPV-11 wywołują niezłośliwe brodawki narządów płciowych (kłykciny) i brodawczaki.
2. Jak działa Colpofix?
Żel dopochwowy Colpofix wykazuje wielokierunkowe działanie:
- przyspiesza proces regeneracji nabłonka,
- przyspiesza cofanie się zmian w szyjce macicy,
- wspiera przywrócenie i zachowanie warunków fizjologicznych, w tym prawidłowej mikroflory dróg rodnych poprzez regulację jej pH i działanie prebiotyczne,
- pomaga w gojeniu się ran,
- pomaga przywrócić prawidłowy stan nawilżenia, co również przyczynia się do utrzymania i kontroli warunków fizjologicznych błony śluzowej,
- łagodzi podrażnienia,
- zmniejsza suchość,
- tworzy warstwę ochronną na powierzchni nabłonka pochwy, chroni błonę śluzową pochwy przed zewnętrznymi czynnikami mikrobiologicznymi.
3. Jak stosować Colpofix?
Żel Colpofix ma postać żelu do stosowania dopochwowego z użyciem dołączonych do opakowania jednorazowych aplikatorów. Jest wygodny w aplikacji, ponieważ rozprowadza się równomiernie na błonie śluzowej szyjki macicy i pochwy (pod wpływem mechanicznej kompresji, podczas aplikacji przekształca się w płyn, a po jej zakończeniu z powrotem zmienia się w żel).
Jeśli chodzi o dawkowanie, zaleca się stosowanie dopochwowo 5 naciśnięć dozownika raz na dobę - wieczorem, przed snem. Terapię należy kontynuować przez 10 dni. Jedna butelka żelu Colpofix wystarczy na cała kurację.
Jak stosować żel Colpofix? Należy postępować zgodnie z instrukcją użytkowania i:
- wyciągnąć aplikator dopochwowy z jego osłony i odkręcić zakrętkę butelki i umieścić aplikator w dyszy dozującej butelki,
- wcisnąć kilkakrotnie przycisk aż do pojawienia się produktu,
- przyjąć pozycję leżącą na plecach, ze zgiętymi kolanami (pozycja optymalna) i włożyć aplikator głęboko do pochwy,
- wykonać 5 przycisków dozownika.
Stosując żel Colpofix należy pamiętać, że preparat jest przeznaczony wyłącznie do stosowania dopochwowego, a aplikator - do jednorazowego użytku. Oznacza to, że po użyciu aplikator należy wyrzucić, zamknąć butelkę nakrętką.
4. Przeciwwskazania, skutki uboczne i środki ostrożności
Żelu Colpofix nie należy stosować w przypadku uczulenia na którykolwiek ze składników preparatu. Kobiety w ciąży oraz kobiety karmiące piersią przed zastosowaniem preparatu powinny skonsultować się z lekarzem.
Nie ma danych dotyczących występowania interakcji preparatu z innymi lekami. Jeśli chodzi o działania niepożądane, bardzo rzadko pojawia się krótkotrwałe podrażnienie i uczucie dyskomfortu. Długotrwałe stosowanie produktu, może powodować miejscowe uczulenie lub podrażnienie. W razie wystąpienia niepokojących objawów lub działań niepożądanych należy przerwać stosowanie wyrobu i skontaktować się z lekarzem.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.