Contix - charakterystyka, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne
Contix jest lekiem hamującym wydzielanie kwasu solnego w soku żołądkowym. Lek Contix jest lekiem dostępnym na receptę i znajduje się na liście leków refundowanych.
1. Charakterystyka leku contix
Substancją czynną leku Contix jest pantoprazol. Substancja ta blokuje enzymy odpowiedzialne za produkcję soku żołądkowego. W ten sposób zmniejsza się kwasowość soku żołądkowego, a zwiększa się pH. Stopień zahamowania zależy od dawki leku, jaką przyjmuje pacjent.
Pantoprazol po podaniu doustnym wchłania się szybko, stężenie maksymalne we krwi uzyskiwane jest po około 2,5 godziny po podaniu. Posiłek nie wpływa na wartość stężenia maksymalnego ani na dostępność biologiczną leku Contix, może jedynie opóźnić wystąpienie działania. Po 2-tygodniowym leczeniu za pomocą pantoprazolu ustąpienie objawów jest osiągane u większości chorych.
Lek Contix dostępny jest w dawkach 20 mg oraz 40 mg. Tabletki Contix można zakupić w ilościach 14 tabletek, 28 tabletek, a także 112 tabletek. Cena leku Contix to ok. 10 zł za 14 tabletek o dawce 40 mg.
2. Wskazania do stosowania leku
Wskazania do stosowania leku Contix to choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, refluksowe zapalenie przełyku, zespół Zollingera-Ellisona, stany chorobowe związane z nadmiernym wydzielaniem kwasu solnego. Wskazaniem do stosowania leku Contix jest również leczenie Helicobacter pylori w skojarzeniu z odpowiednimi antybiotykami
3. Przeciwwskazania do stosowania
Przeciwwskazania do stosowania leku Contix to uczulenie na składniki preparatu oraz inne leki będące pochodnymi benzimidazolu. Leku Contix nie można stosować równolegle z lekiem przeciwwirusowym jakim jest atazanawir (w leczeniu zakażenia HIV).
Pacjenci, którzy przyjmują leki zobojętniające kwas żołądkowy, sukralfat, witaminę B12 oraz ketokonazol powinni poinformować o tym lekarza. Preparat Contix nie jest wskazany pacjentom poniżej 18 roku życia.
4. Jak bepiecznie dawkować Contix?
Lek Contix ma postać tabletek dojelitowych i jest przeznaczony do stosowania doustnego. Tabletki powinny być przyjmowane na 1 godzinę przed posiłkiem. Tabletek Contix nie rozgryzamy, nie kruszymy. Popijamy je wodą.
W leczeniu Helicobacter pylori stosuje się dawkę 40 mg 2 razy na dobę. Lek przyjmuje się razem ze skojarzonymi antybiotykami. Druga tabletka Contix powinna być przyjęta 1 godzinę przed kolacją. Leczenie lekiem Contix trwa 7 dni. W razie potrzeby może być przedłużone do 14 dni.
W leczeniu choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy stosuje się 40 mg Contix 2 razy na dobę. Leczenie wrzodów żołądka trwa 4-8 tygodni, natomiast leczenie wrzodów dwunastnicy trwa 2-4 tygodnie.
W leczeniu umiarkowanego i ciężkiego refluksowego zapalenia przełyku stosuje się zwykle 40 mg leku Contix 1 raz na dobę. Leczenie trwa zwykle 4–8 tygodni.
W leczeniu zespołu Zollingera i Ellisona stosuje się początkowo dawkę 80 mg 1 raz na dobę w razie konieczności dawka może być zwiększona do 160 mg na dobę. Lek Contix powinien być wówczas przyjęty w dawce podzielonej np. 2 razy po 80 mg.
5. Skutki uboczne i działania niepożądane
Skutki uboczne leku Contix to zaburzenia żołądkowo-jelitowe takie jak: ból w nadbrzuszu, biegunka, zaparcia oraz wzdęcia. Pacjenci skarżą się także na ból głowy, nudności, zawroty głowy, zaburzenia widzenia, wysypka oraz świąd.
Działania niepożądane leku Contix to także bóle mięśni, zaburzenia pracy nerek, zaburzenia pracy wątroby, depresja oraz podwyższona temperatura.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.