Coś złego dzieje się we Francji. To może wywołać kolejną epidemię
Tony śmieci zalegające na ulicach to raj dla szczurów. Gryzonie, które mogą przenosić groźne patogeny, grasują po ulicach stolicy Francji, wywołując obawy o epidemię. Jakie choroby mogą przenosić?
1. Tony śmieci i szczury w stolicy Francji
We Francji trwają protesty przeciwko rządowej reformie emerytalnej. Strajkują m.in. pracownicy odpowiedzialni za wywożenie śmieci. Na efekty nie trzeba było długo czekać. Na ulicach Paryża zalega już ponad 6 tysięcy ton śmieci.
To z kolei idealna sytuacja dla szczurów, których we francuskiej stolicy może być nawet kilka milionów. Gryzonie są nosicielami groźnych patogenów, które mogą spowodować falę zakażeń u ludzi.
🎥 WATCH: Mounds of rotting rubbish and scampering rats have become a subject of tourist photography on the ninth day of a strike by Parisian bin collectors who are protesting against President Macron’s move to raise the retirement age.
— The Times and The Sunday Times (@thetimes) March 14, 2023
Read more here: https://t.co/xreZYMqFQQ pic.twitter.com/VznszybLMT
Najgorzej jest w dzielnicach, które obsługują miejskie jednostki. Problem widać też w spalarniach odpadów. Kilka zakładów na obrzeżach Paryża nie działa, a jeden, który pracował przestał być wydolny ze względu na zbyt duże ilość śmieci.
Jakie choroby mogą przenosić gryzonie, które korzystają na tej kryzysowej sytuacji?
2. Szczury przenoszą groźne bakterie
Jedną z takich chorób jest dżuma. Pałeczką dżumy można się zarazić się poprzez ukąszenie pchły bytującej na szczurze. Chorobę można wyleczyć, ale warunkiem jest wczesne rozpoznanie. Nieleczona dżuma prowadzi do śmierci w ok. 50 proc. przypadków, jeśli chory otrzyma pomoc, spada do ok. 5 proc.
Kolejne zagrożenie to tyfus plamisty. Wywołują go riketsje - bakterie przenoszone przez szczury. Do zakażenia dochodzi po ukąszenia przez pasożytującce na szczurach pchłę lub wesz. Bakteria, która dostaje się do krwioobiegu, uszkadza naczynia krwionośne, serce oraz układ nerwowy. Może dojść do poważnych powikłań z zapaleniem mózgu i zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych włącznie.
Zagrożniem jest także tularemia wywołana przez zjadiwą bakterię Francisella tularensis. Objawy mogą pojawić się nagle i są to gorączka, bóle stawów, wymioty i biegunka. Mogą pojawić się również zmiany skórne, w tym owrzodzenia.
Lista zagrożeń, które mogą wywołać szczury jest znacznie dłuższa. Są na niej także m.in. gorączka szczurza, dur brzuszny, włośnica czy salmonelloza.
Miejmy nadzieję, że kryzys we Francji szybko się zakończy, a władze stolicy rozprawią się z plagą szczurów. W przeciwnym razie istnieje ryzyko nowej epidemii.
Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.