Coxackie wirusy przeciwciała

Wirus Coxsackie A i B należą do tak zwanych enterowirusów. Wirusy te są przenoszone drogą kropelkową oraz fekalno-oralną. Człowiek zaraża się nimi przez kontakt z brudem lub wydzielinami. Infekcje enterowirusami w klimacie umiarkowanym zdarzają się najczęściej latem i dotykają głównie dzieci poniżej pierwszego roku życia. Zakażenie u dorosłych i nieodpornych, starszych dzieci może mieć ciężką postać. Jednak u większości osób wirus Coxsackie daje łagodne objawy, na przykład ból gardła, nieżyt nosa oraz gorączkę. U osób dorosłych wirus ten często objawia się zapaleniem gardła, migdałków i przeziębieniem.

#dziejesienazywo: Czym jest ból?

Charakterystyka działania wirusów Coxsackie

Wirusy Coxsackie powodują następujące choroby:

U osób z niską odpornością wirusy Coxsackie mogą być obecne w organizmie nawet po infekcji i powodować przewlekłe choroby, np.:

Diagnoza infekcji wirusami Coxsackie

Wystąpienie infekcji wirusami Coxsackie można potwierdzić za pomocą różnych metod. Jedną z nich jest metoda ELISA. Testy przeprowadzane tą metodą mają za zadanie ilościowe i jakościowe oznaczanie przeciwciał w surowicy i osoczu przeciw wirusowi Coxsackie. Jeśli badanie wykaże obecność przeciwciał IgM lub IgA, a także rosnącą ilość przeciwciał IgG, jest to oznaka ostrej lub niedawno przebytej infekcji spowodowanej wirusem Coxsackie. Jeśli przeciwciała IgM i IgA przetrwały, może to być symptomem przewlekłego zakażenia.

Badanie ELISA

Badanie ELISA na oznaczenie przeciwciał IgM może być wykonywane u osób w każdym wieku, oprócz niemowląt poniżej 6. miesiąca życia. Przeciwciała IgM w surowicy są wykrywane zwykle u badanych w wieku 1-10 lat. Wykrycie przeciwciał IgM ma miejsce w ciągu 6 tygodni od zakażenia, ale w niektórych przypadkach przeciwciała mogą pozostać w organizmie nawet do 6 miesięcy. Oznaczenie przeciwciał IgA może być przydatne przy ostrych infekcjach.

Przebieg badania przeciwciał metodą ELISA

Do badania używa się płytek mikrotitracyjnych, których studzienki są opłaszczone antygenami. Jest to tak zwana faza stała. Do studzienek dodaje się materiał pobrany od badanego. Jeśli są w nim obecne przeciwciała, wiążą się z fazą stałą. Następnie usuwa się niezwiązany materiał, a przeciwciała mogą zacząć reagować z kompleksem immunologicznym. Nadmiar koniugatu zostaje wypłukany i dodaje się właściwy substrat, który reaguje z obecnym w studzience enzymem. W rezultacie powstaje kolorowa pochodna substratu (barwny produkt reakcji enzymatycznej). Intensywność koloru jest proporcjonalna do stężenia związanego przeciwciała.

Interpretacja wyników badania wirusów Coxsackie

Wyniki badania – przeciwciała IgG w infekcji wirusem Coxsackie

Wynik pozytywny stwierdza się przy wartościach powyżej 100 U/ml. Wynik graniczny to 80-100 U/ml. Wynik negatywny wynosi mniej niż 80 U/ml.

Wyniki badania – przeciwciała IgM w infekcji wirusem Coxsackie

Wynik pozytywny wynosi ponad 50 U/ml. Wynik graniczny to 30-50 U/ml. Wynik negatywny wynosi poniżej 30 U/ml.

Wyniki badania – przeciwciała IgA w infekcji wirusem Coxsackie

Wynik pozytywny wynosi ponad 50 U/ml. Wynik graniczny to 30-50 U/ml. Wynik negatywny wynosi mniej niż 30 U/ml.

W przypadku wyników granicznych należy powtórzyć badanie po 7-14 dniach. Wynik pozytywny oznaczenia przeciwciał IgA lub IgM oraz rosnące miano przeciwciał IgG to oznaka ostrej lub przebytej niedawno infekcji wirusem Coxsackie. Warto pamiętać, że wyniki pozytywne, konieczne do diagnozy infekcji, nie pochodzą z pojedynczej próbki surowicy, ale z analizy próbek surowicy w parach. Wówczas pierwszą próbkę pobiera się na początku infekcji, a drugą po około 14 dniach.

Joanna Brodziak, ponad rok temu

Bibliografia

  • Virella G. Mikrobiologia i choroby zakaźne, Urban & Partner, Wrocław 1999, ISBN 978-83-85842-59-0
  • Cianciara J., Juszczyk J., Choroby zakaźne i pasożytnicze, Czelej, Lublin 2007, ISBN 978-83-60608-34-0
  • Tomaszewski J., Diagnostyka laboratoryjna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2001, ISBN 83-200-3591-0

Źródła zewnętrzne

Normy laboratoryjne

Komentarze (1)
~MKMK
~MKMK 5 miesięcy temu

Gdzie w Polsce zbadać iga i igm na coxsackie b3 ponieważ igg wyszedł w pierwszym badaniu 64 a w drugim miesiąc poźniej 256. W sanepidzie warszawskim powiedzieli , że w naszym kraju nikt nie robi badań iga oraz igm?

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Coxackie wirusy przeciwciała
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Coxackie wirusy przeciwciała
Cukrzyca typu 1 - zachorowalność, leczenie i życie z chorobą

Podłoże cukrzycy typu 1

zainteresowania budzi wirus Coxackie. Wywołuje on głównie niegroźne infekcje w wieku dziecięcym, np. wysypkę. Większość dzieci zdrowieje po kilku dniach (...) , jednak u niewielkiego odsetka chorych dochodzi do poważniejszych...

Środki na ukąszenia owadów

Owady

Owady

Wybierając się na wakacje, warto wiedzieć, jakie wirusy mogą być roznoszone przez różne insekty.

Zespół hipereozynofilowy

Eozynofile - zdjęcie mikroskopowe

Eozynofile - zdjęcie mikroskopowe

Najwięcej eozynofili wytwarza się podczas rekonwalescencji - usuwane zostają wtedy szkodliwe białka, bakterie i wirusy z organizmu.

Składniki kosmetyków

Szkodliwe kosmetyki

Szkodliwe kosmetyki

Gąbki do pudru i pędzelki do cieni przenoszą bakterie i wirusy ze skóry. Dlatego dzielenie się kosmetykami nie jest zalecane.

Świńska grypa - charakterystyka, historia, objawy, leczenie, profilaktyka, powikłania

Czym jest "świńska grypa"? (WIDEO)

Czym jest "świńska grypa"? (WIDEO) Odtwórz wideo

Grypa to choroba zakaźna wywoływana przez wirusy. Wyróżnia się jej kilka odmian. Przyczyną cięższych zachorowań są wirusy grypy A i B (...) . Jak jest klasyfikowany wirus grypy A? Otóż dokonuje się...

Cukrzyca typu 1 - zachorowalność, leczenie i życie z chorobą

Czym jest cukrzyca typu 1?

w niej komórki produkujące insulinę. Obecnie bada się wiele podejrzanych wirusów, ale najwięcej zainteresowania budzi wirus Coxackie. Wywołuje on głównie niegroźne (...) . Istnieją podejrzenia, że to...

Interakcje międzylekowe

Leki w WZW (WIDEO)

Leki w  WZW (WIDEO) Odtwórz wideo

Schorzenie, jakim jest wirusowe zapalenie wątroby, znane jest w kilku odmianach. Wirusami pierwotnie hepatotropowymi są wirusy typu A, B, C, D i E (...) . Do grupy wirusów wtórnie hepatotropowych zalicza...

Biegunka

Poznaj przyczyny biegunki

Poznaj przyczyny biegunki

jest biegunka. Jakie są jej przyczyny? Wirusy Biegunkę najczęściej powodują wirusy. Mogą to być wirus Norwalk czy cytomegalowirus. Rotawirus