Trwa ładowanie...

Cuchnący objaw. Nie czekaj - pędem do lekarza

 Aleksandra Zaborowska
08.09.2024 11:36
Cuchnące objawy poważnych chorób. Kiedy do lekarza?
Cuchnące objawy poważnych chorób. Kiedy do lekarza? (Getty Images)

W wielu przypadkach są zupełnie normalne i nieuniknione. W niektórych jednak stanowią objaw choroby i powinny zaalarmować, że w organizmie dzieje się coś złego.

spis treści

1. Cuchnący objaw choroby

To normalne, że spocony człowiek w upalny dzień bądź po aktywności fizycznej wydziela dość nieprzyjemny zapach. Tak samo normalny jest cuchnący oddech tuż po przebudzeniu i myciu zębów. Zdarza się jednak, że wydzielane przez ciało zapachy stają się uciążliwe i zaczynają odchodzić od normy. Co może to oznaczać i kiedy warto skonsultować się z lekarzem?

2. Śmierdzące stopy – kiedy powinny niepokoić?

Nieprzyjemny zapach stóp może być wynikiem niedostatecznej higieny tej części ciała, niedostatecznie częstego zmieniania skarpetek i obuwia, zwłaszcza po wysiłku fizycznym. Przykry aromat może wynikać też z rozwijającej się choroby grzybiczej, której sprzyja nadmierna potliwość stóp. Jeśli zmagamy się z takim problemem, warto więc jeszcze częściej oczyszczać i ozonować obuwie, ale też stosować antyperspiranty do stóp.

3. Nieprzyjemny oddech – objaw choroby?

Nieświeży oddech, zwany również halitozą, może być wynikiem gromadzenia się bakterii w jamie ustnej. Z reguły problem ten rozwiązuje odpowiednia higiena jamy ustnej i regularne mycie zębów. Bywają jednak sytuacje, w których jest to niewystarczające. Wtedy warto udać się do lekarza.

Zobacz film: "Przez pleśń w mieszkaniu poważnie zachorowała"

Nieprzyjemny oddech, nawet pomimo odpowiedniej higieny, może być też wynikiem różnych schorzeń stomatologicznych takich jak np. zapalenie dziąseł.

4. Pocenie się. Kiedy zamienia się w problem?

Pocenie się jest naturalną fizjologiczną czynnością organizmu. Może być jednak objawem problemów zdrowotnych, jeśli występuje w nadmiarze, nawet przy niskich temperaturach i bez towarzyszącego mu wysiłku fizycznego.

Nadpotliwość może być skutkiem ubocznym takich schorzeń jak problemy z tarczycą, cukrzyca, infekcje wirusowe lub bakteryjne czy menopauza. Także przyjmowanie niektórych leków może powodować wzmożone pocenie.

5. Ogólny zapach ciała. Dlaczego jest nieprzyjemny?

Na ogólny aromat ciała może wpływać dieta, zwłaszcza, gdy jest bogata w pokarmy takie jak czosnek, cebula i niektóre przyprawy. Na nieprzyjemny zapach potu (nawet, jeśli wcale nie pocimy się nadmiernie) mogą też wpływać wahania hormonalne – np. w okresie dojrzewania, menopauzy czy podczas menstruacji.

Zdarza się jednak, że nieprzyjemny zapach ciała to objaw poważniejszych chorób takich jak cukrzyca czy choroby wątroby i nerek, a także zakażenia bakteryjne i grzybicze.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze