Trwa ładowanie...

Bursztyn i jego właściwości zdrowotne. Jak zrobić nalewkę z bursztynu?

Avatar placeholder
29.03.2021 23:17
Bursztyn, dawniej nazywany złotem Północy, od wieków używany jest w medycynie naturalnej
Bursztyn, dawniej nazywany złotem Północy, od wieków używany jest w medycynie naturalnej (123RF)

Bursztyn, dawniej nazywany złotem Północy, od wieków używany jest w medycynie naturalnej. W starożytności, ze względu na obecne w nim składniki odżywcze, fascynował znanych myślicieli: Arystotelesa, Owidiusza i Talesa z Miletu. Kładziono go pod poduszką, by zwalczył bezsenność. Wierzono, że bursztyn chroni przed chorobami.

spis treści

1. Historia bursztynu

W przeszłości przypisywano mu magiczne właściwości. Był traktowany jak talizman – miał ochraniać przed chorobami i nieszczęśliwymi wypadkami. Wierzono, że uspokaja i działa przeciwbólowo.

Był ceniony przez starożytnych Egipcjan i Arabów, a także na Bliskim i Dalekim Wschodzie. Głównym ośrodkiem europejskiego bursztynnictwa był przez wieki Gdańsk, ale krzyżacka rzeź w 1308 roku zakończyła wspaniały rozwój rzemiosła bursztynowego w tym mieście.

Zobacz film: "Jak powstaje bursztynowa biżuteria?"

Dziś wciąż doceniają go turyści - biżuteria z tym minerałem to bardzo popularna pamiątka przywożona z urlopu nad polskim morzem.

Uwielbiają go również fani medycyny naturalnej, bo nalewka przygotowana na bazie tego pięknego minerału wykazuje mnóstwo cennych właściwości prozdrowotnych.

2. Jakie właściwości zdrowotne posiada jantar?

Bursztyn, zwany także jantarem, uważany jest przez radiestetów za kamień życia, ponieważ obecne w nim jony ujemne są korzystne dla naszego organizmu. Amber wykazuje wiele cennych właściwości leczniczych. Posiada niezbędne do funkcjonowanie minerały, takie jak krzem, magnez, wapń, potas, żelazo. Dzięki tym pierwiastkom pomaga na dolegliwości związane z żołądkiem, woreczkiem żółciowym i nerkami.

Kwas bursztynowy zawarty w kamieniu wspomaga perystaltykę jelit i poprawia pracę nerek. Ponadto jantar działa antybakteryjnie, uspokajająco, przeciwzapalnie, antytoksycznie i przeciwwirusowo. Pomaga w gojeniu ran, obniża ciśnienie tętnicze krwi i zwiększa odporność organizmu.

Co ciekawe, amulety z bursztynu dawniej noszono, by zapobiec nieszczęściom i chorobom. W ten sposób leczono kamienie żółciowe, ból gardła i trudności z oddawaniem moczu. Oprócz tego wierzono, że zwalcza gorączkę i poprawia wzrok. Kiedy żywica zmatowiała, stwierdzano, że schorzenie ustąpiło.

Właściwości zdrowotne nalewki z bursztynu
Właściwości zdrowotne nalewki z bursztynu [6 zdjęć]

W przeszłości przypisywano mu magiczne właściwości. Był traktowany jak talizman – miał ochraniać przed

zobacz galerię

Na Kurpiach bursztyn stosowany jest nie tylko jako środek leczniczy, ale strzegący "przed urokiem" i oczyszczający pomieszczenia z negatywnej energii. Dawano go również dzieciom gdzy ząbkowały do gryzienia i stosowano go na reumatyzm i w leczeniu bezpłodności.

Specjaliści zajmujący się medycyną naturalną zalecają, by na problemy z sercem nosić kawałek kamienia w kieszonce od koszuli. Przy bólach zębów, astmie i zapaleniu migdałków proponują, by bursztyn zawiesić na szyi.

Bursztyn ma także szerokie zastosowanie w kosmetyce. Olej i kwas uzyskiwany z bursztynu niszczy wolne rodniki i działa dezynfekująco. Łagodzi także oparzenia i ukąszenia owadów.

Kosmetyki zawierające bursztyn przeznaczone są do pielęgnacji cery, włosów i ciała. Kremy dotleniają skórę, poprawiają jej ukrwienie, a tym samym nawilżają ją i odświeżają.

3. Lecznicze działanie nalewki z bursztynu

Litoterapeuci stosujący w leczeniu kamienie szlachetne, uważają, że bursztyn pozytywnie działa na naszą psychikę i wykazuje działanie uspokajające. Stosują bursztyn w postaci nalewki jako lekarstwo na wiele dolegliwości, między innymi na katar, infekcje wirusowe dolnych i górnych dróg oddechowych i przeziębienie i grypę.

Picie bursztynowej nalewki jest w szczególności zalecane zapobiegawczo w sezonie jesienno-zimowym, kiedy łatwiej złapać katar, przeziębienie czy grypę. Babcie nacierały miksturą plecy oraz klatkę piersiową w czasie stanów gorączkowych, zapalenia płuc oraz oskrzeli.

Gdy temperatura jest wyjątkowo wysoka, zaleca się natarcie nalewką miejsc znajdujących się pod kolanami i stopami. Nalewka łagodzi objawy astmy. W tym celu należy dodać 5 kropli mikstury do szklanki z ciepłą herbatą.

Nalewka bursztynowa jest również wykorzystywana przez osoby cierpiące na reumatyzm oraz silne migreny. Mikstura skutecznie reguluje ciśnienie tętnicze krwi oraz zapobiega zawałom serca. Aby wykorzystać w pełni jej cudowne właściwości, warto stosować ją na czczo.

To nie wszystko, bo nalewka łagodzi bóle kręgosłupa – w tym przypadku należy nacierać płynem bolące miejsca. Mikstura z pięknych, złotych minerałów działa również na układ pokarmowy. Niweluje skutki przejedzenia, a także pomaga pozbyć się biegunki. Wspomaga również wydzielanie żółci. Bursztyn zawiera mnóstwo cennych mikroelementów takich jak potas, wapń, żelazo, krzem, magnez, związki organiczne połączone z jodem, a także kwasy żywiczne.

Na tym jednak nie koniec cennych właściwości prozdrowotnych bursztynowej nalewki. Możesz wykorzystywać ją na wszelkie dolegliwości związane z układem oddechowym, jak również trawiennym, ponieważ rewelacyjnie pomaga w zatruciach. Dodatkowo nalewka ułatwia gojenie się ran i zapobiega tworzeniu się zmarszczek.

3.1. Przepis na nalewkę z bursztynu

By przygotować lekarstwo z bursztynu, potrzebujemy:

  • 50 g rozdrobnionego bursztynu (nieoszlifowanego),
  • 0,5 litra 95 proc. spirytusu.

Zobacz także:

Bursztyn umyj w gorącej wodzie i wsyp do naczynia z brązowego szkła. Całość zalej spirytusem i odstaw w chłodne, zacienione miejsce na ok. 10 dni. Po tym czasie mikstura będzie gotowa do użycia. Oczywiście bursztyn nie rozpuści się w spirytusie. Jeśli wykorzystamy preparat, można wyjąć bursztyn i ponownie zrobić z niego nalewkę. Możesz użyć go maksymalnie dwa razy.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze