Cukrzyca brunatna

Cukrzyca brunatna lub brązowa czy przeciążenie żelazem, to inne nazwy choroby zwanej hemochromatozą pierwotną. Jest to metaboliczna choroba dziedziczna. Związana jest z odkładaniem się nadmiaru żelaza w tkankach. Do jej charakterystycznych objawów należy szarobrązowe zabarwienie skóry, drobnoguzkowa marskość wątroby oraz cukrzyca. Hemochromatoza pierwotna często może być mylona z zapaleniem wątroby lub chorobami serca.

Przyczyny cukrzycy brunatnej

Cukrzyca brązowa to metaboliczna choroba dziedziczna polegająca na nadmiernym wchłanianiu żelaza z pożywienia. Hemochromatoza ujawnia się, gdy dziecko dziedziczy oba zmutowane geny HFE odpowiedzialne za tę chorobę, a więc zarówno od matki, jak i ojca. Prawidłowo żelazo uwolnione z rozpadających się krwinek czerwonych, wykorzystywane jest do syntezy nowych erytrocytów. Gdy poziom żelaza w organizmie jest niski, zostaje ono wchłaniane z pożywienia, ale w przypadku gdy w tkankach jego ilość jest duża, tworzą się złogi białka zawierającego żelazo w postaci koloidalnej, tzw. hemosyderyny i pojawiają się objawy cukrzycy brunatnej.

Zobacz film: "Co wpływa na glikemię?"

Ta choroba metaboliczna dużo częściej występuje u kobiet niż mężczyzn i rzadko ujawnia się przed 20. rokiem życia. Najwięcej przypadków choroby odnotowano w przedziale wiekowym 40-60 lat.

Objawy cukrzycy brunatnej

Cukrzyca brązowa nie ogranicza się do typowych objawów cukrzycy. Pojawiają się one jako składowe całego zespołu symptomów hemochromatozy. W ok. 80 proc. przypadków pojawia się cukrzyca wtórna, będąca wynikiem odkładania się żelaza w wyspach trzustkowych.

Do najczęstszych objawów cukrzycy brunatnej należą:

Objawy te jednak nie są typowe tylko dla hemochromatozy, ale mogą świadczyć także o wielu innych chorobach. Charakterystycznym symptomem cukrzycy brunatnej jest szarobrązowe zabarwienie skóry, szczególnie okolic twarzy i szyi. Jego przyczyną jest nie tylko odkładanie się żelaza, ale także zaburzenie funkcjonowania osi przysadka mózgowa - podwzgórze. Złogi żelaza, a dokładniej hemosyderyny, uszkadzają korę nadnerczy, w wyniku czego następuje zmniejszenie wydzielania z niej hormonów. To z kolei ma wpływ na wydzielanie hormonów z wyższych pięter mózgowych, a dokładniej przysadki mózgowej. Następuje zwiększanie wydzielania m.in hormonu melanotropowego (MSH), co pobudza melanocyty do produkcji barwnika – melaniny, w wyniku czego następuje zmiana zabarwienia skóry.

W badaniu fizykalnym wykrywane jest powiększenie wątroby (hepatomegalia). Prawie zawsze rozwija się także drobnoguzkowa marskość wątroby. Powikłaniem zmian wątrobowych w 20 proc. jest rak wątrobowokomórkowy.

Odkładające się złogi hemosyderyny mogą spowodować uszkodzenie serca, wątroby, trzustki, jąder i stawów. W wyniku gromadzenia się dużej ilości wolnych rodników następują nasilone procesy utleniania w tkankach, stymulacja syntezy kolagenu oraz bezpośrednie działania na DNA. Wszystko to doprowadza w konsekwencji do uszkodzenia tkanek i narządów.

Diagnostyka i leczenie cukrzycy brunatnej

Ta choroba metaboliczna diagnozowana jest przede wszystkim na podstawie badania biochemicznego krwi, w którym wykrywa się zwiększony poziom żelaza. Wykonywana jest także biopsja wątroby, aby wykryć zmiany dotyczące tego narządu. Często jednak ciężko o 100-proc. rozpoznanie cukrzycy brązowej ze względu na to, że objawy oraz wyniki badań mogą wskazywać na niektóre choroby wątroby czy serca. W celu potwierdzenia występowania hemochromatozy pierwotnej niezbędne jest badanie DNA. Najczęściej wykrywane są dwie mutacje genu HFE - H63D, C282Y. Wykonywane jest także badanie poziomu glukozy we krwi oraz badanie glukozy w moczu. Podwyższona ilość glukozy we krwi oraz obecność cukru w moczu (glukozuria) świadczy o ujawnieniu się cukrzycy w przebiegu hemachromatozy.

Leczenie cukrzycy brunatnej polega na podawaniu preparatów zawierających deferoksaminę – związek łączący się z żelazem. Obecnie rzadziej niż kiedyś, ale wciąż bardzo często, stosuje się upust krwi. Leczenie hemochromatozy pierwotnej jest długotrwałe.

Oprócz tego może być stosowane leczenie objawowe, tzn. leczenie cukrzycy poprzez podawanie leków przeciwcukrzycowych lub preparatów z insuliną czy stosowanie leków regenerujących miąższ wątroby.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Rodzaje cukrzycy
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Łuszczyca?

adam93go • ostatni post 7 godzin temu

4

Pomocni lekarze

Artykuły Rodzaje cukrzycy
Rodzaje cukrzycy

Czym jest cukrzyca typu 3? (WIDEO)

Czym jest cukrzyca typu 3? (WIDEO) Odtwórz wideo

działania insuliny mogą wywołać ten rodzaj cukrzycy. W typie 3 cukrzycy mieści się również cukrzyca LADA, czyli autoimmunologiczna postać tej choroby (...) Cukrzyca typu 3 lub tzw. inny typ cukrzycy...

Rodzaje cukrzycy

Cukrzyca u kobiet a antykoncepcja

dla kobiet z cukrzycą, z uwagi na większego ryzyko zagrożenia dla kobiety i jej dziecka, kiedy ciąża jest nieplanowana. Dostępne są różne rodzaje (...) kobiet. Istotne jest właściwe stosowanie środków antykoncepcyjnych. Jaką metodę...

Rodzaje cukrzycy

Cukrzyca LADA

. Co to znaczy? Ni mniej ni więcej to, że w organizmie chorego powstają przeciwciała przeciwko własnym komórkom. W cukrzycy typu LADA główną rolę (...) w zniszczeniach komórek beta wysp trzustkowych odgrywają przeciwciała anty-GAD i...

Rodzaje cukrzycy

Cukrzyca wtórna

wtórnej Wiele rodzajów leków i substancji chemicznych zaburza wydzielanie insuliny. Substancje te nie wywołują bezpośrednio cukrzycy (...) Cukrzyca wtórna to postać cukrzycy, której przyczyną są różne...

Rodzaje cukrzycy

Cukrzyca młodzieńcza

Cukrzyca młodzieńcza jest to dawna nazwa cukrzycy typu 1, cukrzycy insulinozależnej. Swoją nazwę wzięła od tego, iż pojawia się w młodym wieku (...) i poliuria. Cukrzyca typu 1 wymaga iniekcji insuliny do końca życia. Przyczyny...

Metody podawania insuliny

Pompa insulinowa u chorego na cukrzycę

Pompa insulinowa u chorego na cukrzycę

To dyskretne urządzenie pozwoli cukrzykowi zachować ciągłość podawania dawek insuliny. Glukometr to urządzenie pozwalające na dokonywanie samodzielnego pomiaru poziomu cukru we krwi.

Uzależnienia

Uzależnienie od telewizji

Uzależnienie od telewizji

Naukowcy z Australii wykazali, że codzienne, kilkugodzinne patrzenie w ekran pogarsza znacznie wydolność naszego organizmu, przez co staje się on słabszy i bardziej podatny na niebezpieczne, przewlekłe choroby.

Odchudzanie

Tkanka tłuszczowa - rola, rodzaje

Tkanka tłuszczowa - rola, rodzaje

. U osób z nadwaga oraz z cukrzycą typu 2 występuje niewielka ilość brunatnej tkanki tłuszczowej. Aby zapewnić prawidłowy poziom tkanki tłuszczowej (...) , którego organizm potrzebuje do właściwego funkcjonowania. W...