Cukrzyca młodzieńcza

Cukrzyca młodzieńcza jest to dawna nazwa cukrzycy typu 1, cukrzycy insulinozależnej. Swoją nazwę wzięła od tego, iż pojawia się w młodym wieku, w porównaniu z cukrzycą typu 2, której pierwsze objawy widoczne są u osób dorosłych. Cukrzyca insulinozależna jest to choroba autoimmunologiczna, w wyniku której dochodzi do całkowitego zahamowania wydzielania insuliny. Typowym objawem choroby jest hiperglikemia, ale także polidypsja, polifagia i poliuria. Cukrzyca typu 1 wymaga iniekcji insuliny do końca życia.

Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi

Przyczyny cukrzycy młodzieńczej

Cukrzyca typu 1 jest to choroba autoimmunologiczna. Dokładna przyczyna wywołująca chorobę nie jest znana, ale znanych jest kilka hipotez dotyczących mechanizmu, prowadzącego do niszczenia komórek beta wysp trzustkowych Langerhansa, co ma miejsce w przebiegu cukrzycy młodzieńczej. Powolne niszczenie tych komórek, powoduje zahamowanie wydzielania z nich insuliny, w konsekwencji prowadząc do całkowitej niewydolności trzustki.

Przebieg tej choroby możemy podzielić na 3 fazy:

 • autoimmunizacja – wytworzenie się przeciwciał skierowanych przeciwko komórkom trzustki,
 • autoagresja – niszczenie komórek trzustki,
 • klinicznie jawna cukrzyca typu 1 – pojawienie się objawów cukrzycy, wynikających ze zniszczenia komórek trzustki i zahamowania wydzielania insuliny.

Nie jest dokładnie wiadome, dlaczego w organizmie powstają przeciwciała przeciwko komórkom beta wysp trzustkowych. Podejrzewa się, że powstają one jako następstwo reakcji alergicznej na niektóre pokarmy, np. białko w mleku czy nitrozoaminy w wędzonym mięsie. Inną przyczyną mogą być infekcje wirusowe, wywołane przez wirus zapalenia mięśnia sercowego, grypy, zapalenia płuc, wietrznej ospy, zapalenia wątroby, zapalenia opon mózgowych, mononukleozy i inne, które pozostając w formie utajonej w organizmie, zmieniają komórki wysp trzustkowych, nadając im cechy antygenów. Są to jednak tylko hipotezy.

Objawy cukrzycy młodzieńczej

Insulina to hormon odpowiedzialny za metabolizm węglowodanów, tłuszczów i białek. Gdy dochodzi do braku insuliny w tkankach, pojawia się wysokie stężenie glukozy we krwi (hiperglikemia). Spowodowane jest ono kilkoma czynnikami. Komórki wychwytujące glukozę nie są pobudzane przez insulinę, w wyniku czego glukoza pozostaje we krwi. Brak glukozy w komórkach powoduje wydzielanie z wątroby do krwi zmagazynowanej glukozy, w wyniku czego jej poziom wzrasta jeszcze bardziej. Zwiększony jest także proces przemiany aminokwasów w glukozę. W konsekwencji to wszystko prowadzi do pojawienia się glukozy w moczu (glukozuria) oraz ciał ketonowych. Ciała ketonowe są produktem przemian tłuszczów, których rozkład jest większy (alternatywne źródło pozyskiwania energii przez organizm). Pojawia się kwasica ketonowa, która nieleczona może doprowadzić do śpiączki ketonowej, a ta nawet do śmierci.

Do innych objawów cukrzycy młodzieńczej zaliczamy:

 • senność,
 • osłabienie, zmęczenie,
 • zaburzenie widzenia (rozmyty obraz),
 • nudności,
 • utrata wagi,
 • oddech o zapachu acetonu.

Czasami cukrzyca nazywana jest chorobą trzech P, ze względu na 3 podstawowe objawy z nią związane:

Diagnostyka i leczenie cukrzycy młodzieńczej

Choroba ta w ponad 90% ujawnia się przed 30. rokiem życia, a najczęściej pierwsze objawy widoczne są już w wieku 12-15 lat. Diagnostyka cukrzycy polega na rozpoznaniu objawów, a także badaniu biochemicznym krwi. Oznaczany jest poziom glukozy we krwi, stężenie elektrolitów, obecność ciał ketonowych. Badanie krwi w tym przypadku także polega na wykrywaniu przeciwciał przeciw wyspom trzustki. Badany jest także poziom glukozy w moczu. Pomocniczo wykonywany jest także doustny test obciążenia glukozą.

Leczenie cukrzycy młodzieńczej polega na bezwzględnym podawaniu insuliny w postaci zastrzyków. Iniekcje insuliny pozwalają na normalny metabolizm węglowodanów, tłuszczów oraz białek. Nieleczona cukrzyca insulinozależna prowadzi do śmierci. Leczenie substytucyjne preparatami z insuliną trwa przez całe życie. Insulina może być podawana za pomocą strzykawek, penów lub tzw. pompy insulinowej. Obecnie coraz częściej stosowane są w leczeniu analogi insuliny ludzkiej, które odpowiednio zmodyfikowane wykazują krótszy lub dłuższy czas działania niż insulina ludzka. Ma to na celu lepsze obniżenie glikemii poposiłkowej i mniejsze ryzyko niedocukrzenia.

W leczeniu ważna jest także odpowiednia dieta dla cukrzyków oraz aktywność fizyczna.

Komentarze (1)
~nana19
~nana19 ponad rok temu

Witam.Mam 18 lat,moje objawy to blada cera,zmęczenie, mimo normalnych ilości posiłków i liczny słodyczy itp nie przybieram na wadze. Mam również podkrążone oczy i czasem drętwieją mi nogi jak leże.Prosze o szybko odpowiedź.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Rodzaje cukrzycy
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Rodzaje cukrzycy
Rodzaje cukrzycy

Czym jest cukrzyca typu 3? (WIDEO)

Czym jest cukrzyca typu 3? (WIDEO) Odtwórz wideo

działania insuliny mogą wywołać ten rodzaj cukrzycy. W typie 3 cukrzycy mieści się również cukrzyca LADA, czyli autoimmunologiczna postać tej choroby (...) Cukrzyca typu 3 lub tzw. inny typ cukrzycy...

Rodzaje cukrzycy

Cukrzyca u kobiet a antykoncepcja

dla kobiet z cukrzycą, z uwagi na większego ryzyko zagrożenia dla kobiety i jej dziecka, kiedy ciąża jest nieplanowana. Dostępne są różne rodzaje (...) kobiet. Istotne jest właściwe stosowanie środków antykoncepcyjnych. Jaką metodę...

Rodzaje cukrzycy

Cukrzyca LADA

. Co to znaczy? Ni mniej ni więcej to, że w organizmie chorego powstają przeciwciała przeciwko własnym komórkom. W cukrzycy typu LADA główną rolę (...) w zniszczeniach komórek beta wysp trzustkowych odgrywają przeciwciała anty-GAD i...

Rodzaje cukrzycy

Cukrzyca wtórna

wtórnej Wiele rodzajów leków i substancji chemicznych zaburza wydzielanie insuliny. Substancje te nie wywołują bezpośrednio cukrzycy (...) Cukrzyca wtórna to postać cukrzycy, której przyczyną są różne...

Rodzaje cukrzycy

Cukrzyca brunatna

, drobnoguzkowa marskość wątroby oraz cukrzyca. Hemochromatoza pierwotna często może być mylona z zapaleniem wątroby lub chorobami serca. Przyczyny cukrzycy (...) i pojawiają się objawy cukrzycy brunatnej. Ta choroba...

Metody podawania insuliny

Pompa insulinowa u chorego na cukrzycę

Pompa insulinowa u chorego na cukrzycę

To dyskretne urządzenie pozwoli cukrzykowi zachować ciągłość podawania dawek insuliny. Glukometr to urządzenie pozwalające na dokonywanie samodzielnego pomiaru poziomu cukru we krwi.

Uzależnienia

Uzależnienie od telewizji

Uzależnienie od telewizji

Naukowcy z Australii wykazali, że codzienne, kilkugodzinne patrzenie w ekran pogarsza znacznie wydolność naszego organizmu, przez co staje się on słabszy i bardziej podatny na niebezpieczne, przewlekłe choroby.

Newsy

Maciej Figurski miał przeszczep nerki i trzustki

nerki w Polsce Przeszczep wysp trzustkowych w leczeniu cukrzycy Cukrzyca ma różne typy: cukrzyca typu 1 (tzw. cukrzyca młodzieńcza), w jej przypadku organizm atakuje komórki trzustki,...