Cukrzyca – te objawy pojawiają się o poranku. Chorzy często je bagatelizują
W Polsce CUKRZYCA dotyka 2,5 mln osób, ale szacuje się, że aż 30 proc. osób nie ma świadomości, że choruje. Osobnym problemem są osoby, u których wystąpienie cukrzycy typu 2 to tylko kwestia czasu. - Kilkanaście lat temu zarówno pacjenci, jak i nawet lekarze w pewnym sensie bagatelizowali stan przedcukrzycowy. W tej chwili wiadomo już, że nawet stany przedcukrzycowe mogą implikować powstanie powikłań cukrzycowych – ostrzega lek. Joanna Pietroń.
1. Symptomy cukrzycy zauważalne po przebudzeniu
Z szacunków Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej wynika, że do 2040 roku z cukrzycą będzie żyć aż 642 miliony osób na całym świecie. To podstępna choroba, która długo może nie dawać charakterystycznych objawów, ale nieleczona doprowadza do udaru mózgu, zawału serca, uraty wzroku, niewydolności nerek, a nawet amputacji kończyn.
- Od 2006 roku, kiedy WHO ogłosiło, że cukrzyca przyczyniła się do pierwszej niezakaźnej pandemii, cukrzyca staje się coraz większym problemem. Coraz większym ponieważ coraz więcej jemy i coraz mniej się ruszamy. Tyjemy jako społeczeństwo, mówiąc wprost – wyjaśnia w rozmowie z WP abcZdrowie lek Joanna Pietroń, internista Centrum Medycznego Damiana.
Podniesionego stężenia glukozy we krwi nie zobaczymy gołym okiem i prawdopodobnie nie odczujemy. A co poczujemy? Część objawów cukrzycy pojawia się chwilę po przebudzeniu.
1.1. Zmęczenie
American Diabetes Association podaje, że zgodnie z badaniami aż 61 proc. osób z nowo rozpoznaną cukrzycą zgłasza ten objaw jako jeden z pierwszych.
1.2. Wzmożone pragnienie
Gdy we krwi rośnie stężenie cukru, nerki pracują ze zdwojoną siłą, żeby się go pozbyć. Dochodzi do odciągnięcia z tkanek i organów płynów, a tym samym – odwodnienia organizmu. To dlatego chory czuje się cały czas spragniony.
1.3. Częste parcie na mocz
Nerki mają za zadanie wydalenie nadmiaru cukru w postaci moczu, stąd chorzy na cukrzycę częściej niż inni czują potrzebę oddawania moczu. To jednak nie wszystko – mocz cukrzyka może zawierać albuminę, czyli białko, które usuwane jest w procesie filtracji z organizmu, powodując silne pienienie się moczu.
1.4. Uczucie głodu
Diabetycy często cierpią z powodu polifagii, czyli wzmożonego odczuwania głodu nawet pomimo zjedzonego posiłku. Glukoza z posiłku nie dociera w dostatecznym stopniu do tkanek u diabetyka, w związku z czym mózg otrzymuje sygnał o konieczności zjedzenia kolejnego posiłku.
- Kiedyś rozpoznawaliśmy cukrzycę po jej powikłaniach, ale prawda jest taka, że cel leczenia cukrzycy, to nie dopuścić do powstania powikłań cukrzycowych - zapobiec zniszczeniu różnych ważnych narządów, jak nerki czy naczynia krwionośne – mówi internistka i dodaje, że do tego może dojść jeszcze zanim pojawi się cukrzyca. - Spotykam pacjentów, którzy nie spełniają kryteriów rozpoznania cukrzycy, a już się skarżą na neuropatię cukrzycową - wyjaśnia.
2. Inne objawy cukrzycy – kiedy się zbadać?
Cukrzyca to niebezpieczna choroba. Podczas gdy diabetolog postawi rozpoznanie na podstawie poziomu 126 mg/dl glukozy we krwi, to objawy możemy zauważyć dopiero przy wartościach 250–300 mg/dl. To znaczy, że nawet przez kilka lat cukrzyca po cichu będzie siać spustoszenie w naszym organizmie. Jak temu zapobiec?
- Jeżeli mamy nadwagę lub otyłość, powinniśmy regularnie sprawdzać poziom cukru, a także poziom lipidów i wykonywać podstawowe badania biochemiczne krwi. W zależności od tego, jakie są wyniki i czy będzie to cukrzyca czy dopiero stan przedcukrzycowy, tak często powinniśmy je powtarzać – radzi ekspertka.
Jakie jeszcze objawy mogą wskazywać na cukrzycę? Są to:
- infekcje bakteryjne układu moczowego,
- apatia i problemy z koncentracją,
- utrata masy ciała,
- rogowacenie ciemne w okolicach pach, łokci i kolan, a także karku,
- mrowienie i drętwienie dłoni oraz stóp.
- Jednymi z objawów najczęściej bagatelizowanych przez pacjentów są: ociężałość i senność po posiłku oraz zmęczenie – mówi ekspertka. - Inne objawy, które rzadko pacjenci wiążą z cukrzycą, to zmiany ropne czy infekcje na skórze, np. w pachwinach - dodaje.
Internistka zwraca uwagę również na to, że pacjenci bagatelizują stan, jakim jest otyłość, a także nadwaga.
- Dla wielu to tylko defekt kosmetyczny, a przecież to problem, który często prowadzi nie tylko do cukrzycy, ale też m.in. insulinooporności. Do rozwoju cukrzycy predysponują nas po pierwsze czynniki genetyczne, a po drugie środowiskowe. Jeżeli zaniedbamy sferę żywienia w naszym życiu, to nawet będąc osobą szczupłą, możemy zachorować na cukrzycę - podsumowuje.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.