Ćwiczenia mogą być prawdziwym lekarstwem dla osób chorych na Parkinsona

Nowe badanie potwierdza, że prawie każde ćwiczenie jest dobrym lekarstwem dla kogoś z chorobą Parkinsona.

Chociaż aktywność fizyczna może wydawać się niemożliwe dla pacjentów z Parkinsonem, nowy przegląd badań potwierdza to, co wielu specjalistów podejrzewało, że ćwiczenia fizyczne mogą mieć wpływ na długotrwałą poprawę chodu i zmniejszenie ryzyka upadków.

"Rzadko widuję pacjentów chorych na Parkinsona bez zalecania ćwiczeń" - powiedział dr Michael Okun, dyrektor medyczny Fundacji Parkinsona oraz przewodniczący neurologii na Uniwersytecie Floryda.

Choroba Parkinsona sprawia, że mózg produkuje mniej dopaminy, co prowadzi do utraty kontroli nad ruchem. Fizyczne objawy to drżenie, powolność i sztywność, ale różnią się znacznie między poszczególnymi osobami.

Przegląd analizował podobieństwa między wynikami ponad 100 badań przeprowadzonych w ciągu ostatnich 30 lat, jeśli chodzi o wpływ ćwiczeń na pacjentów z parkinsonem. Okazało się, że aktywność fizyczna ma wyraźne korzyści, w szczególności dla wytrzymałości, mobilności, elastyczności i równowagi.

"Kiedy zacząłem moją karierę, zawsze mówiliśmy, że ćwiczenia stosowane w chorobie Parkinsona są jak lek. Teraz mówiąc to, mówimy serio" – powiedział Okun.

Fundacja Parkinsona stwierdza, że połączenie leków i ćwiczeń powinno być traktowane jako część leczenia.

Martine Lauze jest pierwszym autorem nowego przeglądu, opublikowanego niedawno w czasopiśmie "Journal of Parkinson's Disease". Jest ona kinezjologiem i naukowcem z Uniwersytetu w Quebec w Montrealu.

"Wiele osób boi się ćwiczyć, bo nie wie dokładnie, co robić" - powiedziała Lauze, która pracuje z pacjentami z Parkinsonem prywatnie.

Dr Andrew Feigin, neurolog z Cushing Neuroscience Institute w Manhasset w stanie Nowy Jork, ma kilka propozycji dla osób, zastanawiających się, jak zacząć.

Feigin sugeruje, że aerobik w wodzie i pływanie są dobrym sposobem ćwiczeń bez ryzyka upadku. Zaleca również bieżnie, jeśli chodzenie na zewnątrz jest zbyt trudne.

Feigin dodał, że najlepszą rzeczą, jaką może zrobić opiekun osoby chorej, jest pomoc w dostępie do ćwiczeń – na przykład zaprowadzenie jej na basen lub siłownie.

Lauze powiedziała, że kluczem do pracy z pacjentami z Parkinsonem jest podjęcie stopniowej aktywności. To może być tak proste, jak chodzenie po domu, dopóki nie jesteśmy gotowi wyjść na zewnątrz. Dodała, że ważne jest, aby znaleźć odpowiednią aktywność dla danej osoby, mimo że dana forma aktywności nie będzie odpowiednia na zawsze.

Dla pacjentów z wczesnym stadium Okun powiedział, że jeśli muszą korzystać z uniwersalnych sprzętów, najodpowiedniejszym, najbezpieczniejszym i wartym wysiłku jest rower poziomy. Można na nim siedzieć bliżej ziemi z nogami na zewnątrz. Podkreśla, że zaledwie 10 minut będzie mieć pozytywny wpływ.

Okun powiedział również, że współpraca z osobistym trenerem jest użyteczna dla ludzi w późnym stadium. Może się to wiązać z wykorzystaniem taśm oporu i technik rozciągających.

"Nigdy nie myśl, że jest za późno" - powiedział Okun. "Można zrobić różne rzeczy, nawet jeśli traci się zdolność do chodzenia".

Specjaliści zgodzili się, że pacjenci powinni dążyć do stosunkowo energicznej aktywności. Chodzi o to, aby się rozgrzać. Różne osoby są zdolne do różnych poziomów intensywności, ale ważne jest, aby nadal się ruszać.

Nowa recenzja sugeruje również, gdzie potrzebne są dalsze badania, na przykład jak sposób ćwiczeń może wpływać na naukę, nastrój i depresje. Choć nie ma dowodów, że ćwiczenia zapobiegają postępowi choroby, inne korzyści są oczywiste.

Marta Pawlak, 11 miesięcy temu

Newsy

Komentarze
Artykuły Newsy
Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Jagody blushwood Naukowcy z QIMR Berghofer właśnie odkryli, że substancja z owocu, który rośnie wyłącznie w Australii może wspomóc walkę z rakiem. Niedawno opublikowali wyniki trwających 8 lat badań w czasopiśmie naukowym "PLOS ONE". Badacze mówią, że...

Newsy

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Dziwne przedmioty Rzeczy, które mogą utknąć w jamach ciała człowieka są naprawdę zadziwiające. Bardziej jednak dziwi fakt, jak to się wszystko tam znalazło... U.S. Consumer Product Safety Commission wydało listę przedmiotów w ciele, z którymi zgłaszali...

Newsy

Dlaczego nigdy nie powinno się kłaść spać po kłótni?

„Nigdy nie idź do łóżka pokłócony" - mówi ludowa prawda. I zgodnie z nowym badaniem, powinniśmy wziąć pod uwagę tą starą radę. Naukowcy odkryli, że jeżeli idziemy spać, jednocześnie trzymając się negatywnych wspomnień, możemy mieć problem z ich stłumieniem. Sen...

Newsy

Lekarz Anny Przybylskiej ukarany

Lekarz Anny Przybylskiej ukarany

Lekarz, który zajmował się Anną Przybylską został ukarany upomnieniem. Okręgowy Sąd Lekarski w Gdańsku stwierdził, że medyk złamał tajemnicę lekarską, gdy publicznie opowiadał o chorobie aktorki. W 2014 roku, po śmierci Przybylskiej, lekarz wystąpił...

Newsy

Narciarski mistrz olimpijski Jean Vuarnet zmarł w wieku 83 lat

Były francuski mistrz olimpijski i przedsiębiorca Jean Vuarnet zmarł w wieku 83 lat. O jego śmierci poinformowała rodzina. Środowisko narciarskie we Francji jest w żałobie po śmierci mistrza olimpijskiego, narciarza, Jeana Vuarneta. Zmarł on w poniedziałek...