Cyklodiatermia

Cyklodiatermia jest to okulistyczny zabieg operacyjny, który wykorzystuje prąd i działa nim na ciało rzęskowe. Zmniejszenie produkcji cieczy wodnistej, a co za tym idzie, obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego w wyniku spowodowania procesu, jakim jest anemizacja naczyń krwionośnych ciała rzęskowego, jest głównym celem tego zabiegu. Cyklokoagulacja stosowana jest w takich schorzeniach okulistycznych, jak jaskra (glaukoma).

Wskazania do cyklodiatermii

Istotą zabiegu autodestrukcyjnego, jakim jest cyklokoagulacja, jest obniżenie ciśnienia wewnątrz gałki ocznej poprzez zmniejszenie produkcji cieczy wodnistej. Celem zabiegu jest zniszczenie ciała rzęskowego. Polega ono na działaniu laserem poprzez twardówkę na ciało rzęskowe, powodując anemizację jego naczyń krwionośnych.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Ostra jaskra

Prawe oko zaatakowane przez jaskrę.

Cyklodiatermia stosowana jest w leczeniu jaskry. Glaukomę możemy podzielić na pierwotną lub też wtórną. Jaskra wtórnaujawnia się w przebiegu szeregu innych chorób:

Cyklodiatermia jest to zabieg stosowany, gdy zawodzą wszystkie inne metody poprawiające odpływ cieczy wodnistej lub zmniejszające ciśnienie wewnątrzgałkowe, np. leczenie farmakologiczne. Badanie przeprowadzane jest także, gdy inne metody stosowane w leczeniu jaskry obciążone są zbyt wielkim ryzykiem powikłań (np. w zespole Sturge'a-Webera).

Przebieg cyklodiatermii

Pierwszy raz cyklodiatermia była wykonana w 1932 roku (wtedy też opublikowano badania na ten temat) przez lekarza okulistę Weve. Była to tzw. przeztwardówkowa cyklodiatermia. Za pomocą okrągłego aplikatora, który przykładany był bezpośrednio do twardówki, wykonywany był szereg koagulacji, które uszkadzały nabłonek barwnikowy wyrostków rzęskowych. W późniejszych latach metoda ta została zmodyfikowana przez lekarza o nazwisku Vogt. Przy pomocy cienkiej (1 mm) elektrody została przebijana twardówka w odległości 2,5 - 5,0 mm od rąbka, doprowadzając w ten sposób do powstania ognisk koagulacji tkanki ciała rzęskowego.

Tego typu badanie okulistyczne wykonywane jest w poradni okulistycznej, w gabinecie lekarskim lub w specjalistycznej klinice okulistycznej. Cyklokoagulacja wykonywana jest pod znieczuleniem miejscowym, aby nie był odczuwany ból podczas wykonywania zabiegu, ale w przebiegu badania może być odczuwane niewielkie kłucie. Powikłania po cyklodiatermii są rzadkie, ale najczęściej pojawiające się to hipotonia, spadek ostrości wzroku i wylewy krwi do ciała szklistego.

Nie ma konkretnych zaleceń dotyczących przygotowania się pacjenta do zabiegu. Przed jego wykonaniem lekarz zleca przeprowadzenie szeregu badań poprzedzających, jakimi są:

  • tenometria (badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego);
  • tonografia (badanie określające odpływ cieczy wodnistej z gałki ocznej);
  • perymetria (badanie pola widzenia).

Po zabiegu może wystąpić podrażnienie oka i przez pewien czas pacjent może widzieć rozmyty obraz.

Cyklodiatermia jest to zabieg stosowany jedynie w niektórych przypadkach jaskry. Zabieg destrukcyjny tego typu przeprowadzany jest ostatecznie, gdy nie są skuteczne wszystkie inne metody leczenia.

Marta Bednarska, ponad rok temu

Bibliografia

  • Niżankowska M. H. Okulistyka - podstawy kliniczne, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007, ISBN 83-200-3224-6
  • Kański J.J. Diagnostyka kliniczna w okulistyce, Urban & Partner, Wrocław 2008, ISBN 978-83-60290-84-2
  • Kański J.J., Nischal K. Okulistyka. Objawy i różnicowanie, Urban & Partner, Wrocław 2000, ISBN 83-87944-60-2

Źródła zewnętrzne

Badania

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Cyklodiatermia
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze