Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Tomasz Makos

Cyklokrioterapia

Avatar placeholder
30.11.2023 15:48
Cyklokrioterapia
Cyklokrioterapia

Cyklokrioterapię stosuje się w leczeniu jaskry wtórnej. W ciężkich przypadkach za pomocą niskich temperatur uszkadza się celowo ciało rzęskowe. W przebiegu jaskry dochodzi do nieodwracalnego i postępującego uszkodzenia nerwu, ponadto występują charakterystyczne ubytki w polu widzenia, a także w badaniu występuje wysokie ciśnienie wewnątrzgałkowe. Monitorowanie postępu choroby polega na regularnym badaniu ostrości widzenia, pola widzenia, ciśnienia wewnątrzgałkowego oraz badaniu oka w lampie szczelinowej.

spis treści

1. Leczenie jaskry niską temperaturą

Ostra jaskra
Ostra jaskra

Prawe oko zaatakowane przez jaskrę.

zobacz galerię

Cyklokrioterapia to zabieg przeprowadzany w leczeniu jaskry przy użyciu niskiej temperatury. Polega on na zamrożeniu ciała rzęskowego znajdującego się w tylnej komorze oka, w temperaturze -80 st. C. Cyklokrioterapię stosuje się u pacjentów z jaskrą z otwartym kątem przesączania, ale także z innymi jej rodzajami. Zawsze jednak jest to leczenie zaawansowanej jaskry, po uprzednich próbach leczenia innymi sposobami. Inne metody leczenia jaskry, które najczęściej poprzedzają cyklokrioterapię to:

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"
  • leczenie farmakologiczne: krople do oczu zmniejszające ciśnienie wewnątrzgałkowe;
  • leczenie operacyjne;
  • laseroterapia.

Cyklokrioterapię stosuje się także w późnych stadiach jaskry, aby zmniejszyć ból oka u pacjenta, szczególnie jeśli cierpi on na jaskrę wtórną.

2. Przebieg cyklokrioterapii i możliwe powikłania

Podczas zabiegu pacjent jest świadomy. Znieczulenie ogólne stosuje się w wyjątkowych przypadkach. Najpierw powieki pacjenta są rozwierane. Do gałki ocznej, zaraz obok źrenicy, przykładany jest przyrząd obniżający temperaturę. Wystarczy 50-60 sekund, aby ciało rzęskowe zostało zamrożone. Lekarz zamraża także tkankę wokół. Zazwyczaj zamrażanie obejmuje ćwierć lub połowę gałki ocznej.

Nieaktywne ciało rzęskowe przestaje produkować zbyt duże ilości cieczy wodnistej, która jest bezpośrednią przyczyną wzrostu ciśnienia środgałkowego i jaskry. Nadmiar cieczy wodnistej uszkadza nerw wzrokowy i komórki siatkówki, co początkowo prowadzi do ograniczenia pola widzenia, a z czasem, przy braku leczenia, do całkowitej ślepoty.

Należy pamiętać, że zabieg cyklokrioterapii to zabieg destrukcyjny. Nawet jeśli sam zabieg będzie wykonany poprawnie, może wywołać poważne powikłania. Powikłania cyklokrioterapi to:

  • silny ból oka (w wielu przypadkach),
  • przedłużający się silny ból oka spowodowany krwotokiem wewnętrznym, który może jednak być leczony,
  • dalsze pogorszenie wzroku,
  • utrata oka (u niewielkiego procenta pacjentów) ze względu na zbyt małą ilość cieczy wodnistej w oku.

Cyklotrioterapia skutecznie obniża ciśnienie w 34-92 proc. przypadków. O skuteczności leczenia można być pewnym dopiero po miesiącu od zabiegu. Jeśli obniżenie ciśnienia śródgałkowego nie było wystarczające oraz nie pojawiły się ciężkie powikłania, zabieg się powtarza.

Celem leczenia jaskry jest zahamowanie lub zmniejszenie szybkości uszkodzenia nerwu wzrokowego i postępującego uszkodzenia wzroku. Warto leczyć wszystkie choroby współistniejące kompleksowo - wówczas rezultaty leczenia są zdecydowanie lepsze. Nie ma możliwości cofnięcia zaistniałych zmian powstałych w przebiegu jaskry.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze