Trwa ładowanie...

Cynarex – skład, działanie, wskazania i skutki uboczne

Avatar placeholder
31.05.2023 11:42
Cynarex to preparat leczniczy, który zawiera wyciąg z karczochów. Ma działanie żółciotwórcze i żółciopędne.
Cynarex to preparat leczniczy, który zawiera wyciąg z karczochów. Ma działanie żółciotwórcze i żółciopędne. (Adobe stock)

Cynarex to preparat leczniczy, który zawiera wyciąg z karczochów. Ma działanie żółciotwórcze i żółciopędne. Obniża przy tym poziom trójglicerydów, cholesterolu i beta-lipoproteidów. Działa również ochronnie na miąższ wątroby przy zatruciach dwusiarczkiem węgla. Czy Cynarex jest bezpieczny? Kiedy go stosować?

spis treści

1. Co to jest Cynarex?

Cynarex to produkt leczniczy pochodzenia roślinnego, który zawiera suchy wyciąg z ziela karczocha (Cynarae herba). Zawarte w nim substancje stymulują wydzielanie i przepływ żółci (mają działanie żółciopędne), łagodzą objawy niestrawności, regulują także gospodarkę lipidową.

Karczoch zwyczajny (Cynara cardunculus) to gatunek wieloletniej rośliny zielnej należący do rodziny astrowatych. Pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego. Jest uprawiany i ceniony zarówno jako warzywo, jak i surowiec zielarski.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Karczoch jest nie tylko smaczny, ale i zdrowy. W farmacji wykorzystuje się świeży liść rośliny i jej ziele. Wytwarza się z nich preparaty znajdujące szczególne zastosowanie w leczeniu i długotrwałej profilaktyce podwyższonego poziomu cholesterolu i trójglicerydów we krwi. Dlaczego?

Wpływają na to flawonoidy, które obniżają poziom lipidów i cholesterolu we krwi oraz cynaryna. To substancja, która wykazuje działanie żółciotwórcze oraz żółciopędnie.

Sprawdza się przy niestrawności, dolegliwościach trawiennych oraz zaburzeniach aktywności skurczowej pęcherzyka żółciowego. Ekstrakt z karczocha działa także ochronnie na miąższ wątroby.

Warto pamiętać, że karczoch stanowi doskonałe źródło substancji odżywczych, witamin oraz minerałów. Zawiera kwasy fenolowe, pochodne kwasu kawowego i chinowego oraz cynarynę, sporo składników mineralnych (potasu, sodu i fosforu), witaminy C, błonnika, polifenoli, flawonów, inuliny i hydroksycynamonianów – pochodnych kwasu kawoilochinowego.

2. Cynarex – zamienniki i skład

Preparat Cynarex ma postać tabletek. Przeznaczony jest do stosowania doustnego. Każda zawiera 250 mg wyciągu suchego z ziela karczocha (3-5:1). Ekstrahent to etanol 50% (v/v), nie mniej niż 4,5 mg polifenolokwasów w przeliczeniu na kwas kawowy.

Substancje pomocnicze to celuloza mikrokrystaliczna z dodatkiem koloidalnego dwutlenku krzemu, krospowidon typ A, magnezu stearynian, talk.

Opakowanie Cynarex, które zawiera 30 tabletek, kosztuje kilkanaście złotych. Preparat jest dostępny w aptekach. Można go kupić bez recepty lekarskiej. Na rynku polskim dostępne są także inne preparaty zawierające wyciąg z karczochów. To Cynacholin (płyn doustny), Cynarecaps (kapsułki), Karczoch zwyczajny Tylko Natura (kapsułki twarde) oraz Trawienie karczoch (tabletki).

3. Wskazania do stosowania tabletek Cynarex

Cynarex jest stosowany w:

  • niestrawności,
  • osłabieniu wydzielania żółci,
  • profilaktyce miażdżycy,
  • leczeniu hipercholesterolemii. To lek pomocniczy obniżający stężenie cholesterolu i triglicerydów w surowicy krwi.

Cynarex jest również zalecany osobom, które są narażone na działanie substancji toksycznych wydalanych z żółcią.

4. Dawkowanie preparatu Cynarex

Jak stosować Cynarex? To zależy od wskazań. I tak w przypadku niestrawności stosuje się jednorazowo 2 tabletki. W hipercholesterolemii lub u osób narażonych na działanie substancji toksycznych wydalanych z żółcią stosuje się 2 tabletki 3 razy na dobę (przy tych wskazaniach preparat wymaga systematycznego stosowania).

Uwaga: nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

5. Cynarex - skutki uboczne i przeciwwskazania

Nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu Cynarex, nie można go stosować zawsze. Przeciwwskazanie stanowi:

  • nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu, na karczochy i inne rośliny z rodziny Astrowatych (Asteraceae dawniej Compositae) lub na którąkolwiek substancję pomocniczą,
  • niedrożność dróg żółciowych,
  • wiek. Cynarex nie może być stosowany przez dzieci poniżej 14. roku życia.

Szczególną ostrożność należy zachować u osób, które zmagają się z kamicą dróg żółciowych oraz nietolerancję cukrów, także kobiet w ciąży i karmiących piersią. Ma to związek z tym, że nie ma danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania preparatu w tych okresach (nie przeprowadzono kontrolowanych badań klinicznych u kobiet w okresie ciąży i karmienia piersią).

Przed zastosowaniem produktu Cynarex u kobiet w ciąży lub karmiących piersią należy skonsultować się z lekarzem.

Jeśli chodzi o działania niepożądane, jedynie w rzadkich przypadkach mogą wystąpić zaburzenia żołądkowo-jelitowe oraz reakcje alergiczne. Niemniej, by zachować środki ostrożności, przed rozpoczęciem terapii należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich lekach, stosowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze