Trwa ładowanie...

Cytyzyna – charakterystyka, dawkowanie, przeciwwskazania, działania niepożądane

Avatar placeholder
01.04.2021 13:38
Cytyzyna – charakterystyka, dawkowanie, przeciwwskazania, działania niepożądane
Cytyzyna – charakterystyka, dawkowanie, przeciwwskazania, działania niepożądane

Cytyzyna jest związkiem chemicznym pochodzenia organicznego. Jest stosowana w terapii uzależnienia od tytoniu. Można znaleźć ją w tabletkach Desmoxan oraz Tabex. Kuracja lekami z cytyzyną trwa 25 dni. Preparaty są dostępne bez recepty.

spis treści

1. Charakterystyka Cytyzyny.

Cytyzyna to substancja pochodzenia naturalnego. Znajduje się m.in. w nasionach złotokapu zwyczajnego. Cytyzyna działa na układ nerwowy, zwiększa wytwarzanie adrenaliny przez rdzeń nadnerczy i powoduje podwyższenie ciśnienia krwi.

Sposób działania cytyzyny jest podobny do działania nikotyny. Cytyzna jest stosowana jako substytut nikotyny. Maksymalne stężenie cytyzyny w organizmie występuje po godzinie od przyjęcia leku. Preparaty zawierające cytyzynę to Desmoxan oraz Tabex. Terapia cytyzyną powinna być rozpoczęta na 5 dni przed rzuceniem palenia i trwa przez 25 dni.

Zobacz film: "Jak rzucić palenie?"

Cena Desmoxanu zawierającego cetyzynę to około 52 zł zł za 25 dni kuracji (100 tabletek). Cena leku Tabex, w którego skąłd wchodzi cytozyna to około 33 zł za 100 tabletek.

2. Jak bezpiecznie dawkować Cytyzynę?

Leczenie cytyzyną rozpoczyna się od dawki 1,5 mg co 2 h (6 tabl. lub kaps./d). Ten etap trwa przez 3 dni. W 4.–12. dniu co 2,5 h (maks. 5 tabl. lub kaps./d). W 13.–16. dniu co 3 h (maks. 4 tabl. lub kaps./d). W 17.–20 dniu kuracji cytyzyną co 5 h (maks. 3 tabl. lub kaps./d), w 20.–25. dniu 1,5–3 mg/d.

Palenie papierosów należy przerwać najpóźniej 5 dni po rozpoczęciu leczenia, we wcześniejszym okresie zmniejszać liczbę wypalanych papierosów. W późniejszym okresie nie wolno zapalić ani jednego papierosa, ponieważ od tego zależy trwałość wyników leczenia. Jeżeli wyniki leczenia są niezadowalające, należy przerwać leczenie i spróbować wznowić je po 2–3 mies.

3. Jakie są przeciwwskazania do stosowania?

Przeciwwskazania do zastosowania cytyzyny to: uczulenie na preparat, dławica piersiowa, niedawno przebyty zawał serca lub udar mózgu. Cytyzyny nie powinni przyjmować osoby, które mają zaburzenia rytmu serca, a także kobiety karmiące piersią.

Stosowanie cytyzyny powinno być ostrożne u pacjentów, którzy mają chorobę niedokrwienną serca, niewydolność serca, choroby naczyń mózgowych, miażdżycę tętnic, guz chromochłonny nadnerczy, nadciśnienie tętnicze, schizofrenię, niewydolność nerek, niewydolność wątroby, nadczynność tarczycy.

Cytyzyna nie powinna być stosowana u pacjentów poniżej 18 roku życia, a także u pacjentów w podeszłym wieku (po 65 roku życia).

4. Działania niepożądane i skutki uboczne wywołane zastosowaniem Cytyzyny?

Działania niepożądane w stosowaniu cytyzyny to: suchość w jamie ustnej, ból brzucha, nudności i wymioty, zaparcia, biegunka, pieczenie języka zmiany w odczuwaniu smaku, zwiększenie apetytu, wzdęcia, zgaga, zwiększenie masy ciała, zmiany nastroju i rozdrażnienie.

Skutki uboczne w stosowaniu cytyzyny to także: złe samopoczucie, lęk, zawroty głow, wzrost ciśnienia tętniczego, łzawienie oczu, zaburzenia snu (bezsenność, senność, ospałość, koszmary), wysypka, bóle mięśni, duszności osłabienie popędu płciowego oraz nadmierna potliwość.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze