Trwa ładowanie...

Cytyzyna – charakterystyka, dawkowanie, przeciwwskazania, działania niepożądane

Cytyzyna jest związkiem chemicznym pochodzenia organicznego. Jest stosowana w terapii uzależnienia od tytoniu. Można znaleźć ją w tabletkach Desmoxan oraz Tabex. Kuracja lekami z cytyzyną trwa 25 dni. Preparaty są dostępne bez recepty.

Zobacz film: "Jak rzucić palenie?"

spis treści

1. Charakterystyka Cytyzyny.

Cytyzyna to substancja pochodzenia naturalnego. Znajduje się m.in. w nasionach złotokapu zwyczajnego. Cytyzyna działa na układ nerwowy, zwiększa wytwarzanie adrenaliny przez rdzeń nadnerczy i powoduje podwyższenie ciśnienia krwi.

Sposób działania cytyzyny jest podobny do działania nikotyny. Cytyzna jest stosowana jako substytut nikotyny. Maksymalne stężenie cytyzyny w organizmie występuje po godzinie od przyjęcia leku. Preparaty zawierające cytyzynę to Desmoxan oraz Tabex. Terapia cytyzyną powinna być rozpoczęta na 5 dni przed rzuceniem palenia i trwa przez 25 dni.

Cena Desmoxanu zawierającego cetyzynę to około 52 zł zł za 25 dni kuracji (100 tabletek). Cena leku Tabex, w którego skąłd wchodzi cytozyna to około 33 zł za 100 tabletek.

2. Jak bezpiecznie dawkować Cytyzynę?

Leczenie cytyzyną rozpoczyna się od dawki 1,5 mg co 2 h (6 tabl. lub kaps./d). Ten etap trwa przez 3 dni. W 4.–12. dniu co 2,5 h (maks. 5 tabl. lub kaps./d). W 13.–16. dniu co 3 h (maks. 4 tabl. lub kaps./d). W 17.–20 dniu kuracji cytyzyną co 5 h (maks. 3 tabl. lub kaps./d), w 20.–25. dniu 1,5–3 mg/d.

Anglicy kupią e-papierosy na receptę. A co zmieni się w Polsce?
Anglicy kupią e-papierosy na receptę. A co zmieni się w Polsce? [7 zdjęć]

Mieszkańcy Wielkiej Brytanii dostają szansę, żeby kupować papierosy elektroniczne z refundacją. Wystarczy...

zobacz galerię

Palenie papierosów należy przerwać najpóźniej 5 dni po rozpoczęciu leczenia, we wcześniejszym okresie zmniejszać liczbę wypalanych papierosów. W późniejszym okresie nie wolno zapalić ani jednego papierosa, ponieważ od tego zależy trwałość wyników leczenia. Jeżeli wyniki leczenia są niezadowalające, należy przerwać leczenie i spróbować wznowić je po 2–3 mies.

3. Jakie są przeciwwskazania do stosowania?

Przeciwwskazania do zastosowania cytyzyny to: uczulenie na preparat, dławica piersiowa, niedawno przebyty zawał serca lub udar mózgu. Cytyzyny nie powinni przyjmować osoby, które mają zaburzenia rytmu serca, a także kobiety karmiące piersią.

Stosowanie cytyzyny powinno być ostrożne u pacjentów, którzy mają chorobę niedokrwienną serca, niewydolność serca, choroby naczyń mózgowych, miażdżycę tętnic, guz chromochłonny nadnerczy, nadciśnienie tętnicze, schizofrenię, niewydolność nerek, niewydolność wątroby, nadczynność tarczycy.

Cytyzyna nie powinna być stosowana u pacjentów poniżej 18 roku życia, a także u pacjentów w podeszłym wieku (po 65 roku życia).

Zobacz takze:

4. Działania niepożądane i skutki uboczne wywołane zastosowaniem Cytyzyny?

Działania niepożądane w stosowaniu cytyzyny to: suchość w jamie ustnej, ból brzucha, nudności i wymioty, zaparcia, biegunka, pieczenie języka zmiany w odczuwaniu smaku, zwiększenie apetytu, wzdęcia, zgaga, zwiększenie masy ciała, zmiany nastroju i rozdrażnienie.

Skutki uboczne w stosowaniu cytyzyny to także: złe samopoczucie, lęk, zawroty głow, wzrost ciśnienia tętniczego, łzawienie oczu, zaburzenia snu (bezsenność, senność, ospałość, koszmary), wysypka, bóle mięśni, duszności osłabienie popędu płciowego oraz nadmierna potliwość.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.