Cytyzyna – charakterystyka, dawkowanie, przeciwwskazania, działania niepożądane
Cytyzyna jest związkiem chemicznym pochodzenia organicznego. Jest stosowana w terapii uzależnienia od tytoniu. Można znaleźć ją w tabletkach Desmoxan oraz Tabex. Kuracja lekami z cytyzyną trwa 25 dni. Preparaty są dostępne bez recepty.
1. Charakterystyka Cytyzyny.
Cytyzyna to substancja pochodzenia naturalnego. Znajduje się m.in. w nasionach złotokapu zwyczajnego. Cytyzyna działa na układ nerwowy, zwiększa wytwarzanie adrenaliny przez rdzeń nadnerczy i powoduje podwyższenie ciśnienia krwi.
Sposób działania cytyzyny jest podobny do działania nikotyny. Cytyzna jest stosowana jako substytut nikotyny. Maksymalne stężenie cytyzyny w organizmie występuje po godzinie od przyjęcia leku. Preparaty zawierające cytyzynę to Desmoxan oraz Tabex. Terapia cytyzyną powinna być rozpoczęta na 5 dni przed rzuceniem palenia i trwa przez 25 dni.
Cena Desmoxanu zawierającego cetyzynę to około 52 zł zł za 25 dni kuracji (100 tabletek). Cena leku Tabex, w którego skąłd wchodzi cytozyna to około 33 zł za 100 tabletek.
2. Jak bezpiecznie dawkować Cytyzynę?
Leczenie cytyzyną rozpoczyna się od dawki 1,5 mg co 2 h (6 tabl. lub kaps./d). Ten etap trwa przez 3 dni. W 4.–12. dniu co 2,5 h (maks. 5 tabl. lub kaps./d). W 13.–16. dniu co 3 h (maks. 4 tabl. lub kaps./d). W 17.–20 dniu kuracji cytyzyną co 5 h (maks. 3 tabl. lub kaps./d), w 20.–25. dniu 1,5–3 mg/d.
Palenie papierosów należy przerwać najpóźniej 5 dni po rozpoczęciu leczenia, we wcześniejszym okresie zmniejszać liczbę wypalanych papierosów. W późniejszym okresie nie wolno zapalić ani jednego papierosa, ponieważ od tego zależy trwałość wyników leczenia. Jeżeli wyniki leczenia są niezadowalające, należy przerwać leczenie i spróbować wznowić je po 2–3 mies.
3. Jakie są przeciwwskazania do stosowania?
Przeciwwskazania do zastosowania cytyzyny to: uczulenie na preparat, dławica piersiowa, niedawno przebyty zawał serca lub udar mózgu. Cytyzyny nie powinni przyjmować osoby, które mają zaburzenia rytmu serca, a także kobiety karmiące piersią.
Stosowanie cytyzyny powinno być ostrożne u pacjentów, którzy mają chorobę niedokrwienną serca, niewydolność serca, choroby naczyń mózgowych, miażdżycę tętnic, guz chromochłonny nadnerczy, nadciśnienie tętnicze, schizofrenię, niewydolność nerek, niewydolność wątroby, nadczynność tarczycy.
Cytyzyna nie powinna być stosowana u pacjentów poniżej 18 roku życia, a także u pacjentów w podeszłym wieku (po 65 roku życia).
4. Działania niepożądane i skutki uboczne wywołane zastosowaniem Cytyzyny?
Działania niepożądane w stosowaniu cytyzyny to: suchość w jamie ustnej, ból brzucha, nudności i wymioty, zaparcia, biegunka, pieczenie języka zmiany w odczuwaniu smaku, zwiększenie apetytu, wzdęcia, zgaga, zwiększenie masy ciała, zmiany nastroju i rozdrażnienie.
Skutki uboczne w stosowaniu cytyzyny to także: złe samopoczucie, lęk, zawroty głow, wzrost ciśnienia tętniczego, łzawienie oczu, zaburzenia snu (bezsenność, senność, ospałość, koszmary), wysypka, bóle mięśni, duszności osłabienie popędu płciowego oraz nadmierna potliwość.
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.