Trwa ładowanie...

Czai się w jedzeniu i wodzie. Może zwiększać ryzyko nowotworu mózgu

Avatar placeholder
22.05.2024 16:42
Groźny pasożyt zwiększa ryzyko rozwoju nowotworu mózgu
Groźny pasożyt zwiększa ryzyko rozwoju nowotworu mózgu (Getty Images)

Odpowiednie przygotowanie żywności przed spożyciem jest niezwykle ważne. Łyk zanieczyszczonej wody lub kęs skażonego jedzenia może doprowadzić do skutków znacznie poważniejszych niż tylko zatrucie pokarmowe.

spis treści

1. Pasożyt zwiększający ryzyko glejaka

Zespół naukowców z American Cancer Society i H. Lee Moffitt Cancer Center and Research Institute szczegółowo przyjrzał się pierwotniakom Toxoplasma gondii. Okazuje się, że pasożyty mogą zwiększać ryzyko rzadkich form nowotworów.

T. gondii to wewnątrzkomórkowy pasożyt, który prowadzi do toksoplazmozy. Pierwotniaki mogą przedostać się do organizmu przez skażoną wodę lub jedzenie, a w przypadku ludzi także przez kontakt z chorym zwierzęciem.

Badanie pod kierownictwem Jamesa Hodgea i Anny Coghill wykazało, że pasożyt zwiększa ryzyko rzadkiego nowotworu mózgu. Glejaki charakteryzują się niezwykle wysoką śmiertelnością.

Zobacz film: "Toksoplazmoza powoduje glejaka mózgu. Naukowcy widzą taki związek"

Aż 80 proc. złośliwych guzów mózgu to właśnie glejaki, a jak pokazują dane, w przypadku diagnozy 5-letni wskaźnik przeżycia wynosi zaledwie 5 proc. Większość chorych umiera w ciągu 15 miesięcy od rozpoznania.

2. Drogi zakażenia

Nowe badanie opublikowane w "International Journal of Cancer" pokazuje, jak ważne jest odpowiednie przygotowanie żywności, by była bezpieczna do spożycia. Najczęstszą drogą zakażenia jest surowe lub niedogotowane mięso.

Infekcja T. gondii może też nastąpić po zjedzeniu nieumytych owoców lub warzyw, szczególnie jeśli zostały zanieczyszczone odchodami chorego kota. Warto więc także uważać, gdy w domu mamy wychodzącego pupila.

Inną drogą zakażenia jest przypadkowe przeniesienie rękoma do ust lub zanieczyszczona woda. Toksoplazmoza może zostać przeniesiona przez łożysko ciężarnej kobiety do płodu.

Choć większość pasożytów zostanie unicestwiona przez układ odpornościowy, ale część może osiedlić się w tkankach, co skutkuje utworzeniem się cyst. Zakażenie zwykle przebiega bezobjawowo.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze