Trwa ładowanie...

Czekolada na kaszel

Serwis BBC News donosi: teobromina, czyli substancja zawarta w kakao i czekoladzie może znaleźć zastosowanie w produkcji farmaceutyków skierowanych na leczenie przewlekłego kaszlu.

Zobacz film: "Co mogą oznaczać poszczególne rodzaje kaszlu?"

spis treści

1. Problem przewlekłego kaszlu

Kaszel to naturalny odruch bezwarunkowy, umożliwiający udrożnienie i oczyszczenie dróg oddechowych. Zdarza się jednak, że jest wyjątkowo uciążliwy. O przewlekłym kaszlu mówi się, gdy trwa on ponad 2 tygodnie. Każdego roku cierpi na niego nawet 7,5 mln Brytyjczyków.

2. Leczenie kaszlu

Farmaceutyki obecnie stosowane w leczeniu kaszlu w większości zawierają kodeinę. Środek ten ma właściwości narkotyczne i ze względu na to nie powinien być przyjmowany przez osoby niepełnoletnie. Ryzyko wynikające z niekorzystnych właściwości tych leków jest zbyt duże w porównaniu z ich zaletami.

3. Nowy czekoladowy lek

Badania nad nowym, przeciwkaszlowym lekiem na bazie teobrominy weszły w końcową fazę. Wśród zalet tej substancji można wyliczyć brak właściwości narkotycznych oraz brak smaku, dzięki czemu może być przyjmowana przez każdego, nawet osoby, które nie gustują w czekoladzie. Jej działanie polega na zapobieganiu nieprawidłowym pobudzeniom nerwu błędnego, stanowiącym przyczynę kaszlu. Naukowcy prowadzący badania nad nowym lekiem zapowiadają jego pojawienie się na rynku w ciągu najbliższych dwóch lat.

Następny artykuł: Dobre domowe sposoby na kaszel

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.