Czerwone plamy na nogach – najczęstsze przyczyny
Czerwone plamy na nogach nie tylko nieestetycznie wyglądają, ale i bywają dokuczliwe. Zwykle wskazują na choroby, takie jak alergia czy grzybica, ale także stan zapalny naczyń, niewydolność żylna, cukrzyca czy borelioza. Skąd się biorą czerwone plamki na nogach? Które przyczyny są najczęstsze?
1. Co to są czerwone plamy na nogach?
Czerwone plamy na nogach to zmiany skórne, które mogą być objawem wielu chorób i nieprawidłowości, zarówno błahych, jak i poważnych. Wyglądają różnie. Zdarza się, że ich obecność nie wywołuje dyskomfortu fizycznego. Bywa, że towarzyszą im inne objawy, takie jak świąd, łuszczenie się skóry, czasem także podwyższona temperatura czy gorsze samopoczucie.
Lokalizacja, wygląd, nasilenie i cechy charakterystyczne zmian mogą informować o podłożu problemu i wskazywać na schorzenia dermatologiczne, alergiczne, naczyniowych, hematologiczne, metaboliczne, autoimmunologiczne czy wyłącznie estetyczne.
2. Przyczyny czerwonych plam na nogach
Przyczyny czerwonych plam na nogach są bardzo różne. Może za nie odpowiadać:
- alergia (wysypka, pokrzywka alergiczna),
- atopowe zapalenie skóry (AZS),
- grzybica,
- łuszczyca: łuszczyca zwykła dłoni i stóp, łuszczyca krostkowa ograniczona dłoni i stóp, krostkowe zapalenie skóry palców, łuszczyca zwykła plackowata, łuszczyca zwykła, odwrócona,
- rumień wędrujący w przebiegu boreliozy,
- zapalenie mieszków włosowych,
- miażdżyca,
- poparzenie, poparzenie słoneczne,
- otarcie skóry,
- potówki,
- pieluszkowe zapalenie skóry,
- rumień obrączkowaty odśrodkowy,
- cukrzyca,
- układowe zapalenie naczyń, w tym plamica Schönleina-Henocha czy krioglobulinowe zapalenie naczyń, a także niewydolność żylna nóg, zakrzepica,
- toczeń rumieniowaty,
- wirus żółtaczki typu B lub C,
- zakażenie bakteryjne,
- toksoplazmoza,
- reumatoidalne zapalenie stawów.
3. Najczęstsze przyczyny czerwonych plam na nogach
Najczęstsze przyczyny czerwonych plam na nogach to alergie manifestujące się odczynem skórnym, zarówno plamami, jak i pokrzywką, krostkami czy guzkami. Takie zmiany są swędzące, płaskie lub lekko uwypuklone.
Czerwona plama na nodze może mieć związek z alergią kontaktową, ale także alergią pokarmową (przede wszystkim uczuleniem na białka znajdujące się mleku) czy alergią wziewną (głównie na pyłki roślin, roztocza i sierść zwierząt domowych).
Swędzący i trudno gojące się plamy na nogach, które posiadają charakterystyczną czerwoną obwódkę, a przy tym pokrywa je łuszcząca się, błyszcząca skórą, mogą być objawem atopowego zapalenia skóry (AZS).
Czerwone kropki na nogach u dziecka, które zlewają się w skupiska, mogą być potówkami. Tego typu zmiany pojawiają się pod wpływem potu oraz ciepła. Najczęściej obserwuje się je w załamaniach skóry.
Czerwone plamy na stopach, które swędzą, bywają objawem grzybicy skóry. Wskazywać na to może również łuszczący się w obrębie zmiany naskórek, który nieprzyjemnie pachnie.
Uwypuklone ponad powierzchnię czerwone kropki na nogach skóry mogą być naczyniakami, łagodnymi nowotworami naczyń krwionośnych (bardzo rzadko mogą to być naczyniaki złośliwe). Choć zmiany zwykle są nieduże, mogą powiększać się do kilku centymetrów, tworząc plamy.
Czerwone plamy na nogach po kąpieli bądź wzięciu gorącego prysznica, mogą być reakcją na zbyt wysoką temperaturę wody lub być wynikiem podrażnienia skóry, co ma związek z opalaniem zarówno na słońcu, jak i w solarium.
Suche, lekko wyniosłe i czerwone plamy na nogach to typowy objaw łuszczycy. Jej istotą jest nieprawidłowy proces rogowacenia naskórka oraz reakcji zapalnych. Dużą rolę odgrywają czynniki genetyczne, ale również immunologiczne i środowiskowe.
Wykwity mają postać czerwonych guzków, które są pokryte białymi lub srebrnymi łuskami, często zlokalizowanych na rumieniowym podłożu. Mogą zlewać się w większe ogniska, z czasem tworząc twarde, bolesne i pękające skorupy.
U osób chorujących na cukrzycę czerwone plamy na stopach, które rozprzestrzeniają się w okolice łydek, mogą być objawem stopy cukrzycowej. To postępująca martwica tkanek. Niepokojące jest, gdy towarzyszy im ból, a skóra w ich obrębie twardnieje lub staje się nienaturalnie cienka.
Jeśli czerwone kropki na nogach to nie jedyny objaw, bowiem do niepokojących symptomów dołącza gorączka, senność, bolesność opuchniętych miejsc, a zmiany szybko się rozprzestrzeniają się na całym ciele, są przy tym ucieplone i obleczone połyskującą, napiętą skórą, mogą być symptomem róży. To groźna choroba wywoływana przez paciorkowce.
Czerwone plamy na udach u osób starszych, które często przyjmują kolor sinawy lub bordowy mogą być objawem postępującej miażdżycy i ostrej lub przewlekłej niewydolności żylnej. Objawy dodatkowe to nocne skurcze kończyn dolnych, zmęczenie i ból nóg w ciągu dnia oraz powiększanie się plamy na udzie.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.