Czujesz ten zapach? Pojawia się, gdy wątroba jest zdewastowana
Choć wiele osób mylnie zakłada, że świadczy o braku higieny, to w rzeczywistości zapach naszego ciała jest świetnym wskaźnikiem stanu zdrowia. Ostra woń acetonu lub benzyny, fetor surowej ryby czy słodki zapach jabłek to znaki ostrzegawcze. Jeden z nich może wskazywać na niewydolność wątroby.
1. O czym mówi zapach naszego ciała?
Każdy z nas ma unikalny zapach swojego ciała, jednak zwracamy na niego uwagę, gdy ulega zmianie. Może się to dziać pod wpływem działania hormonów w okresie pokwitania, być skutkiem nieprawidłowej higieny czy stosowanych leków.
Jedno z badań wykazało, że u mężczyzn stosujących zdrową dietą, obfitującą w warzywa i owoce, zapach potu jest mniej dokuczliwy niezależnie od nasilenia potliwości. Inne z badań, które opublikowano na łamach "Chemical Senses", dowiodło, że dieta obfitująca w mięso może wpływać negatywnie na zapach ciała w porównaniu z tzw. dietą roślinną. Za nieprzyjemny zapach ciała odpowiadają także warzywa bogate w siarkę, jak cebula, czosnek czy brokuły, w także kofeina i alkohol czy ostre przyprawy.
Eksperci z Cleveland Clinic zwracają uwagę, że na zapach ciała może wpływać także genetyka, nadwaga lub otyłość, a także stres oraz szereg chorób.
2. Te choroby zmieniają zapach ciała
Wbrew pozorom przykry zapach z ust nie musi wskazywać na niechęć do dentysty – może być oznaką wielu problemów z układem pokarmowym, w tym refluksu czy wrzodów żołądka lub dwunastnicy.
- Cukrzyca – zapach acetonu z ust czy kwaśna woń moczu - może wskazywać na cukrzycę, a jeśli zaobserwujesz owocowy zapach z ust, to może to być dowód na bardzo groźne powikłanie – kwasicę ketonową wymagająca niezwłocznej interwencji medycznej.
- Niewydolność wątroby – to groźne schorzenie, którego ofiarą pada coraz więcej Polaków. Pierwszym objawem może być wyjątkowo przykry zapach surowej ryby z ust.
- Niewydolność nerek – pot chorego może wówczas pachnieć amoniakiem z powodu gromadzenia się w organizmie toksyn.
- Fenyloketonuria – ta najczęstsza wrodzona choroba metaboliczna powoduje, że zapach ciała chorego określa się mianem "mysiego".
- Schizofrenia – pot osób cierpiących z powodu tej choroby psychicznej może kojarzyć się z zapachem octu.
- Nowotwory – niektóre nowotwory mogą powodować zmiany zapachu związanego z ciałem. W jednym z badań naukowcy zaobserwowali, że mocz myszy z nowotworami płuc wyraźnie różni się od moczu zdrowych zwierząt. Według innego z badań - określone nowotwory u ludzi mogą niekiedy powodować zmianę zapachu ciała (np. nowotwory ginekologiczne).
- Choroby zakaźne – według badań zmianę zapachu ciała powoduje szereg chorób zakaźnych, w tym błonica, która sprawia, że ciało wydziela słodkawy zapach, podobnie jak ospa. Z kolei w przypadku gruźlicy woń ciała może kojarzyć się ze sfermentowanym piwem.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.