Trwa ładowanie...

Czujesz ten zapach? Pojawia się, gdy wątroba jest zdewastowana

 Karolina Rozmus
24.09.2022 14:30
Przykry zapach moczu, nieświeży oddech czy dziwna woń potu?
Przykry zapach moczu, nieświeży oddech czy dziwna woń potu? (Adobe Stock)

Choć wiele osób mylnie zakłada, że świadczy o braku higieny, to w rzeczywistości zapach naszego ciała jest świetnym wskaźnikiem stanu zdrowia. Ostra woń acetonu lub benzyny, fetor surowej ryby czy słodki zapach jabłek to znaki ostrzegawcze. Jeden z nich może wskazywać na niewydolność wątroby.

spis treści

1. O czym mówi zapach naszego ciała?

Każdy z nas ma unikalny zapach swojego ciała, jednak zwracamy na niego uwagę, gdy ulega zmianie. Może się to dziać pod wpływem działania hormonów w okresie pokwitania, być skutkiem nieprawidłowej higieny czy stosowanych leków.

Jedno z badań wykazało, że u mężczyzn stosujących zdrową dietą, obfitującą w warzywa i owoce, zapach potu jest mniej dokuczliwy niezależnie od nasilenia potliwości. Inne z badań, które opublikowano na łamach "Chemical Senses", dowiodło, że dieta obfitująca w mięso może wpływać negatywnie na zapach ciała w porównaniu z tzw. dietą roślinną. Za nieprzyjemny zapach ciała odpowiadają także warzywa bogate w siarkę, jak cebula, czosnek czy brokuły, w także kofeina i alkohol czy ostre przyprawy.

Zobacz film: "Pocisz się w nocy? To może być objaw choroby nowotworowej"
Zapach potu może wiele powiedzieć o stanie zdrowia
Zapach potu może wiele powiedzieć o stanie zdrowia (Pixabay)

Eksperci z Cleveland Clinic zwracają uwagę, że na zapach ciała może wpływać także genetyka, nadwaga lub otyłość, a także stres oraz szereg chorób.

2. Te choroby zmieniają zapach ciała

Wbrew pozorom przykry zapach z ust nie musi wskazywać na niechęć do dentysty – może być oznaką wielu problemów z układem pokarmowym, w tym refluksu czy wrzodów żołądka lub dwunastnicy.

  • Cukrzyca – zapach acetonu z ust czy kwaśna woń moczu - może wskazywać na cukrzycę, a jeśli zaobserwujesz owocowy zapach z ust, to może to być dowód na bardzo groźne powikłanie – kwasicę ketonową wymagająca niezwłocznej interwencji medycznej.
  • Niewydolność wątroby – to groźne schorzenie, którego ofiarą pada coraz więcej Polaków. Pierwszym objawem może być wyjątkowo przykry zapach surowej ryby z ust.
  • Niewydolność nerek – pot chorego może wówczas pachnieć amoniakiem z powodu gromadzenia się w organizmie toksyn.
  • Fenyloketonuria – ta najczęstsza wrodzona choroba metaboliczna powoduje, że zapach ciała chorego określa się mianem "mysiego".
  • Schizofrenia – pot osób cierpiących z powodu tej choroby psychicznej może kojarzyć się z zapachem octu.
  • Nowotwory – niektóre nowotwory mogą powodować zmiany zapachu związanego z ciałem. W jednym z badań naukowcy zaobserwowali, że mocz myszy z nowotworami płuc wyraźnie różni się od moczu zdrowych zwierząt. Według innego z badań - określone nowotwory u ludzi mogą niekiedy powodować zmianę zapachu ciała (np. nowotwory ginekologiczne).
  • Choroby zakaźne – według badań zmianę zapachu ciała powoduje szereg chorób zakaźnych, w tym błonica, która sprawia, że ciało wydziela słodkawy zapach, podobnie jak ospa. Z kolei w przypadku gruźlicy woń ciała może kojarzyć się ze sfermentowanym piwem.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze