Trwa ładowanie...

Czy alkohol wpływa na zatykanie tętnic?

Wiele badań wskazywało, że alkohol spożywany w umiarkowanych ilościach, może wywierać pozytywny wpływ na serce. Nowe badania sugerują, że osoby pijące alkohol umiarkowanie, nie mają czystszych i mniej zablokowanych tętnic w porównaniu z abstynentami alkoholowymi.

Badanie zostało przeprowadzone wśród 2000 pacjentów, którzy zostali poddani badaniu, które wykrywa tak zwane blaszki w tętnicach serca. Ogólnie rzecz biorąc, badania nie wykazały żadnego związku między spożywaniem alkoholu  i zatykaniu się naczyń.

Nie ma dowodów na to, że umiarkowane picie alkoholu wpływa na stan tętnic
Nie ma dowodów na to, że umiarkowane picie alkoholu wpływa na stan tętnic (123rf)

Odkrycia nie popierają poprzednich badań, które mówiły o tym, że umiarkowane picie wpływa na ryzyko chorób serca. Naukowcy stwierdzili, że zaletą nowego badania jest to, że stosowane zostały obiektywne pomiary.

„Nie było wcześniej badań dotyczących wpływu spożycia alkoholu na ryzyko choroby wieńcowej przeprowadzonych tą samą metodą, którą używamy w tym doświadczeniu” – mówi główna autorka badania dr Julia Karady z Centrum Badań Serca i Naczyń na Uniwersytecie w Budapeszcie.

"Nie mogliśmy znaleźć żadnego związku pomiędzy obecnością choroby wieńcowej i konsumpcji alkoholu. W związku z tym, nie mogliśmy potwierdzić ochronnego działania alkoholu" – dodaje Karady.

W tym samym czasie, nie pojawiły się dowody na to, że picie alkoholu w większych ilościach podnosi ryzyko zatykania tętnic.

Jednak organizacje ochrony zdrowia ostrzegają przed nadmiernym piciem, ponieważ może podnosić to ciśnienie krwi i przyczynia się do niewydolności serca i innych problemów sercowo-naczyniowych.

ZOBACZ TAKŻE

Jak alkohol wpływa na mięśnie, ciało, serce i mózg?

Dziesiątki badań wykazały, że osoby pijące w umiarkowanych ilościach wykazują niższe ryzyko chorób serca w porównaniu z osobami, które piją więcej alkoholu nawet wtedy, gdy inne czynniki zdrowotne i styl życia są brane pod uwagę.

Ogólnie rzecz biorąc, "umiarkowane picie alkoholu" jest definiowane jako spożywanie nie więcej niż jednego kieliszka alkoholu dziennie dla kobiet i nie więcej niż dwóch dziennie dla mężczyzn.

Ale badania te nie dowodzą, że alkohol sam w sobie chroni serce. Zatem ​​ludzie nie powinni zaczynać pić alkohol w nadziei na pozyskanie jakichkolwiek korzyści dla zdrowia - w dużej mierze dlatego, że alkohol podnosi również ryzyko niektórych chorób.

7 rzeczy, które mogą zwiększać prawdopodobieństwo ataku serca
7 rzeczy, które mogą zwiększać prawdopodobieństwo ataku serca [7 zdjęć]

Jesteś nerwowy i łatwo się złościsz? Według naukowców jesteś bardziej narażony na choroby serca niż osoby...

zobacz galerię

Dr Kenneth Mukamal bada wpływ czynników stylu życia, w tym nawyku  picia alkoholu na ryzyko chorób serca. Badania te wykazały, że osoby pijące umiarkowanie zazwyczaj mają niższe ryzyko chorób serca niż osoby pijące więcej.

Według Mukamal, nowe badanie jest zbyt „ograniczone”, aby wyciągać jakiekolwiek wnioski. Ogólnie rzecz biorąc, badania wykazały, że nie było żadnego związku między spożywaniem alkoholu przez ludzi a szansą na zatykanie tętnic. I to nie miało znaczenia, czy było to wino, piwo czy inny napój alkoholowy. Każdy wykazał te same wyniki.

Badania te są uważane za wstępną aż zostaną opublikowane w czasopiśmie recenzowanym. Naukowcy planują dalsze badania, aby móc potwierdzić nowe ustalenia. Niezależnie od prawdziwej relacji między umiarkowanym piciem i chorobami serca, porady ekspertów pozostają takie same. Jeżeli już pić alkohol to należy to robić w umiarkowanych ilościach.

 

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.